REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenie z wyrównaniem dla pracownika, któremu zaliczono okresy podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników do pracowniczego stażu pracy

REKLAMA

W dniu 14.03.2019 r. pracownik złożył zaświadczenie o zaliczenie okresów podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników do pracowniczego stażu pracy oraz prośbę o wypłatę wynagrodzenia wraz z wyrównaniem. Okresy wykazane w zaświadczeniu zostały doliczone do stażu pracy. Czy należy wypłacić wynagrodzenie wraz z odsetkami? Po przedłożeniu dokumentów staż pracy w/w pracownika w dniu 14.03.2019 r. wyniósł 27 lat. Czy zasadne jest wypłacenie również nagrody jubileuszowej za 25 lat pracy?

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że pracodawca wypłaca zarówno dodatek za staż pracy, jak też nagrody jubileuszowe.

REKLAMA

Dodatek stażowy, jak również nagroda jubileuszowa, w tym przypadku za 25 lat pracy, przysługuje po przedłożeniu dokumentów potwierdzających staż pracy. W sytuacji, gdy pracownik uzupełnia dokumenty w terminie późniejszym należy mu wypłacić wyrównanie za okres, który się nie przedawnił. Świadczenia uzależnione od posiadanego stażu pracy przysługują nie od chwili jego faktycznego udokumentowania, ale od momentu rzeczywistego osiągnięcia określonego stażu.

REKLAMA

Pracownik, który udowodnił dodatkowy straż pracy powinien otrzymać wyrównanie odpowiadające różnicy pomiędzy wypłaconymi dodatkami stażowymi a kwotą jaką otrzymałby przy uwzględnieniu wyższego stażu. Wyrównanie obejmuje okres maksymalnie okres 3 lat wstecz.

Pracownik może domagać się odsetek zarówno za opóźnioną wypłatę wynagrodzenia, jak też innego składnika wynagrodzenia. Możliwe to będzie wtedy, gdy wyplata tego składnika nie nastąpi w terminach ustalonych w przepisach płacowych. W takim przypadku odsetki za opóźnienie przysługiwałyby od dnia wymagalności roszczenia o wyrównanie dodatku, a wiec od najbliższego dnia po przedstawieniu dokumentów potwierdzających dodatkowy okres mający wpływ na wysokość tego świadczenia.

Również gdy pracownik udokumentuje dodatkowe okresy zatrudnienia i minie już data, w której nabył prawo do nagrody jubileuszowej określonego stopnia należy ustalić, czy nie nastąpiło przedawnienie roszczenia. Roszczenie pracownika o wypłatę świadczeń przysługujących pracownikowi, a więc również nagrody jubileuszowej przedawnia się z upływem 3 lat od daty, w której stało się wymagalne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy jednak zwrócić uwagę, ze zgodnie z art. 3 ustawy o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy na wniosek zainteresowanej osoby właściwy urząd gminy wydaje stosowne zaświadczenie o pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w celu przedłożenia w zakładzie pracy.

REKLAMA

Jeżeli w przedstawionej sprawie gmina wydała zaświadczenie potwierdzające okres pracy na roli, to pracodawca może zaliczyć wskazany okres do pracowniczego stażu pracy. Ocena przedstawionych przez pracownika dowodów każdorazowo należy do pracodawcy.

Jednocześnie informujemy, że nie ma jednolitego stanowiska, co do możliwości wliczenia do pracowniczego stażu okresu opłacania składek w KRUS i istnieją różne poglądy, z których najczęściej przyjmuje się ten, że zaświadczenie z KRUS nie jest wystarczającym dokumentem potwierdzającym okres pracy w gospodarstwie rolnym w rozumieniu art. 3 ustawy o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy.

Podstawa prawna:

 • ustawa z dnia 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (Dz.U. z 1990 r. nr 54, poz. 310)

 • art. 291 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 2018 r., poz. 917)

Ewa Preis

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  Gazetki promocyjne, kupony, spersonalizowane listy - Polacy wciąż lubią tę formę promocji

  Polacy potrafią szukać promocji i świadomie robić zakupy. Informacji szukamy w internecie, ale równie chętnie sięgamy po tradycyjne gazetki i listy z ofertami. 

  Włamania na konto e-mail możesz nie zauważyć! Jak działają cyberprzestępcy?

  Cyberprzestępcy wciąż szukają nowych sposobów na wyłudzanie danych. Na przykład przejmując konto e-mail przenoszą wybrane wiadomości do ukrytych folderów lub usuwają je, tak aby ofiary nie widziały alertów bezpieczeństwa. 

  Technologia rozpoznawania obrazu szansą dla sklepów z monitoringiem półek

  Technologia rozpoznawania obrazu może poprawić efektywność zarządzania sprzedażą. Nie tylko skróci do minimum czas potrzebny na przeprowadzenie audytu, ale i zmniejszy koszty. Eksperci przewidują, że sektor wdrażania tej technologii w ciągu najbliższych 4 lat będzie się rozwijał średnio o 20,4 proc. rocznie.

  REKLAMA

  Chleb coraz gorszy i coraz droższy? Co nas czeka od nowego roku?

  Ceny pieczywa się stabilizują? Może chwilowo, bo według ekspertów od 2024 roku kilka czynników może mocno wpłynąć na finalne ceny detaliczne. Branża piekarnicza ma kilka pomysłów dla nowego rządu. 

  Branżę handlową w walce z kradzieżami wspiera technologia. A liczba kradzieży rośnie

  Polacy w tym roku mogą przebić liczbę zamówień internetowych i zakupów stacjonarnych w Black Friday względem ubiegłego roku. Na pewno natomiast już na ten moment odnotowano wzrost liczby kradzieży w sklepach. Jak właściciele radzą sobie z kradzieżami? Jak mogą monitorować ruch w sklepie? 

  Uszkodzony towar i paczki wypełnione powietrzem. Uwaga na zakupy online podczas Black Friday

  Black Friday i okres przedświąteczny to czas kiedy chętnie kupujemy świece, wino, wyroby szklane - często przez internet. Tego typu towary, w porównaniu z innymi produktami, są dwa razy bardziej podatne na stłuczenie w trakcie dostawy. Do tego klienci często dostają produkty w paczkach nieodpowiadających ich wielkości. 

  Jak sformułować klauzulę arbitrażową, by móc ominąć sądy państwowe?

  Arbitraż online zamiast sądów powszechnych? Duże i małe firmy coraz częściej korzystają z tego sposobu na odzyskanie zaległych płatności. Bo czasem wyrok zapada już 3 tygodnie od złożenia wniosku. W jaki sposób sformułować skuteczną klauzulę arbitrażową? 

  REKLAMA

  W co najczęściej inwestują Polacy? W siebie!

  Polacy już nie tylko odkładają pieniądze, ale i inwestują. W co najczęściej? Jak oceniają swoją wiedzę dotyczącą inwestowania?

  Jak zarejestrować spółkę z o.o., aby uniknąć błędów?

  Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, nawet przez Internet przy pomocy systemu S24 wymaga pewnej wiedzy, gdyż każdy zapis umowy spółki może wywołać skutki w zakresie różnych dziedzin prawa, począwszy od prawa cywilnego, podatkowego, ubezpieczeń społecznych, ochrony konkurencji, rodzinnego, a nawet prawa karnego. W treści niniejszego artykułu wskażemy najczęściej występujące błędy w zakresie rejestracji spółek. Jednak to, że występują one najczęściej nie oznacza, że wywołują najbardziej dolegliwe skutki. 

  REKLAMA