REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ziemia bezpieczną przystanią inwestycyjną w czasach kryzysu

  • Materiał prasowy
Oprac. Paulina Karpińska
Ziemia bezpieczną przystanią inwestycyjną w czasach kryzysu

REKLAMA

REKLAMA

Podczas kryzysu, gdy gospodarki na całym świecie zaczynają chwiać się na swoich fundamentach, inwestorzy szukają sposobów na zabezpieczenie kapitału. Zwracają się więc ku takim produktom, które uchodzą za bezpieczne i odporne na wahania rynkowe. Jednym z nich jest ziemia. Dlaczego warto w nią inwestować?

Inwestycja w ziemię w czasie kryzysu

Według raportu opracowanego przez Kantar Public, 42 proc. ankietowanych jest zdania, że warto lokować kapitał w ziemię i nieruchomości, a 13 proc. wskazuje, że opłaca się przeznaczać fundusze jedynie na ziemię. Tylko co piąty respondent uważa, że obecnie należy lokować kapitał w inny sposób, natomiast spośród Polaków, którzy wcześniej planowali zakup ziemi, co czwarty zdążył już tego dokonać lub ciągle zamierza to zrobić. 

REKLAMA

REKLAMA

Opcję zakupu gruntu wybiera zresztą coraz więcej inwestorów indywidualnych, a także najbogatsi ludzie świata. Jak podaje Forbes, w ciągu ostatniej dekady Bill Gates nabył aż 269 tys. akrów ziemi w USA. Nie trzeba być jednak milionerem, by postawić na ten rodzaj ulokowania środków. 

- Kluczem do sukcesu, jeśli chodzi o sektor gruntów, jest znajomość lokalnego rynku i trendów, współpraca z ekspertami oraz własna wiedza. Oczywiście, jak w przypadku każdej inwestycji, trzeba dysponować odpowiednio dużym kapitałem, żeby móc w ogóle wejść na ten rynek, ale nie jest to strefa cenowa nieosiągalna dla przeciętnego Kowalskiego. Coraz więcej osób widzi zresztą pozytywy takiej inwestycji, więc zainteresowanie posiadaniem własnej ziemi systematycznie rośnie - mówi Krystian Bielas, CEO & Head of Business Development w firmie Besim Group.

Jak inwestować w grunty?

Istnieje wiele powodów, dla których grunty są postrzegane jako atrakcyjna lokata kapitału. Po pierwsze, ziemia to nieruchomość, a te od zawsze uchodziły za jeden z najbezpieczniejszych rodzajów inwestycji. Jest ona potrzebna do prowadzenia działań gospodarczych i rolniczych, co oznacza, że jej wartość pozostaje względnie stabilna i nie podlega gwałtownym wahaniom cen. 

Ponadto, ziemia to zasób naturalny, którego ilość jest ograniczona. Nie można jej dowolnie wytworzyć, co sprawia, że wartość takiej inwestycji ma tendencję do wzrostu wraz z upływem czasu. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Ziemia jest bez wątpienia jednym z najbardziej podstawowych zasobów na świecie, których wartość i znaczenie dla funkcjonowania gospodarek globalnych jest niepodważalna. Bez jej obecności, rozwój rolnictwa, przemysłu i energetyki byłby niemożliwy. Wszystko to sprawia, że ziemia jawi się jako inwestycja o wyjątkowo atrakcyjnym profilu rentowności, co powinno przyciągnąć uwagę każdego inwestora szukającego bezpiecznych sposobów na pomnażanie swojego kapitału - mówi Krystian Bielas.

 

Długoterminowa inwestycja w działkę gruntu 

REKLAMA

Inwestycje w ziemię są zazwyczaj długoterminowe, co oznacza, że nie trzeba obawiać się gwałtownych zmian na rynkach finansowych, tylko spokojnie czekać na wzrost wartości. Ziemia nie podlega takiemu poziomowi zmienności, jaki występuje np. na rynku akcji czy obligacji. 

Raport „Private Real Assets: Diversification creates resiliance" opublikowany na portalu Savvy Investors wskazuje, że stopy zwrotu z gruntów z ostatnich 30 lat były bardzo zbliżone do stóp zwrotu z rynku giełdowego. 

- Taka inwestycja to nie tylko długookresowe korzyści. Dochody z jej tytułu można uzyskać również w krótszym czasie. Możliwy jest oczywiście zakup czysto pasywny i oczekiwanie na wzrost wartości w perspektywie długookresowej, ale istnieje również opcja zagospodarowania działki przez uzbrojenie i tym samym uzyskanie zwrotu dużo szybciej, pod warunkiem własnego zaangażowania i większego wkładu. Istnieje także rozwiązanie hybrydowe, czyli współpraca z firmą, która będzie sama zagospodarowywać działkę, której jesteśmy właścicielami - mówi Krystian Bielas.

Bezpieczeństwo i stabilność to tylko kilka z wielu zalet, które przemawiają za inwestycją w ziemię. Dziś, kiedy na rynkach finansowych panuje duża niepewność, ulokowanie środków w zakupie gruntów może być rozsądnym wyborem. Kluczowe jest podejście analityczne i zrównoważone, aby możliwie jak najbardziej ograniczyć ryzyko.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA