| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > ABC windykacji > Jakie korzyści daje potrącenie?

Jakie korzyści daje potrącenie?

Potrącenie wierzytelności to coś więcej, niż prosta operacja rachunkowa polegająca na umiejętności odejmowania dwóch kwot pieniężnych. Niemal wszyscy znają skutki potrącenia. W jego wyniku wygasa mniejsza z podlegających kompensacie wierzytelności, zaś większa ulega odpowiedniej redukcji. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z korzyści wynikających z potrącenia.

Trzeba mieć jednak świadomość, iż w przypadku, gdy twój kontrahent zamiast spodziewanego od ciebie przelewu bankowego dostanie oświadczenie o potrąceniu, może poczuć się nieco zawiedziony. I na tym epizodzie zakończy się wasza współpraca gospodarcza.

Po nitce do kłębka

W czasach, gdy zatory płatnicze wciąż jeszcze są zmorą wielu małych i średnich przedsiębiorców, niejednokrotnie udaje się doprowadzić do odtworzenia łańcucha zobowiązaniowego. W takim przypadku dzięki wykorzystaniu instytucji potrącenia, przelewu wierzytelności oraz przejęcia długu można doprowadzić do bezkosztowego umorzenia szeregu wierzytelności do wysokości najniższej z nich.

Zobacz również serwis: ABC windykacji

Jeżeli zatem przedsiębiorca A jest wierzycielem B w zakresie kwoty 230 000zł, B w stosunku do C w zakresie kwoty 180 000 zł, C w stosunku do D w zakresie 210 000 zł, do zamknięcia łańcucha potrzeba, aby przedsiębiorca D stał się wierzycielem A. Może do tego dojść w związku z operacją gospodarczą (np. wykonaniem usługi) lub operacją finansową (D nabywa od przedsiębiorcy E wierzytelność w stosunku do A, lub A za zgodą D przejmuje dług od F w stosunku do D). Gdy zatem na skutek jednej ze wskazanych operacji D stanie się wierzycielem A w zakresie kwoty np. 190 000 zł, będzie można bezkosztowo umorzyć wszystkie wierzytelności do kwoty 170 000 zł (najniższa wierzytelność w łańcuchu).

reklama

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Gdy twój kontrahent nie zapłacił w terminie i są słabe widoki, by zrobił to w ogóle, powinieneś pomyśleć o przelewie wierzytelności w celu potrąceniu.
Gdy twój kontrahent nie zapłacił w terminie i są słabe widoki, by zrobił to w ogóle, powinieneś pomyśleć o przelewie wierzytelności w celu potrąceniu.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Verum Audyt

Audyt. Usługi księgowe. Doradztwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »