| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > ABC windykacji > Jakie korzyści daje potrącenie?

Jakie korzyści daje potrącenie?

Potrącenie wierzytelności to coś więcej, niż prosta operacja rachunkowa polegająca na umiejętności odejmowania dwóch kwot pieniężnych. Niemal wszyscy znają skutki potrącenia. W jego wyniku wygasa mniejsza z podlegających kompensacie wierzytelności, zaś większa ulega odpowiedniej redukcji. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z korzyści wynikających z potrącenia.

Trzeba mieć jednak świadomość, iż w przypadku, gdy twój kontrahent zamiast spodziewanego od ciebie przelewu bankowego dostanie oświadczenie o potrąceniu, może poczuć się nieco zawiedziony. I na tym epizodzie zakończy się wasza współpraca gospodarcza.

Po nitce do kłębka

W czasach, gdy zatory płatnicze wciąż jeszcze są zmorą wielu małych i średnich przedsiębiorców, niejednokrotnie udaje się doprowadzić do odtworzenia łańcucha zobowiązaniowego. W takim przypadku dzięki wykorzystaniu instytucji potrącenia, przelewu wierzytelności oraz przejęcia długu można doprowadzić do bezkosztowego umorzenia szeregu wierzytelności do wysokości najniższej z nich.

Zobacz również serwis: ABC windykacji

Jeżeli zatem przedsiębiorca A jest wierzycielem B w zakresie kwoty 230 000zł, B w stosunku do C w zakresie kwoty 180 000 zł, C w stosunku do D w zakresie 210 000 zł, do zamknięcia łańcucha potrzeba, aby przedsiębiorca D stał się wierzycielem A. Może do tego dojść w związku z operacją gospodarczą (np. wykonaniem usługi) lub operacją finansową (D nabywa od przedsiębiorcy E wierzytelność w stosunku do A, lub A za zgodą D przejmuje dług od F w stosunku do D). Gdy zatem na skutek jednej ze wskazanych operacji D stanie się wierzycielem A w zakresie kwoty np. 190 000 zł, będzie można bezkosztowo umorzyć wszystkie wierzytelności do kwoty 170 000 zł (najniższa wierzytelność w łańcuchu).

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Gdy twój kontrahent nie zapłacił w terminie i są słabe widoki, by zrobił to w ogóle, powinieneś pomyśleć o przelewie wierzytelności w celu potrąceniu.
Gdy twój kontrahent nie zapłacił w terminie i są słabe widoki, by zrobił to w ogóle, powinieneś pomyśleć o przelewie wierzytelności w celu potrąceniu.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Forum Doradców Podatkowych

Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK