| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka jawna > Jak dokonać darowizny udziału spółki jawnej?

Jak dokonać darowizny udziału spółki jawnej?

Najpopularniejszą formą prowadzenia działalności jest spółka jawna, która najczęściej prowadzona jest jako biznes rodzinny. Co do zasady, prawa i obowiązki wspólnika mogą być przekazane na inną osobę jedynie wtedy, gdy umowa spółki tak stanowi. Można jednak dokonać darowizny udziałów. Jaka forma prawna jest wymagana? Jak prawidłowo dokonać darowizny?

Spółka jawna jest formą prawną najczęściej spotykaną w obrocie gospodarczym dla prowadzenia działalności. Charakteryzuje się tym, że każdy z jej wspólników odpowiada za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem bez ograniczenia, solidarnie z pozostałymi wspólnikami. Każdy ze wspólników ma możliwość przeniesienia swojego udziału na podstawie umowy darowizny. Wstępująca osoba w miejsce darczyńcy, wstępuje również we wszystkie prawa i obowiązki, jakie przysługiwały występującemu wspólnikowi. Oznacza to, że obdarowany będzie również odpowiadał za zobowiązania spółki w stosunku do osób trzecich. Zgodnie z art. 10 § 3 kodeksu spółek handlowych wspólnik występujący i wspólnik przystępujący do spółki odpowiadają solidarnie za zobowiązania wspólnika występującego związane z udziałem w działalności spółki. Aby można było w ogóle dokonać zbycia udziałów w formie darowizny, konieczne jest spełnienie łącznie kilku przesłanek:

  • w umowie musi istnieć wyraźny zapis o możliwości zbycia udziałów na rzecz innej osoby,
  • wszyscy wspólnicy muszą wyrazić zgodę na zbycie udziałów,
  • zbycie udziału może nastąpić jedynie w całości.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Wyłączenie wspólnika od reprezentowania spółki jawnej

Jaka forma umowy darowizny

Udziały w spółce jawnej można zakwalifikować do praw majątkowych, gdyż majątek spółki ma charakter łączny. Zbycie udziału na mocy tej umowy nie wymaga formy aktu notarialnego. Dopuszczalna jest zatem klasyczna forma pisemna do dokonania tej czynności. Przekazanie udziałów innemu wspólnikowi nie będzie jednak wiązało się z przeniesieniem własności na nowego wspólnika, gdyż właścicielem praw majątkowych i wniesionych do spółki rzeczy, należy do majątku samej spółki – nie zaś wspólników. Z regulacji kodeksu spółek handlowych wynika, iż w razie braku uregulowania w ustawie, należy sięgnąć do przepisów kodeksu cywilnego. W odniesieniu do umowy darowizny będą miły zastosowanie właśnie przepisy k.c. Zgodnie z art. 890 k.c. do ważności oświadczenia darczyńcy wymaga się formy aktu notarialnego. Jednakże istnieje możliwość, aby umowa darowizny była ważna również bez zachowania wskazanej formy. Dzieje się tak w przypadku, gdy przyrzeczone świadczenie zostało spełnione. Można zatem wnioskować, że darowizna udziałów będzie ważna nawet z zachowaniem zwykłej formy pisemnej, jeżeli określone świadczenie zostanie spełnione.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wiktor Sarota

InFakt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »