| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Egzekucja należności niepien. > Egzekucja obowiązku wydania ruchomości

Egzekucja obowiązku wydania ruchomości

Egzekucja świadczeń niepieniężnych ma na celu uzyskanie od dłużnika określonego zachowania się bądź uzyskanie od niego oznaczonej rzeczy. Przedmiotem tego typu egzekucji jest ruchomość (rzecz).

Osoba trzecia w egzekucji

Egzekucja wydania ruchomości może naruszać prawa osoby trzeciej, niezaangażowanej w jakikolwiek sposób w egzekucję (np. egzekucja dotyczy ruchomości będącej we władaniu osoby trzeciej, a która to ruchomość nie jest tożsama z ruchomością wskazaną w tytule wykonawczym).

Osobie takiej przysługuje wówczas powództwo ekscydencyjne (interwencyjne) z art. 841 kpc. W przypadku, gdy egzekucję skierowano przeciwko osobie, która wg klauzuli wykonalności nie jest dłużnikiem i która sprzeciwiła się prowadzeniu egzekucji komornik na jej wniosek obowiązany jest umorzyć postępowanie egzekucyjne.

Możliwe jest odebranie rzeczy nie tylko od samego dłużnika, ale też od innej osoby (osoba trzecia). Warunkiem odebrania jest jednak zgoda na to takiej osoby. Jeżeli osoba ta odmawia wydania rzeczy komornik z urzędu obowiązany jest zająć roszczenie dłużnika o wydanie rzeczy.

W tym celu komornik postąpi jak w przypadku egzekucji z wierzytelności, tj. zawiadomi dłużnika, że nie wolno mu odbierać danej rzeczy od osoby trzeciej oraz wezwie osobę trzecią by rzeczy nie wydawała dłużnikowi tylko złożyła ją do depozytu lub oddała komornikowi. Z mocy takiego zajęcia wierzyciel może wykonywać wszelkie prawa i roszczenia dłużnika. Wierzyciel może, zatem wytoczyć powództwo przeciwko osobie trzeciej i w konsekwencji przeprowadzić przeciwko niej egzekucję.

Wierzyciel nie ma obowiązku uczestniczyć w odebraniu ruchomości, jednakże względy praktyczne sprawiają, że powinien być obecny. W przypadku, gdy wierzyciel zgłosi chęć uczestnictwa w czynnościach komornik jest zobowiązany poinformować go o terminie i miejscu czynności. W przypadku, gdy wierzyciel nie stawi się w wyznaczonym czasie i miejscu komornikowi nie wolno odebrać ruchomości.

Jeżeli komornik to zrobi czynność odebrania uważa się za niebyła, a ponadto komornik naraża się na odpowiedzialność cywilną. Termin zamierzonej czynności komornik powinien tak wyznaczyć by informacja o niej dotarła do wierzyciela w stosownym terminie (tzn. odpowiednio wcześniej by wierzyciel mógł się do czynności stosownie przygotować).

W przypadku, gdy wierzyciel nie stawi się w prawidłowo wyznaczonym terminie ma rok na to by zgłosić do komornika wniosek o ponowne wyznaczenie terminu czynności odebrania. W przypadku, gdy tego nie zrobi postępowanie egzekucyjne odebrania ruchomości ulegnie umorzeniu z mocy prawa.

W dniu 02.03.2008r. wierzyciel złożył do komornika wniosek o wszczęcie egzekucji odebrania od dłużnika ruchomości – zbiornika do gazu. We wniosku wierzyciel wniósł o to by czynność odebrania rzeczy od dłużnika odbyła się w jego obecności. W związku z tym komornik poinformował wierzyciela, iż czynność odebrania rzeczy odbędzie się w dniu 02.04.2008r.W wyznaczonym dniu na miejscu czynności obecni byli jedynie komornik i dłużnik. Z uwagi na to, że zawiadomiony wierzyciel nie stawił się na miejsce czynność odebrania rzeczy nie odbyła się. Komornik poinformował wierzyciela, że czynność nie doszła do skutku i pouczył go, że brak wniosku, co do dalszych czynności (zgłasza wniosku o kontynuowanie egzekucji i wyznaczenie nowego terminu odebrania rzeczy) w ciągu roku może spowodować umorzenie postępowania egzekucyjnego na mocy prawa. W dniu 10.09.2008r. wierzyciel złożył wniosek o ponowne wyznaczenie czynności i poinformowanie go o tym terminie. W związku z tym komornik poinformował wierzyciela, iż ponowna czynność odebrania rzeczy odbędzie się w dniu 10.10.2008r. W wyznaczonym terminie wierzyciel stawił się na miejscu czynności. Z uwagi na fakt, iż dłużnik odmówił wydania ruchomości i zamknął bramę prowadzącą na posesję, na której znajdowała się rzecz podlegająca wydaniu komornik zarządził jej przymusowe otwarcie. Po otwarciu bramy dłużnik zaniechał dalszego oporu. Komornik odebrał rzecz od dłużnika i wydał ją wierzycielowi za pokwitowaniem.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK