REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenie z wyrównaniem dla pracownika, któremu zaliczono okresy podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników do pracowniczego stażu pracy

REKLAMA

W dniu 14.03.2019 r. pracownik złożył zaświadczenie o zaliczenie okresów podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników do pracowniczego stażu pracy oraz prośbę o wypłatę wynagrodzenia wraz z wyrównaniem. Okresy wykazane w zaświadczeniu zostały doliczone do stażu pracy. Czy należy wypłacić wynagrodzenie wraz z odsetkami? Po przedłożeniu dokumentów staż pracy w/w pracownika w dniu 14.03.2019 r. wyniósł 27 lat. Czy zasadne jest wypłacenie również nagrody jubileuszowej za 25 lat pracy?

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że pracodawca wypłaca zarówno dodatek za staż pracy, jak też nagrody jubileuszowe.

REKLAMA

Dodatek stażowy, jak również nagroda jubileuszowa, w tym przypadku za 25 lat pracy, przysługuje po przedłożeniu dokumentów potwierdzających staż pracy. W sytuacji, gdy pracownik uzupełnia dokumenty w terminie późniejszym należy mu wypłacić wyrównanie za okres, który się nie przedawnił. Świadczenia uzależnione od posiadanego stażu pracy przysługują nie od chwili jego faktycznego udokumentowania, ale od momentu rzeczywistego osiągnięcia określonego stażu.

REKLAMA

Pracownik, który udowodnił dodatkowy straż pracy powinien otrzymać wyrównanie odpowiadające różnicy pomiędzy wypłaconymi dodatkami stażowymi a kwotą jaką otrzymałby przy uwzględnieniu wyższego stażu. Wyrównanie obejmuje okres maksymalnie okres 3 lat wstecz.

Pracownik może domagać się odsetek zarówno za opóźnioną wypłatę wynagrodzenia, jak też innego składnika wynagrodzenia. Możliwe to będzie wtedy, gdy wyplata tego składnika nie nastąpi w terminach ustalonych w przepisach płacowych. W takim przypadku odsetki za opóźnienie przysługiwałyby od dnia wymagalności roszczenia o wyrównanie dodatku, a wiec od najbliższego dnia po przedstawieniu dokumentów potwierdzających dodatkowy okres mający wpływ na wysokość tego świadczenia.

Również gdy pracownik udokumentuje dodatkowe okresy zatrudnienia i minie już data, w której nabył prawo do nagrody jubileuszowej określonego stopnia należy ustalić, czy nie nastąpiło przedawnienie roszczenia. Roszczenie pracownika o wypłatę świadczeń przysługujących pracownikowi, a więc również nagrody jubileuszowej przedawnia się z upływem 3 lat od daty, w której stało się wymagalne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy jednak zwrócić uwagę, ze zgodnie z art. 3 ustawy o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy na wniosek zainteresowanej osoby właściwy urząd gminy wydaje stosowne zaświadczenie o pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w celu przedłożenia w zakładzie pracy.

REKLAMA

Jeżeli w przedstawionej sprawie gmina wydała zaświadczenie potwierdzające okres pracy na roli, to pracodawca może zaliczyć wskazany okres do pracowniczego stażu pracy. Ocena przedstawionych przez pracownika dowodów każdorazowo należy do pracodawcy.

Jednocześnie informujemy, że nie ma jednolitego stanowiska, co do możliwości wliczenia do pracowniczego stażu okresu opłacania składek w KRUS i istnieją różne poglądy, z których najczęściej przyjmuje się ten, że zaświadczenie z KRUS nie jest wystarczającym dokumentem potwierdzającym okres pracy w gospodarstwie rolnym w rozumieniu art. 3 ustawy o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy.

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (Dz.U. z 1990 r. nr 54, poz. 310)

  • art. 291 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 2018 r., poz. 917)

Ewa Preis

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA