REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak uniknąć kary za udział w zmowie cenowej?

Jak uniknąć kary finansowej za udział w zmowie cenowej?/ Fot. Fotolia
Jak uniknąć kary finansowej za udział w zmowie cenowej?/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy biorący udział w zmowie cenowej mogą uniknąć sankcji dzięki programowi łagodzenia kar leniency. UOKiK podpowiada jak to zrobić.

Przedsiębiorco, bierzesz udział w zmowie cenowej? Podzieliłeś rynek ze swoim konkurentami? Grozi ci kara finansowa do 2 milionów złotych lub 10 proc. obrotu firmy. Możesz jednak uniknąć sankcji dzięki programowi łagodzenia kar leniency. UOKiK opublikował właśnie wyjaśnienia, z których dowiesz się, jak prawidłowo złożyć wniosek o odstąpienie od sankcji. Znajdują się one na stronie konkurencja.uokik.gov.pl.

REKLAMA

REKLAMA

Niedozwolone porozumienia przedsiębiorców mogą polegać m.in. na wspólnym ustalaniu cen, podziale rynku, czy wymianie informacji o stosowanych stawkach czy poufnych informacjach biznesowych. Grożą za to dotkliwe sankcje pieniężne. Ukarani mogą być: przedsiębiorca – do 10 proc. obrotu lub osoba zarządzająca – do 2 mln zł.

- Nie zawsze jednak udział w zmowie może skończyć się karą. Dzięki programowi łagodzenia kar leniency możliwe jest jej całkowite uniknięcie lub znaczne obniżenie. Przedsiębiorcy jednak nie zawsze wiedzą, w jaki sposób ubiegać o zwolnienie z sankcji - mówi wiceprezes UOKiK Bernadeta Kasztelan-Świetlik.

Polecamy: E-wydanie Dziennika Gazety Prawnej

Dlatego UOKiK przygotował wyjaśnienia w sprawie programu łagodzenia kar. Zawierają one m.in. informacje, kto i w jaki sposób może złożyć taki wniosek, kiedy możliwa jest całkowita, a kiedy częściowa redukcja kary. Na odstąpienie od kary może liczyć uczestnik zmowy, który jako pierwszy dostarczy urzędowi informacje lub dowody na istnienie antykonkurencyjnego porozumienia. Pozostali wnioskodawcy mogą liczyć na obniżenie sankcji od 50 do 20 proc., w zależności od kolejności zgłoszenia. Opracowanie wyjaśnia także obowiązki ciążące na wnioskodawcy, takie jak współpraca z urzędem czy zaprzestanie udziału w porozumieniu. Opisuje również zmiany, które zostały wprowadzone do programu łagodzenia kar po nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Pierwszą z nich jest odpowiedzialność finansowa osób zarządzających przedsiębiorstwem. Drugą - instytucja leniency plus. Umożliwia ona podmiotowi, który ubiega się o redukcję kary pieniężnej, uzyskanie dodatkowego obniżenia kary o 30 proc., jeśli poinformuje UOKiK o innej zmowie, której również był uczestnikiem. W tej drugiej sprawie będzie miał status pierwszego wnioskodawcy i może uniknąć kary finansowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dokument nie jest aktem prawa, lecz instrukcją dla przedsiębiorców, którzy chcą skorzystać programu łagodzenia kar.

Do opracowania dołączone są również formularze wniosków (pełnego, skróconego i uproszczonego), w których wystarczy uzupełnić wolne miejsca. To duże ułatwienie dla podmiotów, które chcą przyznać się do udziału w zmowie.

Wyjaśnienia oraz inne informacje na temat programu leniency można znaleźć pod adresem konkurencja.uokik.gov.pl.

Zobacz również: Przedsiębiorca w sądzie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: UOKiK

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

Kto może wystąpić o umorzenie lub odroczenie terminu płatności składek z powodu powodzi?

Których przedsiębiorców dotyczy odroczony termin płatności? Czy wystarczy samo zarejestrowanie firmy na terenie objętym klęską żywiołową? Co w przypadku problemów ze złożeniem dokumentów? ZUS odpowiada na najważniejsze pytania.

Wsparcie dla firm rozwijających się - ulga na innowacyjnych pracowników

Ulga na innowacyjnych pracowników jest przeznaczona dla podatników prowadzących działalność badawczo-rozwojową, przez którą zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy CIT rozumie się działalnością twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Transformacja zaczyna się od lidera

Rozmowa z Krzysztofem Witkowskim, partnerem w EY Academy of Business, o tym, dlaczego inwestycje w rozwój power skills są dziś konieczne dla wzrostu organizacji

REKLAMA

Karty sportowe to przepis na zdrowie

W dzisiejszym biznesie wsparcie aktywności fizycznej przez pracodawców to nie tylko benefit, ale strategiczna inwestycja w zdrowie, zaangażowanie i efektywność pracowników. Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie, wydajność, zadowolenie oraz atmosferę w pracy. To zadanie dla działów HR, które mogą wprowadzać proste rozwiązania, jak aktywne przerwy czy dostęp do programów fitness. 

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości [KOMENTARZ]

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości. Komentuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? [Poradnik]

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? Oto poradnik dla przyszłych właścicieli salonów kosmetycznych.

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

REKLAMA

Wypalenie zawodowe to już problem występujący w każdej firmie. Jak można zminimalizować jego skutki

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe, wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Wszelkie okoliczności, od warunków pracy po sytuację rodzinną i zagrożenia klimatyczne, nie są sprzyjające zmarginalizowaniu tego zjawiska.

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców. Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Jakie są warunki, by skorzystać z wakacji składkowych? Gdzie należy złożyć wniosek?

REKLAMA