REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ambitny program dla nowej KE

Kiedy José Manuel Barroso po raz pierwszy objął stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej, gospodarka kwitła, a bezrobotnych ubywało. Pięć lat później, w następstwie największej recesji od dziesięcioleci, Komisję wyznaczoną na lata 2010–2014 oczekują zupełnie nowe wyzwania.

GPW wykorzystała szansę

Sytuacja na giełdach Europie w poniedziałek potoczyła się po myśli kupujących. Brak wczorajszej sesji w USA ze względu na Święto Waszyngtona pomógł w pozytywnym zakończeniu notowań. Inwestorzy nie musieli z niepokojem spoglądać na zachowanie indeksów za Oceanem.

Podatek od nieruchomości zapłacimy do 15 marca

Osoby, które kupiły lub wybudowały w zeszłym roku mieszkanie lub dom, muszą zapłacić pierwszą ratę podatku do 15 marca.

PIT: problemy z ulgą prorodzinną

W 2009 roku nie wprowadzono istotnych zmian w rozliczeniach PIT. Nie oznacza to, że zeznanie za ubiegły rok będzie kopią deklaracji za 2008 rok. Po raz pierwszy w rocznym PIT stosujemy dwie stawki podatku: 18 i 32 proc.

REKLAMA

Najem lokali użytkowych

Centra handlowe, cieszące się dużą popularnością i przyciągające rzesze klientów są wymarzonym miejscem prowadzenia działalności usługowej i handlowej. Funkcjonowanie centrów handlowych podlega na wynajmowaniu lokali użytkowych większej liczbie przedsiębiorców. Najemcy centrów handlowych dzielą się na dwie grupy. Pierwsza z nich to tzw. najemcy kluczowi (anchor tenants) dysponujący znaną wśród konsumentów marką, zwykle duzi przedsiębiorcy. Druga grupa to małej lub średniej wielkości przedsiębiorcy.

Wzrosty na warszawskim parkiecie

Nieobecność amerykańskich inwestorów europejskie parkiety wykorzystały do zwyżek. Najbardziej skorzystała GPW.

Stratne lokaty

W pięciu bankach zakładane rok temu depozyty przyniosły straty, bo ich oprocentowanie nie przekroczyło inflacji.

Kraje unijne zadłużają się na nieruchomości

Tylko w jednym kraju unijnym – Belgii – stosunek kredytów hipotecznych do PKB zmniejszył się w 2009 roku. W pozostałych krajach rynek rozwijał się i to szybciej niż do tej pory.

REKLAMA

Inflacja wciąż nie chce spadać

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wyniósł w styczniu 3,6 proc. Był więc nieco wyższy niż spodziewane 3,5 proc. Inflacja wciąż więc nie chce spadać.

Home Broker przejął Finamo

Finamo, firma działająca na rynku doradztwa finansowego na podstawie umowy zawartej z Home Broker, zbyło zorganizowaną część przedsiębiorstwa, w skład którego wchodzą zarówno aktywa, jak i zobowiązania związane z siecią sprzedaży, oddziałami oraz wsparciem sprzedaży.

W jaki sposób firmy mogą wykorzystać portale społecznościowe


Sieci społecznościowe pełnią coraz większą rolę w dzisiejszym świecie biznesu. To narzędzie znajduje coraz więcej zastosowań, także związanych z budowaniem zaangażowania pracowników.

Czy outsourcing się opłaca

W ostatnich latach dynamicznie rośnie popularność outsourcingu na świecie i w Polsce ze względu na ewidentne oszczędności i zwiększenie jakości usług. Outsourcing w dobie profesjonalnych dostawców specjalizowanych usług oraz coraz powszechniejszemu dostępowi do szybkiego Internetu jest już wyraźnym trendem rynkowym i sposobem nowoczesnego zarządzania przedsiębiorstwem.

Najkorzystniejszy kredyt hipoteczny według Open Finance

Planujesz wziąć kredyt hipoteczny w złotych? Według rankingu Open Finance i Dziennika Gazety Prawnej najkorzystniejsze warunki tego typu kredytu oferuje obecnie bank Millennium.

Zlecenie bez wynagrodzenia

W naszej firmie od 1 sierpnia 2010 r. ma zacząć pracować osoba, która nie oczekuje wynagrodzenia za pracę, ponieważ dzięki pracy w naszej firmie chce zdobyć jedynie cenne doświadczenie zawodowe w pracy na renomowanym stanowisku oraz podszkolić swe umiejętności zdobyte w trakcie odbywania różnych kursów specjalistycznych. Czy w związku z tym można zatrudnić ją na podstawie umowy zlecenia bez prawa do wynagrodzenia?

Nie można zastawić rzeczy nienależącej do podatnika

Jeżeli zastawu skarbowego dokonano na rzeczy, która nie należy do podatnika, jej właściciel może żądać wykreślenia wpisu z rejestru. Prawo własności danej rzeczy należy badać na dzień ustanowienia zastawu.

Obowiązkowe szkolenie w trudnych warunkach

Zawodowi kierowcy zostaną przeszkoleni na specjalnych płytach poślizgowych. Sejm postanowił utrzymać wymóg odbycia praktycznego szkolenia z jazdy w trudnych warunkach.

Młodociany pracownik może żądać urlopu na czas ferii

Młodociany pracownik, który przeważnie jednocześnie uczy się i pracuje, ma prawo do urlopu w czasie ferii. Jeżeli o niego wystąpi, pracodawca nie może mu odmówić. Gdy zatrudniony nie ma urlopu wypoczynkowego, musi otrzymać urlop bezpłatny.

Do 22 lutego wybór uproszczonej formy opłacania zaliczek na podatek

Przedsiębiorcy mają w tym roku czas do 22 lutego na zawiadomienie urzędu skarbowego o wyborze uproszczonej formy wpłacania miesięcznych zaliczek na podatek, bądź o rezygnacji z tej metody. 

Zwolnienia i preferencje podatkowe w Specjalnych Strefach Ekonomicznych

Regiony tworzące Specjalne Strefy Ekonomiczne cieszą się zwykle dobrymi warunkami prowadzenia działalności gospodarczej. Jednak mimo to często dopiero założenie strefy przyciąga inwestorów do tej części kraju. Dzieje się tak na skutek oferowanych przez strefy zwolnień podatkowych.

Kontrola warunków pracy

Jeżeli inspektor pracy w czasie kontroli stwierdzi i udokumentuje naruszenie przepisów prawa pracy, ma obowiązek zastosowania przewidzianego prawem środka prawnego. Może nim być np. wydanie decyzji (nakazu, zakazu), skierowanie wystąpienia lub wniesienie powództwa.

Coraz śmielsze wzrosty

Dziś mieliśmy okazję po raz drugi z rzędu obserwować wyjątkową siłę naszego parkietu, w porównaniu z pozostałymi rynkami na świecie. Naszych inwestorów nie zraziło kiepskie zakończenie piątkowej sesji na Wall Street. Dziś już ze znacznie mniejszym impetem, ale jednak, starali się zwiększać skalę odreagowania niedawnych spadków.

Kradzież samochodu firmowego – konsekwencje podatkowe

Kradzież samochodu firmowego zaliczanego do środków trwałych podatnika oprócz dotkliwych konsekwencji praktycznych ma również określone skutki podatkowe. W szczególności rozważyć należy, w jaki sposób podatnik winien potraktować niezamortyzowaną na dzień kradzieży wartość samochodu?

O dobry wizerunek firmy powinni dbać wszyscy

Czy dbanie o dobre imię firmy jest zobowiązaniem nałożonym tylko na członków zarządu, czy również na inne osoby na stanowiskach kierowniczych i pozostałych pracowników?

Które lokaty przyniosły straty

W pięciu bankach zakładane rok temu depozyty przyniosły straty, bo ich oprocentowanie nie przekroczyło inflacji.

Finansowe kłopoty sąsiadów mogą Ci odebrać szansę na kredyt

Znajomy z sąsiedztwa chce pożyczyć pieniądze? Zanim się zgodzisz, zastanów się dwa razy, bo gotówki możesz więcej nie zobaczyć. Największe prawdopodobieństwo nie odzyskania długu istnieje w województwie zachodniopomorskim. Niewiele lepiej jest w lubuskim i kujawsko-pomorskim. Na drugim biegunie są mieszkańcy podkarpackiego i świętokrzyskiego, gdzie mimo równie wysokiego bezrobocia z rzetelnością jest dużo lepiej.

Trwa nabór kandudatów na członków Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej informuje o przystąpieniu do procedury wyłaniania kandydatów na członków Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego.

Trendy w outsourcingu finansów

Outsourcing księgowości, finansów, płac i kadr to pojęcia w Polsce powszechnie znane. Zdecydowana większość małych i średnich firm optymalizuje koszty działania zlecając te procesy właśnie firmom zewnętrznym. Dynamicznie rozwija się także rynek dostawców usług outsourcingu w zakresie finansów oraz tzw payroll i hr. To rynek firm księgowych, doradczych, w tym zarówno grono kilku tysięcy polskich firm księgowych, jak i coraz liczniejsza grupa zagranicznych firm doradczych i centrów księgowych znajdujących swoje miejsce na polskim rynku.

Trzy zgody na koncentracje firm

Polpharma otrzymała zgodę na nabycie części Biotonu, Lovells może połączyć się z Hogan&Hartson, a Wind Investment przejąć kontrolę nad Smulders Holdco. Prezes UOKiK uznała, że transakcje nie przyczynią się do ograniczenia konkurencji w Polsce

KNF ukarała spółki za naruszenie obowiązków informacyjnych

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) ukarała trzy spółki za naruszenie obowiązków informacyjnych.

Umowy z zakresu prawa budowlanego - najczęstsze problemy

Jesteś przedsiębiorcą budowlanym? Inwestorem? Planujesz budowę, przebudowę, remont ? Jeżeli na choć jedno pytanie odpowiadasz TAK – koniecznie przeczytaj poniższy tekst.

Wzrost polskiego eksportu

Przedstawione przez NBP 12 lutego dane o bilansie płatniczym w grudniu ubiegłego roku wskazują, że eksport był wyższy o 12,3 proc. niż rok wcześniej.

Niższa podaż pieniądza w styczniu

Tylko nieznacznie wzrosły depozyty i kredyty dla gospodarstw domowych, spadły oszczędności przedsiębiorstw i nadal nie rosną kredyty dla nich.

ZUS: seniorzy mają punkt informacyjno-doradzcy

W Żoliborskim Centrum Integracji i Aktywizacji Seniorów ruszył punkt informacyjno-oradczy. Eksperci z różnych instytucji, w tym także z ZUS, w wyznaczonych dniach udzielają informacji, doradzają i wyjaśniają zawiłości prawne.

Trwa sprzedaż certyfikatów funduszu Investor FIZ

W dniach 8-23 lutego 2010 roku prowadzona jest sprzedaż certyfikatów inwestycyjnych serii O funduszu Investor FIZ. Cena emisyjna wynosi 2.772,26 zł za jeden certyfikat.

Outsourcing - czy się opłaca

W ostatnich latach dynamicznie rośnie popularność outsourcingu na świecie i w Polsce ze względu na ewidentne oszczędności i zwiększenie jakości usług. Outsourcing w dobie profesjonalnych dostawców specjalizowanych usług oraz coraz powszechniejszemu dostępowi do szybkiego Internetu jest już wyraźnym trendem rynkowym i sposobem nowoczesnego zarządzania przedsiębiorstwem.

Mamy więcej pieniędzy na zakup mieszkań

Przeciętnie 362 tys. zł zamierzają przeznaczyć na zakup mieszkania osoby poszukujące aktualnie lokali w największych miastach Polski – wskazują dane Home Broker. To nieco więcej niż pod koniec ub. r. Poszukiwany dziś metraż jest o dwa metry większy niż przed miesiącem. Coraz więcej klientów obawia się, że ceny mogą pójść w górę.

Jak prześwietlić dewelopera

Kupno mieszkania to często jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Kupując mieszkanie rozważamy zazwyczaj wszystkie za i przecie, dzięki temu mamy poczucie, ze wybraliśmy najlepszą opcję. Gdy już znajdziemy odpowiednie M, to przed dokonaniem transakcji powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów w umowie z deweloperem.

Pogorszenie natrojów na parkiecie zagościło na dłużej

Ostatnie giełdowe dni nie poprawiły perspektyw koniunktury. Po wygenerowaniu na przełomie stycznia i lutego wyraźnych średnioterminowych sygnałów
sprzedaży, odbicie okazało się dość rachityczne.

Inflacja wciąż nie przyciąga uwagi

Publikowane dane o styczniowej inflacji w Polsce po raz kolejny nie będą miały większego znaczenia z punktu widzenia decyzji władz monetarnych
w naszym kraju.

Odpowiedź dysplinarna lekarza

Trybunał Konstytucyjny zarejestrował skargę dotyczącą zasad funkcjonowania sądownictwa dyscyplinarnego w samorządzie lekarskim.

Złoty oparł się spadkowi mimo kryzysu w Grecji

Pozytywne zaskoczenie – tak eksperci oceniają to, co stało się z polską walutą w ciągu ostatnich dwóch tygodni, czyli w czasie, kiedy rynek zaczął spekulować na temat przyszłości Grecji.

Unia dyskutuje na temat praw polskiej mniejszości na Białorusi

Minister Radosław Sikorski przeprowadził rozmowę telefoniczną z Baronessą Catherine Ashton - Wysokim Przedstawicielem ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa UE. Głównym tematem rozmowy były ostatnie wydarzenia związane z działaniami władz Republiki Białorusi wobec Związku Polaków na Białorusi.

Więcej wniosków o zasilki z pomocy społecznej

Więcej osób ubiega się o przyznanie pomocy w gminach. Niektóre z nich otrzymały jednak w tym roku niższe dotacje na wypłatę świadczeń.

MSWiA przypomina o odśnieżaniu dachów

W związku z zapowiadanymi na najbliższe dni okresowymi opadami śniegu i deszczu ze śniegiem Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przypomina o konieczności odśnieżania dachów. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że w województwach: dolnośląskim, lubuskim
i mazowieckim została przekroczona norma obciążenia śniegowego.

Giełda: kupujący nie mają zbyt wielu argumentów

Końcówka ubiegłego tygodnia zakończyła się spadkami europejskich giełd. Przyczyny słabej postawy indeksów można upatrywać głównie w rozczarowujących doniesieniach dotyczących wzrostu PKB w IV kwartale w strefie euro. Na pogorszenie nastrojów na giełdach w Europie, wpłynęła także informacja o niespodziewanej ponownej podwyżce stopy rezerwy obowiązkowej w Chinach w 50 punktów bazowych.

Gold Finance: GPW nie zaliczyła udanych sesji

Ostatnich pięciu sesji warszawska giełda z pewnością nie może zaliczyć do udanych. Choć główne indeksy zdołały powstrzymać trwającą od trzech tygodni spadkową serię, to o poprawie nastrojów trudno mówić. Wskaźnik największych spółek zyskał niemal 1 proc. a indeks szerokiego rynku 1,15 proc.

Już cztery banki pożyczą więcej niż warte jest mieszkanie

Kredyty hipoteczne o wartości przekraczającej cenę nieruchomości zaczynają wracać do gry. Po Allianzie, na finansowanie w całości mieszkania i kosztów okołokredytowych zdecydowały się również mBank i MultiBank (oba należą do BRE Banku).

Ranking kredytów gotówkowych - styczeń 2010

Umiesz liczyć? Jeśli chcesz otrzymać kredyt konsumpcyjny, licz na swój bank – takie motto będzie przyświecało rynkowi pożyczek gotówkowych w 2010 r. Kredyty gotówkowe wciąż będą udzielane, ale z dużo mniejszym rozmachem niż w ostatnich latach. To już nie będzie przyrost o ponad 30 czy kilkanaście procent rocznie jak w latach 2008 i 2009 r., lecz co najwyżej około 10 procent – uważa Łukasz Molenda, dyrektor zespołu kredytów dla ludności w Banku Zachodnim WBK.

Zasady podwyższania emerytur wojskowych niezgodne z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczący zasad podwyższania emerytur wojskowych.

Zmienią się zasady zatrudniania na czas określony

Partnerzy społeczni, przy poparciu rządu, pracują nad zmianą przepisów m.in. o czasie pracy. Nowe przepisy mają ograniczyć możliwość zawierania długoterminowych umów. Z dopłat do pensji mają korzystać firmy z branż lub regionów, które będą przechodzić kryzys.

REKLAMA