| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka z o.o. > Jakie obowiązki spoczywają na spółce z o.o. po podjęciu uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego?

Jakie obowiązki spoczywają na spółce z o.o. po podjęciu uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego?

W razie podjęcia przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego na spółce ciąży obowiązek zgłoszenia tego faktu do Krajowego Rejestru Sądowego. Jakie inne obowiązki ciążą na spółce z o.o. w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego, jakie dokumenty należy wtedy zebrać i na jakim formularzu składa się zawiadomienie o podwyższeniu kapitału zakładowego?

Zgodnie z przepisami podwyższenie kapitału zakładowego zgłasza się do sądu rejestrowego (art. 262 § 1 Kodeksu spółek handlowych).

Do zgłoszenia podwyższenia kapitału zakładowego należy dołączyć:

1) uchwalę o podwyższeniu kapitału zakładowego,
2) oświadczenia o objęciu udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym,
3) oświadczenie wszystkich członków zarządu, że wkłady na podwyższony kapitał zakładowy zostały w całości wniesione.

Zobacz także: Spółki z o.o.

W przypadku podwyższenia kapitału zakładowego ze środków spółki nie trzeba dołączać dokumentów wskazanych w pkt 2 i 3.

Zgłoszenie podwyższenia kapitału zakładowego zarząd składa na formularzu KRS-Z3. Podwyższenie kapitału zakładowego następuje z chwilą wpisu do rejestru. 

Polecamy: ABC spółek

Przepisy ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym przewidują sankcje za niezłożenie wniosku, w tym wniosku o podwyższeniu kapitału zakładowego do KRS. W razie bowiem stwierdzenia, że wniosek o wpis do rejestru, którego złożenie jest obowiązkowe nie został złożony pomimo upływu terminu, sąd rejestrowy wzywa zobowiązanych do jego złożenia, wyznaczając dodatkowy 7-dniowy termin, pod rygorem zastosowania grzywny przewidzianej w Kodeksie postępowania cywilnego o egzekucji świadczeń niepieniężnych (art. 24 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym). Sąd rejestrowy może nakładać grzywnę na zobowiązanych do złożenia wniosku do KRS kilka razy. Jeżeli zobowiązani do złożenia wniosku o wpis do KRS nie czynią tego mimo nałożenia grzywny, sąd rejestrowy ma prawo wykreślić z urzędu wpis niezgodny z rzeczywistością.

Jeżeli mimo nałożenia grzywny na zobowiązanych do złożenia wniosku o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego osoby zobowiązane nadal tego nie robią sąd rejestrowy może:
• z urzędu, z ważnych powodów orzec o rozwiązaniu spółki oraz ustanowić likwidatora,
• ustanowić dla spółki kuratora na okres nieprzekraczający roku.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Peugeot Ciesielczyk

- autoryzowany koncesjoner marki Peugeot w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »