REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Fakty i mity o prowadzeniu własnej firmy

Instytut Strategii
Ekspert w zakresie warsztatów dla firm
Prowadzenia własnej działalności - fakty i mity.
Prowadzenia własnej działalności - fakty i mity.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli myślisz o założeniu własnej firmy, zastanawiasz się nad zaletami i wadami takiej decyzji, wówczas porównujesz tę formę z pracą na etacie. Krótkie zestawienie faktów i mitów na temat prowadzenia biznesu pozwoli lepiej skonfrontować wspomniane formy pracy.

Prowadząc działalność o wszystkim decydujemy sami – zawsze jesteśmy swoimi szefami

MIT. Często spotkasz się z twierdzeniem, że jak się prowadzi firmę, to nie ma szefa. To nie do końca tak. Wyobraź sobie firmę, na przykład szkoleniową, która właśnie startuje, chce organizować szkolenia dla biznesu i zdobywa pierwszego klienta: dużą firmę deweloperską. To jej jedyny klient. Od niego zależy być albo nie być nowego biznesu, przynajmniej na tym etapie. W tym momencie ta duża firma, ten zleceniodawca staje się "przełożoną", staje się "szefem". Planujesz szkolenia i musisz być do dyspozycji zleceniodawcy, dopasowywać program, często podporządkowywać się jej zachciankom.

REKLAMA

Zobacz: Pomysły na firmę - skąd czerpać

REKLAMA

Branża internetowa. Coca Cola zleca Ci prowadzenie jej profilu na portalu Facebook. Życzy sobie, żeby propozycje nowych postów były przesyłane im we wtorki i czwartki o 12, a publikowane w środy i piątki o 15. Między 15 a 18 powinieneś być online i reagować na to, co napisali użytkownicy. Czy nadal jesteś swoim szefem? Do pewnego stopnia tak, ale już nie o każdej porze możesz wyrwać się z pracy i pograć w tenisa.

Z przekonaniem, że nie ma szefa, trzeba więc uważać - to zależy do kogo kierujesz swoje towary albo usługi: jeśli masz wielu drobnych klientów, to takie przekonanie będzie bardziej prawdziwe. Jeśli zależysz od jednego lub kilku dużych to…niekoniecznie.

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą za ewentualne długi odpowiada całym majątkiem

FAKT. Tak, trzeba o tym pamiętać - z pewnością nie jest to zaleta. Podczas, gdy np. wspólnicy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w przypadku powstania długów, odpowiadają przed wierzycielami tylko do wysokości swoich wkładów, czyli nie mogą stracić więcej niż zainwestowali, to właściciele jednoosobowych firm odpowiadają w analogicznej sytuacji całym swoim majątkiem. Rozwiązanie? Nie dopuścić do powstania długów, których nie możesz obsługiwać z bieżących przychodów. Albo ubezpieczyć się od odpowiedzialności cywilnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W trakcie prowadzenia firmy czeka nas wiele formalności

FAKT. Trzeba przestrzegać terminów, dotyczących podatków, składek, oświadczeń. Dość łatwo się pomylić, więc warto zapewnić sobie wsparcie specjalisty np. księgowej.

Księgowość małej jednoosobowej firmy musi prowadzić osoba, która ma do tego odpowiednie uprawnienia

MIT. Tylko spółki z o.o. muszą prowadzić tzw. pełną księgowość (oraz inne po przekroczeniu rocznego obrotu w wysokości 1,2 mln euro).
Jednak, jak już wspomnieliśmy, ponieważ poza uproszczoną podatkową księgą przychodów i rozchodów indywidualny przedsiębiorca zobowiązany jest prowadzić także:
- ewidencję środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych
- ewidencję wyposażenia
- ewidencję sprzedaży
- ewidencję przebiegu pojazdu
- karty przychodów (pracowników)
…to warto powierzyć te obowiązki specjaliście, bo w przeciwnym razie może nie starczyć czasu na biznes…

Porównaj: Sposoby na rozpoczęcie własnej działalności

Autor: Piotr Chmielewski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

REKLAMA

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA