REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ceny zbóż [II połowa stycznia 2024 r]. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

Ceny zbóż [II połowa stycznia 2024 r]. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?
Ceny zbóż [II połowa stycznia 2024 r]. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jakie ceny osiągają zboża na polskim rynku i w eksporcie w drugiej połowie stycznia 2024 roku? Jakie są ceny na giełdach światowych? Ile kosztuje pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

Handel zbożami w II połowie stycznia 2024 r. – rynek polski

Izba Zbożowo-Paszowa w analizie z 22 stycznia 2024 r. przygotowanej razem ze Sparks Polska wskazuje, że na polskim rynku zbóż w II połowie stycznia 2024 roku handel ziarnem pozostaje umiarkowany. 

REKLAMA

REKLAMA

Po stronie podażowej, aktualnie w Polsce jest nieco więcej zapytań dotyczących sprzedaży ziarna ze strony firm handlowych, które sondują rynek. Natomiast rolnicy w dalszym ciągu sprzedają niewiele licząc na wyższe ceny. Tym niemniej, biorąc pod uwagę spowolnione tempo eksportu zbóż (głównie pszenicy) z kraju, niewielki popyt na zboża ze strony przetwórców oraz zniżkujące ceny na giełdach światowych, trudno liczyć na wyraźne zwyżki cen w najbliższych tygodniach.

Po stronie popytowej, na polskim rynku mają miejsce przede wszystkim dostawy ziarna do wytwórni pasz/młynów w ramach wcześniej zawartych umów. Większość przetwórców wydaje się być pokryta w surowiec na najbliższe tygodnie. Umiarkowane zainteresowanie zakupami surowca w dalszym ciągu notuje się ze strony młynów jak i firm paszowych. 

Początek roku to z reguły okres, kiedy produkcja pasz przemysłowych spada.

Zdaniem IZP w ostatnim czasie, cen zbóż oferowane przez przetwórców nieznacznie wzrosły, szczególnie w odniesieniu do jęczmienia i owsa, których w ofertach sprzedaży na rynku jest mało. Ceny jęczmienia paszowego wzrosły szczególnie w ofertach zakupów na północy kraju.

Ceny zbóż w Polsce

Ceny zbóż oferowane przez krajowych przetwórców wynosiły (ceny z dostawą w styczniu - stan na 19 stycznia 2024 r.): 
- pszenica konsumpcyjna (12,5/76/250) - 850-930 zł/tonę; 
- pszenica paszowa – 760-850 zł/tonę; 
- żyto konsumpcyjne – 600-670 zł/tonę; 
- żyto paszowe – 550-620 zł/tonę; 
- pszenżyto – 680-760 zł/tonę; 
- jęczmień paszowy – 730-820 zł/tonę; 
- owies paszowy – 850-950 zł/tonę; 
- kukurydza – 650-780 zł/tonę; 
- rzepak – 1750-1890 zł/tonę.

Ceny zbóż w eksporcie

Izba Zbożowo-Paszowa informuje, że aktualnie przedmiotem eksportu zbóż drogą morską jest głównie kukurydza. Wyraźnie spowolnił natomiast eksport pszenicy drogą morską. Zdaniem Izby, w styczniu 2024 r. eksport kukurydzy przez porty wyraźnie przekroczy 300 tys. ton (z czego część będzie stanowić ukraińska kukurydza w tranzycie), a pszenicy może wynieść ok. 200 tys. ton. Ponadto w styczniu br. notuje się także załadunki mniejszych partii żyta i owsa na statki. 

W porównaniu do cen z połowy tygodnia, ceny pszenicy oferowane przez eksporterów z dostawą do portów w styczniu br. spadły o 5 PLN/t, a ceny kukurydzy osłabły o 10 PLN/t i kształtowały się następująco (wg stanu na 19 stycznia 2024 r. - z dostawą do portów):
- pszenica konsumpcyjna (10.0/74/220) – 860-870 zł/t (dostawa G/G/Sz, do 15 II),
- pszenica konsumpcyjna (11.5/76/250) – 900-910 zł/t (dostawa G/G/Sz do 15 II),
- pszenica konsumpcyjna (12.5/76/250) – 940 zł/t (dostawa G/G/Sz, do 15 II),
- pszenica konsumpcyjna (13.0/76/250) – 955 zł/t (dostawa G/G/Sz, do 15 II),
- pszenica konsumpcyjna (13.5/76/250) – 980 zł/t (dostawa G/G/Sz, do 15 II),
- pszenica konsumpcyjna (14.0/77/280) – 1015 zł/t (dostawa G/G/Sz, do 15 II),
- pszenica paszowa – 790-805 zł/t (dostawa G/G/Sz, do 15 II),
- żyto paszowe (68) – 645 zł/t (dostawa G/G/Sz, I-15 II), 
- pszenżyto (68)– 730 zł/t (dostawa G/G/Sz, I-II),
- kukurydza (DON 2000) - 780 zł/t (dostawa G/G/Sz, I-II),
- kukurydza (DON 3000) - 760 zł/t (dostawa G/G/Sz, I-II),
- kukurydza (DON 4000) - 740 zł/t (dostawa G/G/Sz, I-II).

Zaś ceny oferowane przez eksporterów za ziarno ze zbiorów 2024 roku z dostawą do portów przedstawiały się następująco (wg stanu na 19 stycznia br.):
- pszenica konsumpcyjna (12.5/76/250) – 950 zł/t (dostawa G/G, VIII-IX 2024),
- pszenżyto (68) – 765 zł/t (dostawa G/G/Sz, VIII-X 2024),
- żyto paszowe (68) – 680 zł/t (dostawa G/G, VIII-X 2024).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Handel zbożami z Ukrainą

Izba Zbożowo-Paszowa wskazuje, że Komisja Europejska finalizuje obecnie projekt nowego rozporządzenia o wolnym handlu z Ukrainą obejmującego okres do 6 czerwca 2025 roku. Projekt nowego rozporządzenia UE przedłużający bezcłowy handel z Ukrainą ma zostać przyjęty przez kolegium komisarzy w najbliższych dniach. W kolejnym kroku, będzie on wymagał akceptacji Parlamentu Europejskiego i Rady UE, ale o zmiany korzystne dla polskich rolników będzie bardzo trudno jeżeli nie będzie ich w projekcie KE. Z kolei, wschodnie państwa UE, w tym Polska żądają od Komisji Europejskiej nałożenia ceł importowych na ukraińskie zboże, powołując się na nieuczciwą konkurencję. Ministrowie rolnictwa z Bułgarii, Polski, Węgier, Rumunii i Słowacji wysłali pismo do KE z prośbą o wprowadzenie środków zaradczych twierdząc, że tańsze surowce rolne z Ukrainy wpychają się na ich rynki eksportowe. Ministrowie stwierdzili, „Bruksela musi wprowadzić środki, które chronią rynki państw członkowskich graniczących z Ukrainą, pomagając im jednocześnie w wykorzystaniu pełnego potencjału eksportowego” – stwierdzono w piśmie podpisanym przez ministrów.

Ceny na giełdach światowych - CBOT i MATIF

REKLAMA

Jak informuje 22 stycznia 2024 r. Izba Zbożowo-Paszowa w analizie przygotowanej razem ze Sparks Polska - ceny pszenicy na giełdzie w Chicago nieznacznie spadły, trzeci tydzień z rzędu. Ceny pszenicy za oceanem pozostają pod presją utrzymującego się słabego tempa eksportu amerykańskiej pszenicy oraz zniżkujących cen kukurydzy. Prognozy pogody wskazują na utrzymywanie się niskich temperatur na wielkich równinach i środkowym zachodzie USA, ale pokrywa śnieżna zapewnia dobrą ochronę uprawom pszenicy ozimej. W piątek 19/01 cena pszenicy SRW w kontrakcie marcowym 2024 na giełdzie w Chicago wyniosła 217,96 USD/t i była o 0,5% niższa niż przed tygodniem, a w kontrakcie majowym 2024 spadła o 1,1% i wyniosła 221,71 USD/t.

Natomiast ceny pszenicy na francuskiej giełdzie MATIF (Marché à Terme International de France - najważniejsza europejska giełda obrotu płodów rolnych) w poprzednim tygodniu nieznacznie wzrosły. 
W piątek 19 stycznia 2024 r. źródła żeglugowe podały, że ataki na żeglugę w regionie Morza Czerwonego doprowadziły w ostatnich dniach do wzrostu liczby statków transportujących zboże wokół Przylądka Dobrej Nadziei zamiast przez Kanał Sueski, co udzieliło pewnego wsparcia cenom pszenicy. Ponadto, notowane spore osłabienie kursu euro względem dolara w bieżącym tygodniu i większa aktywność głównych importerów poprawiły nastroje eksportowe w UE. Po długim okresie dominacji na rynku taniej rosyjskiej pszenicy, ziarno oferowane przez zachodnioeuropejskich dostawców wreszcie wygląda na bardziej konkurencyjne. Sprzedaż 60 tys. ton francuskiej pszenicy w ramach przetargu otwartego przez Egipt zostało optymistycznie przyjęte przez uczestników rynku zważywszy iż jest to pierwszy zakup francuskiego ziarna przez ten kraj od blisko 6 miesięcy. Niemniej jednak, nastroje na rynku pozostają ostrożne, po powolnym rozpoczęciu sezonu eksportowego w Europie Zachodniej i przy ciągle konkurencyjnych dostawach z krajów Basenu Morza Czarnego, w tym głównie z Rosji i Ukrainy. 

W piątek 19 stycznia 2024 r. cena pszenicy w kontrakcie marcowym 2024 na MATIFie wyniosła 218,00 EUR/t i była o 0,9% wyższa niż przed tygodniem, a w kontrakcie majowym 2024 wzrosła o 0,3% i wyniosła 220,50 EUR/t.

Źródło: Izba Zbożowo-Paszowa

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

REKLAMA

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

REKLAMA

Ustawa wiatrakowa 2025 przyjęta: 500 metrów odległości wiatraków od zabudowań

Ustawa wiatrakowa 2025 została przyjęta przez rząd. Przedsiębiorcy, szczególnie województwa zachodniopomorskiego, nie kryją zadowolenia. Wymaganą odległość wiatraków od zabudowań zmniejsza się do 500 metrów.

Piękny umysł. Jakie możliwości poznania preferencji zachowań człowieka daje PRISM Brain Mapping?

Od wielu lat neuronauka znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, lecz także w pracy rozwojowej – indywidualnej i zespołowej. Doskonałym przykładem narzędzia diagnostycznego, którego metodologia jest zbudowana na wiedzy o mózgu, jest PRISM Brain Mapping. Uniwersalność i dokładność tego narzędzia pozwala na jego szerokie wykorzystanie w obszarze HR.

REKLAMA