REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mniejsze koszty pracy osób 50+

REKLAMA

Trwa kampania informacyjno-promocyjna Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, której celem jest aktywizacja zawodowa kobiet i mężczyzn w wieku 50+. Kampania ma także zwiększyć świadomość pracodawców na temat instrumentów wspierających zatrudnianie osób starszych, a także wpłynąć na zmianę stereotypów, z jakimi muszą się mierzyć osoby dojrzałe na rynku pracy.

REKLAMA

W ramach kampanii uruchomiono portal www.50plus.gov.pl, na którym znajdują się: poradnik dla osób poszukujących pracy, informacje dla pracodawców, chcących zatrudnić osoby starsze, porady ekspertów oraz kontakt do służb zatrudnienia. Na stronie można także obejrzeć historie pracowników w wieku 50+, które pokazują, że także w dojrzałym wieku mamy do wyboru różne drogi.

REKLAMA

- Tematyka osób dojrzałych towarzyszy nam od roku 2008, kiedy powstał program „50+ Solidarność pokoleń” – powiedział minister Władysław Kosiniak-Kamysz podczas konferencji, poświęconej rozpoczęciu ogólnopolskiej kampanii informacyjnej „Aktywizacja zawodowa osób 50+”.– Program zakłada osiągnięcie wskaźnika aktywizacji osób w 55-64 roku życia na poziomie 50 proc. Zaczynaliśmy z poziomu 31 proc, a na koniec ubiegłego roku wynosił on już 41 proc. W roku 2020 powinniśmy dojść do założonego wyniku. Jednak wymaga to wsparcia. Dlatego startujemy z kampanią, którą chcemy w sposób trwały zmienić podejście do osób po 50 czy 60 roku życia na rynku pracy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Kolejnym z założeń Programu jest zmniejszenie kosztów pracy osób 50+, m.in. poprzez zwolnienie pracodawców ze składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, czy skrócenie okresu, za który pracodawca płaci wynagrodzenie w przypadku choroby pracownika. Istotne są także znaczne ułatwienia w dostępie do szkoleń podnoszących kwalifikacje i zwiększające konkurencyjność na rynku pracy.

Wprowadzone zostały również rozwiązania zmierzające do rozwoju opieki nad małymi dziećmi obejmujące zwiększenie liczby żłobków i przedszkoli. Umożliwia bycie aktywnym zawodowo m.in. babciom i dziadkom.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bezpośrednio do kobiet i mężczyzn w wieku 50+ skierowane zostało także wsparcie w ramach licznych programów i projektów finansowanych z Funduszu Pracy, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) i środków z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Podwyższenie wieku emerytalnego zgodne z konstytucją

REKLAMA

Program „Solidarność pokoleń” został zaktualizowany w grudniu 2013 roku. W nowej wersji duży nacisk został położony m.in. na zwiększanie kompetencji osób w wieku 45+, tak, by jak najdłużej mogły one odpowiadać na potrzeby rynku pracy.

W ramach budowania kompleksowej polityki senioralnej, wraz z aktualizacją Programu „Solidarność pokoleń” zostały również przyjęte „Rządowy Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020” (ASOS) oraz „Założenia Długofalowej Polityki Senioralnej w Polsce na lata 2014-2020”, w których szeroko ujęto różne aspekty życia i funkcjonowania seniorów.

Wszystkie wymienione dokumenty przedstawiają spójną wizję działań, które wspierają aktywność zawodową, społeczną oraz sprzyjają poprawie jakości życia osób po 50. roku życia.

Kampania trwać będzie do listopada 2014 r.

Zmiany w zatrudnianiu niepełnosprawnych

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

REKLAMA

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

REKLAMA