REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dlaczego warto założyć spółkę na Cyprze? Dlaczego Cypr?

Katarzyna Szeliga
Księgowa - specjalistka w zakładaniu spółek na Cyprze.
Działalność gospodarcza na Cyprze.
Działalność gospodarcza na Cyprze.

REKLAMA

REKLAMA

Od wielu lat biznesmeni z całego świata prowadzą swoją działalność gospodarczą na Cyprze. Co jest przyczyną popularności? Przede wszystkim korzystny i stabilny system prawny, urzędy, które na równi traktują swoich obywateli jak i zagranicznych inwestorów oraz możliwość porozumiewania się językiem angielskim. Jeśli chcemy udać się do urzędu, na pocztę, do banku itp. wystarczy znajomość języka angielskiego.

Cypr ( Republika Cypryjska ) – państwo na Morzu Śródziemnym, położony na przecięciu szlaków łączących Azję, Afrykę i Europę. Najbardziej słoneczny klimat w basenie Morza Śródziemnego. Cypr to nie tylko plaże, słońce, to również zabytki, mili ludzie, tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie.

REKLAMA

Korzystny i stabilny system prawny, jak również urzędy przyjazne dla cudzoziemców i zagranicznych inwestorów czynią z Cypru tak bardzo popularnym miejscem do zakładania działalności gospodarczej.

Republika Cypru pomimo tego, że posiada cechy tzw. raju podatkowego, nie występuje na liście w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 16 maja 2005r. w sprawie określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. z 2005r., Nr 94, poz 790).

Główne atuty Cypru:

  • Niskie opodatkowanie, stawka podatku od osób prawnych CIT wynosi 10%,
  • Brak podatku u źródła (WHT),
  • Status spółki Unii Europejskiej,
  • Wysoki poziom poufności gospodarczej.

Zobacz: Jak założyć firmę?

Inne ważne elementy, które przemawiają za tym, że warto otworzyć, lub przenieść swoją działalność gospodarczą na Cypr:

  • Językiem powszechnie obowiązującym jest język angielski (oprócz greckiego
    i tureckiego),
  • Konta w różnej walucie mogą być zakładane zarówno na Cyprze jak i w innych miejscach na świecie,
  • Niskie koszty założenia i funkcjonowania spółki,
  • Niskie koszty obsługi firmy doradczej,
  • Stabilna gospodarka,
  • Dogodne położenie geograficzne, wspaniały klimat.

Funkcjonowanie spółki cypryjskiej na rynku polskim staje się coraz częstsze, popularniejsze, łatwiejsze. Spółki mogą swobodnie między innymi:

  • otwierać rachunki bankowe,
  •  zakładać lokaty,
  •  zawierać umowy o obsługę brokerską,
  •  otwierać rachunki inwestycyjne,
  • nabywać, zbywać, zastawiać akcje, udziały lub obligacje,
  • inwestować w polskie nieruchomości,
  • nabywać i zbywać ruchomości itd.

Od momentu wejścia Cypru do Unii Europejskiej obywatele innych krajów Unii traktowani są na równo z obywatelami Cypru. W urzędach, w bankach, nawet na ulicy możemy swobodnie porozumieć się w języku angielskim, greckim. Istnieje możliwość rejestracji polskiej nazwy spółki, wystarczy tylko podczas składania wniosku rejestracyjnego w Department of Registrar of Companies przetłumaczyć nazwę na język angielski, by instytucji zajmującej się rejestracją spółek umożliwić sprawdzenie, czy w nazwie nie występują obraźliwe wyrazy, lub wyrazy, które nie powinny zostać użyte w nazwie nowo powstałej spółki jak np. royal, bank itp.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Zakładam firmę

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

REKLAMA

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

REKLAMA

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

REKLAMA