REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ceny zbóż [II połowa stycznia 2024 r]. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

Ceny zbóż [II połowa stycznia 2024 r]. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?
Ceny zbóż [II połowa stycznia 2024 r]. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jakie ceny osiągają zboża na polskim rynku i w eksporcie w drugiej połowie stycznia 2024 roku? Jakie są ceny na giełdach światowych? Ile kosztuje pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

Handel zbożami w II połowie stycznia 2024 r. – rynek polski

Izba Zbożowo-Paszowa w analizie z 22 stycznia 2024 r. przygotowanej razem ze Sparks Polska wskazuje, że na polskim rynku zbóż w II połowie stycznia 2024 roku handel ziarnem pozostaje umiarkowany. 

REKLAMA

REKLAMA

Po stronie podażowej, aktualnie w Polsce jest nieco więcej zapytań dotyczących sprzedaży ziarna ze strony firm handlowych, które sondują rynek. Natomiast rolnicy w dalszym ciągu sprzedają niewiele licząc na wyższe ceny. Tym niemniej, biorąc pod uwagę spowolnione tempo eksportu zbóż (głównie pszenicy) z kraju, niewielki popyt na zboża ze strony przetwórców oraz zniżkujące ceny na giełdach światowych, trudno liczyć na wyraźne zwyżki cen w najbliższych tygodniach.

Po stronie popytowej, na polskim rynku mają miejsce przede wszystkim dostawy ziarna do wytwórni pasz/młynów w ramach wcześniej zawartych umów. Większość przetwórców wydaje się być pokryta w surowiec na najbliższe tygodnie. Umiarkowane zainteresowanie zakupami surowca w dalszym ciągu notuje się ze strony młynów jak i firm paszowych. 

Początek roku to z reguły okres, kiedy produkcja pasz przemysłowych spada.

Zdaniem IZP w ostatnim czasie, cen zbóż oferowane przez przetwórców nieznacznie wzrosły, szczególnie w odniesieniu do jęczmienia i owsa, których w ofertach sprzedaży na rynku jest mało. Ceny jęczmienia paszowego wzrosły szczególnie w ofertach zakupów na północy kraju.

Ceny zbóż w Polsce

Ceny zbóż oferowane przez krajowych przetwórców wynosiły (ceny z dostawą w styczniu - stan na 19 stycznia 2024 r.): 
- pszenica konsumpcyjna (12,5/76/250) - 850-930 zł/tonę; 
- pszenica paszowa – 760-850 zł/tonę; 
- żyto konsumpcyjne – 600-670 zł/tonę; 
- żyto paszowe – 550-620 zł/tonę; 
- pszenżyto – 680-760 zł/tonę; 
- jęczmień paszowy – 730-820 zł/tonę; 
- owies paszowy – 850-950 zł/tonę; 
- kukurydza – 650-780 zł/tonę; 
- rzepak – 1750-1890 zł/tonę.

Ceny zbóż w eksporcie

Izba Zbożowo-Paszowa informuje, że aktualnie przedmiotem eksportu zbóż drogą morską jest głównie kukurydza. Wyraźnie spowolnił natomiast eksport pszenicy drogą morską. Zdaniem Izby, w styczniu 2024 r. eksport kukurydzy przez porty wyraźnie przekroczy 300 tys. ton (z czego część będzie stanowić ukraińska kukurydza w tranzycie), a pszenicy może wynieść ok. 200 tys. ton. Ponadto w styczniu br. notuje się także załadunki mniejszych partii żyta i owsa na statki. 

W porównaniu do cen z połowy tygodnia, ceny pszenicy oferowane przez eksporterów z dostawą do portów w styczniu br. spadły o 5 PLN/t, a ceny kukurydzy osłabły o 10 PLN/t i kształtowały się następująco (wg stanu na 19 stycznia 2024 r. - z dostawą do portów):
- pszenica konsumpcyjna (10.0/74/220) – 860-870 zł/t (dostawa G/G/Sz, do 15 II),
- pszenica konsumpcyjna (11.5/76/250) – 900-910 zł/t (dostawa G/G/Sz do 15 II),
- pszenica konsumpcyjna (12.5/76/250) – 940 zł/t (dostawa G/G/Sz, do 15 II),
- pszenica konsumpcyjna (13.0/76/250) – 955 zł/t (dostawa G/G/Sz, do 15 II),
- pszenica konsumpcyjna (13.5/76/250) – 980 zł/t (dostawa G/G/Sz, do 15 II),
- pszenica konsumpcyjna (14.0/77/280) – 1015 zł/t (dostawa G/G/Sz, do 15 II),
- pszenica paszowa – 790-805 zł/t (dostawa G/G/Sz, do 15 II),
- żyto paszowe (68) – 645 zł/t (dostawa G/G/Sz, I-15 II), 
- pszenżyto (68)– 730 zł/t (dostawa G/G/Sz, I-II),
- kukurydza (DON 2000) - 780 zł/t (dostawa G/G/Sz, I-II),
- kukurydza (DON 3000) - 760 zł/t (dostawa G/G/Sz, I-II),
- kukurydza (DON 4000) - 740 zł/t (dostawa G/G/Sz, I-II).

Zaś ceny oferowane przez eksporterów za ziarno ze zbiorów 2024 roku z dostawą do portów przedstawiały się następująco (wg stanu na 19 stycznia br.):
- pszenica konsumpcyjna (12.5/76/250) – 950 zł/t (dostawa G/G, VIII-IX 2024),
- pszenżyto (68) – 765 zł/t (dostawa G/G/Sz, VIII-X 2024),
- żyto paszowe (68) – 680 zł/t (dostawa G/G, VIII-X 2024).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Handel zbożami z Ukrainą

Izba Zbożowo-Paszowa wskazuje, że Komisja Europejska finalizuje obecnie projekt nowego rozporządzenia o wolnym handlu z Ukrainą obejmującego okres do 6 czerwca 2025 roku. Projekt nowego rozporządzenia UE przedłużający bezcłowy handel z Ukrainą ma zostać przyjęty przez kolegium komisarzy w najbliższych dniach. W kolejnym kroku, będzie on wymagał akceptacji Parlamentu Europejskiego i Rady UE, ale o zmiany korzystne dla polskich rolników będzie bardzo trudno jeżeli nie będzie ich w projekcie KE. Z kolei, wschodnie państwa UE, w tym Polska żądają od Komisji Europejskiej nałożenia ceł importowych na ukraińskie zboże, powołując się na nieuczciwą konkurencję. Ministrowie rolnictwa z Bułgarii, Polski, Węgier, Rumunii i Słowacji wysłali pismo do KE z prośbą o wprowadzenie środków zaradczych twierdząc, że tańsze surowce rolne z Ukrainy wpychają się na ich rynki eksportowe. Ministrowie stwierdzili, „Bruksela musi wprowadzić środki, które chronią rynki państw członkowskich graniczących z Ukrainą, pomagając im jednocześnie w wykorzystaniu pełnego potencjału eksportowego” – stwierdzono w piśmie podpisanym przez ministrów.

Ceny na giełdach światowych - CBOT i MATIF

REKLAMA

Jak informuje 22 stycznia 2024 r. Izba Zbożowo-Paszowa w analizie przygotowanej razem ze Sparks Polska - ceny pszenicy na giełdzie w Chicago nieznacznie spadły, trzeci tydzień z rzędu. Ceny pszenicy za oceanem pozostają pod presją utrzymującego się słabego tempa eksportu amerykańskiej pszenicy oraz zniżkujących cen kukurydzy. Prognozy pogody wskazują na utrzymywanie się niskich temperatur na wielkich równinach i środkowym zachodzie USA, ale pokrywa śnieżna zapewnia dobrą ochronę uprawom pszenicy ozimej. W piątek 19/01 cena pszenicy SRW w kontrakcie marcowym 2024 na giełdzie w Chicago wyniosła 217,96 USD/t i była o 0,5% niższa niż przed tygodniem, a w kontrakcie majowym 2024 spadła o 1,1% i wyniosła 221,71 USD/t.

Natomiast ceny pszenicy na francuskiej giełdzie MATIF (Marché à Terme International de France - najważniejsza europejska giełda obrotu płodów rolnych) w poprzednim tygodniu nieznacznie wzrosły. 
W piątek 19 stycznia 2024 r. źródła żeglugowe podały, że ataki na żeglugę w regionie Morza Czerwonego doprowadziły w ostatnich dniach do wzrostu liczby statków transportujących zboże wokół Przylądka Dobrej Nadziei zamiast przez Kanał Sueski, co udzieliło pewnego wsparcia cenom pszenicy. Ponadto, notowane spore osłabienie kursu euro względem dolara w bieżącym tygodniu i większa aktywność głównych importerów poprawiły nastroje eksportowe w UE. Po długim okresie dominacji na rynku taniej rosyjskiej pszenicy, ziarno oferowane przez zachodnioeuropejskich dostawców wreszcie wygląda na bardziej konkurencyjne. Sprzedaż 60 tys. ton francuskiej pszenicy w ramach przetargu otwartego przez Egipt zostało optymistycznie przyjęte przez uczestników rynku zważywszy iż jest to pierwszy zakup francuskiego ziarna przez ten kraj od blisko 6 miesięcy. Niemniej jednak, nastroje na rynku pozostają ostrożne, po powolnym rozpoczęciu sezonu eksportowego w Europie Zachodniej i przy ciągle konkurencyjnych dostawach z krajów Basenu Morza Czarnego, w tym głównie z Rosji i Ukrainy. 

W piątek 19 stycznia 2024 r. cena pszenicy w kontrakcie marcowym 2024 na MATIFie wyniosła 218,00 EUR/t i była o 0,9% wyższa niż przed tygodniem, a w kontrakcie majowym 2024 wzrosła o 0,3% i wyniosła 220,50 EUR/t.

Źródło: Izba Zbożowo-Paszowa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rolnicy ruszyli do skupów. Czy da się jeszcze zarobić na zbożu?

  W obliczu obaw o dalszy spadek cen, rolnicy postanowili sprzedać zboża ze swoich magazynów. Już w styczniu, punkty skupu zakupiły 538,8 tys. ton zbóż, co stanowi wzrost o 10% w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2023 i o 17% w stosunku do grudnia poprzedniego roku. 

  Dojście do niskiej inflacji wymaga kontraktu społecznego, który jest jak umowa widmo

  Niska inflacja to kontrakt społeczny. Taki kontrakt jest jak umowa widmo, ale osiągany jest głównie wysiłkiem banku centralnego, bo NBP jest odpowiedzialny za stabilność cen w gospodarce.

  Sektor MŚP chętniej sięga po kredyty, a banki zaostrzają kryteria ich przyznawania

  Popyt na kredyty długoterminowe ze strony małych przedsiębiorców jest najwyższy od lat. Jedocześnie banki przyznają, że zaostrzają kryteria kredytowe. Czy alternatywna forma finansowania, czyli faktoring, będzie przeżywał ożywienie?  

  Przedsiębiorcy mają obawy czy uda się wydać pieniądze z KPO. Polska ma na to o połowę mniej czasu niż inne kraje

  Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy – KPO dla Polski to doskonała wiadomość, ale trzeba się pospieszyć, by je efektywnie wydać, apelują przedsiębiorcy. Kraje, które dostały pieniądze europejskie bez opóźnień aktualnie są już w połowie drogi w ich wydatkowaniu. Polska będzie musiała wdrożyć wysokie tempo, by żadne dotacje nie przepadły.

   

  REKLAMA

  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  REKLAMA