REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa przewłaszczenia na zabezpieczenie wierzytelności

Monika Pązik
Przewłaszczenie, zabezpieczenie wierzytelności / Fot. Fotolia
Przewłaszczenie, zabezpieczenie wierzytelności / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Umowa przewłaszczenia stanowi rodzaj zabezpieczenia spłaty wierzytelności i nie jest ona uregulowana bezpośrednio w przepisach prawa, stąd jej forma jest co do zasady dowolna. Przewłaszczenia można dokonać na rzeczach ruchomych oraz papierach wartościowych, ale czy może dotyczyć również nieruchomości?

REKLAMA

Umowa przewłaszczenia stanowi formę zabezpieczenia roszczeń przysługujących wierzycielowi w przypadku niewypłacalności dłużnika. Wskazana umowa należy do tzw. umów nienazwanych co oznacza, że jej struktura zależy wyłącznie od decyzji stron w tym zakresie. Przewłaszczenie jest najczęściej stosowane przez banki w celu zabezpieczenia ich wierzytelności. Co do zasady umowa przewłaszczenia nie została uregulowana bezpośrednio w przepisach prawa, jednakże w takiej sytuacji można powoływać się na regulacje zawarte w prawie bankowym. Zgodnie z art. 101 tej ustawy można dokonać czasowego przeniesienia wierzytelności na bank bądź osobę trzecią celem zabezpieczenia roszczeń wierzyciela do czasu spłaty zadłużenia wraz z odsetkami i prowizją. Dotyczy to również prawa własności rzeczy ruchomych i papierów wartościowych. Oznacza to, że zabezpieczenie będzie mogło dotyczyć każdej rzeczy ruchomej a jej wartość  będzie zbliżona do wysokości zabezpieczonej wierzytelności.

REKLAMA

Przewłaszczenie na zabezpieczenie ma charakter czasowy, wobec czego wraz ze spłatą zadłużenia, należnymi odsetkami i prowizją, dłużnikowi będzie przysługiwało roszczenie o wydanie przewłaszczonej rzeczy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na nasz Newsletter!

Postanowienia umowne

W związku ze skromnym zakresem regulacji prawnych odnoszących się do przewłaszczenia, strony mają większą swobodę w zakresie kształtowania stosunku umownego. W takiej sytuacji strony mogą lepiej dopasować treść do okoliczności sprawy. Należy jednak pamiętać, że główną funkcją umowy jest przeniesienie powiernicze, w związku z czym wierzyciel (bank, osoba trzecia) nie może swobodnie rozporządzać rzeczą, w szczególności zbywać jej. Umowa przewłaszczenia powinna co do zasady zawierać:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. określenie rodzaju wierzytelności,
  2. opis przedmiotu zabezpieczenia, podlegającego przewłaszczeniu na wierzyciela,
  3. warunek, którego ziszczenie spowoduje, że własność zabezpieczonego mienia wróci do dłużnika,
  4. dodatkowo w umowie można zastrzec prawa i obowiązki stron w odniesieniu do przedmiotu przewłaszczenia.

Umowa przewłaszczenia nieruchomości

Zgodnie z obowiązującymi skromnymi regulacjami przedmiotem przewłaszczenia mogą być rzeczy ruchome oraz papiery wartościowe. Czy można jednak zawrzeć umowę przewłaszczenia nieruchomości? Z istoty przewłaszczenia wynika, że musi zostać spełniony warunek, aby umowa doszła do skutku, a w odniesieniu do nieruchomości zastrzeżenie warunku bądź terminu jest niemożliwe. W takiej sytuacji należy odwołać się do przepisów kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 157 k.c. nie można przenieść własności nieruchomości pod warunkiem ani z zastrzeżeniem terminu. W takim przypadku umowa będzie nieważna. Jeżeli jednak umowa taka została zawarta wymagane jest dodatkowe porozumienie stron, które będzie obejmowało bezwarunkową zgodę na przeniesienie własności (w tym wypadku przewłaszczenie). Można zatem uznać, że pomimo istniejących rozbieżności w regulacjach prawnych możliwe będzie przewłaszczenie nieruchomości.

Forma umowy przewłaszczenia

Skoro umowa przewłaszczenia należy do grupy umów nienazwanych, czyli takich, które pozwalają na swobodę kształtowania stosunku umownego – forma umowy może być dowolnie konstruowana przez strony. Dowolność w zakresie przewłaszczenia będzie miała zastosowania w odniesieniu do ruchomości i papierów wartościowych. Natomiast w przypadku nieruchomości ustawodawca stawia wymóg formy aktu notarialnego - zgodnie z art. 158 k.c. Niezachowanie tej formy będzie powodowało nieważność umowy przewłaszczenia. Ze względu na czasowy charakter umowy, do momentu wypełnienia obowiązków przez dłużnika nie dokonuje się zmian wpisów w ewidencji oraz rejestrach, w których zarejestrowany jest przedmiot przewłaszczenia. Możliwe jest jednak dopisanie przyjmującego mienie jako właściciela, jeżeli okres trwania zabezpieczenia roszczenia jest znaczny.

Wniosek o udzielenie zabezpieczenia roszczenia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

REKLAMA

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

REKLAMA

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA