| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Jak skorzystać z konta lokacyjnego

Jak skorzystać z konta lokacyjnego

Jeśli firma posiada na koncie pieniądze, które przez dzień, tydzień lub pół miesiąca nie będą wykorzystane, opłacalne staje się otwarcie konta lokacyjnego powiązanego z kontem firmowym.


UWAGA!

Zasada D + 3 nie obowiązuje w przypadku inwestycji w instrumenty pochodne. Tu pieniądze są dostępne natychmiast po rozliczeniu sesji giełdowej. Jednak ze względu na to, że dzienna strata na rynku instrumentów pochodnych o wartości 50-60% zainwestowanego kapitału nie jest niczym szczególnym, trudno polecić te instrumenty jako przedmiot inwestycji dla wolnych środków firmy.


Podobne problemy z szybkim wycofaniem pieniędzy z inwestycji występują w przypadku ulokowania pieniędzy w jednostki funduszy inwestycyjnych. Nie obowiązuje tu zasada D + 3 (inwestycja w jednostki nie odbywa się za pośrednictwem GPW), niemniej jednak może minąć kilka dni między dyspozycją umorzenia jednostek uczestnictwa, umorzeniem a wypłatą pieniędzy. Między innymi ze względu na odpływ pieniędzy z banków do funduszy inwestycyjnych banki popularyzują konta lokacyjne obsługiwane przez Internet.


Dodatkowym argumentem przemawiającym za kontami lokacyjnymi jest także pewność kwoty dostępnej dla przedsiębiorcy. Inwestycja w akcje notowane na GPW może przynieść kilkadziesiąt procent zysków. Może też jednak zakończyć się poważną stratą. W konsekwencji przedsiębiorca będzie musiał brakującą sumę zdobyć, wyprzedając inne niż akcje aktywa spółki lub zaciągając krótkoterminowy kredyt.


Wysokość oprocentowania w stosunku rocznym to za mało, aby prawidłowo wyliczyć opłacalność „przerzucania” pieniędzy między kontem firmowym a lokacyjnym. Potrzebna jest jeszcze korzystna dla przedsiębiorcy relacja między oferowanym przez bank oprocentowaniem a pobieranymi opłatami za przelewy między oboma rachunkami. Jak zaznaczono, rachunek lokacyjny nie jest lokatą terminową. Banki mogą jednak próbować wymóc na przedsiębiorcy traktowanie tego rachunku w sposób podobny do lokaty terminowej. Najprostsza metoda to wprowadzenie opłat za przelewy między ROR a rachunkiem lokacyjnym. W podanym poniżej przykładzie po uwzględnieniu opłat za dwa przelewy (z ROR na rachunek lokacyjny i z rachunku lokacyjnego na ROR) nie opłaca się ulokować 1000 zł na 15 dni na rachunku lokacyjnym. Rachunek lokacyjny (jak większość sposobów inwestowania) jest tym bardziej opłacalną formą przechowywania pieniędzy, im dłużej trwa inwestycja i im większa jest jej kwota.


Przykład

Środki na koncie lokacyjnym są oprocentowane 2% w stosunku rocznym. Od każdego przelewu między ROR a kontem lokacyjnym bank pobiera 0,8 zł. Dlatego jednorazowy koszt wpłaty i wypłaty pieniędzy między oboma rachunkami wynosi 1,6 zł. Rok przyjęty dla wysokości naliczonych przez bank odsetek ma 366 dni.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK