| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > ABC spółek > Ustanowienie zastawu rejestrowego na udziale w spółce osobowej

Ustanowienie zastawu rejestrowego na udziale w spółce osobowej

Często wspólnicy, przy formułowaniu umowy spółki, nie odnoszą się wprost do możliwości ustanowienia zastawu na jej udziałach. W takim przypadku należy sprawdzić czy umowa spółki zezwala na zbycie jej udziałów (rozumiane jako przeniesienie ogółu praw i obowiązków wspólnika na rzecz osoby trzeciej). Ponadto, zgodnie z treścią art. 10 ksh, zbycie udziałów spółki jest możliwe – o ile umowa spółki nie stanowi inaczej - po uzyskaniu zgody pozostałych udziałowców.

Zastaw dopuszczalny, gdy udział można zbyć

Teoretycznie bowiem, zgodnie z treścią art. 57 § 1 Kodeksu cywilnego. w zw. z art. 2 ksh, zgoda na zbycie udziałów – czyli dokonanie czynności prawnej, której efektem jest najdalej idące w skutkach rozporządzeniem swym prawem – umożliwia inne rozporządzenie swym udziałem, które jednak nie prowadzi do jego zbycia lecz np. obciążenia.

Co do zasady więc, udziały w spółce osobowej jako prawa zbywalne, mające wartość majątkową i oznaczalne w sposób wystarczający, mogą stanowić przedmiot zastawu rejestrowego.

Zobacz: Jak przekształcić spółki prawa handlowego?

Należy jednak wskazać, iż uprawnienia korporacyjne, które trudno wycenić, jak i obowiązki jakie obciążają wspólnika, raczej nie mają zdolności zastawniczej. Zgodnie z dominująca opinią doktryny przedmiotem zastawu nie będzie zatem „ogół praw i obowiązków” wynikających z posiadania udziałów lecz tylko te jego elementy, które maja charakter majątkowy (np. roszczenie o wypłatę zysku, zapłatę odsetek od udziału kapitałowego).

Jak ustanowić zastaw?

Zgodnie z treścią art. 2 ust 1 ustawy z dnia 6 grudnia 1996 r. o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów do ustanowienia zastawu rejestrowego jest koniecznym zawarcie na piśmie - pod rygorem nieważności - umowy zastawniczej i dokonanie konstytutywnego wpisu do rejestru zastawów.

Umowa zastawnicza, w której opisano zbyt szeroko przedmiot zastawu (obejmując jego zakresem np. obowiązki i uprawnienia korporacyjne wspólnika), co do zasady, jest nieważna. Za nieprawidłowe należy zatem uznać sformułowanie, na mocy którego przedmiotem zastawu stają się np.: „prawa i obowiązki wspólnika wynikające z jego udziału w spółce XYZ”. Należy jednak pamiętać, iż w sytuacji gdy nieważna jest jedynie część umowy, w pozostałym zakresie może ona pozostać w mocy.

Zobacz: Jak pozbawić wspólnika prawa reprezentacji?

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

aplikant adwokacki z Kancelarii Adwokackiej Connexus

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Uprawnienia korporacyjne, które trudno wycenić, jak i obowiązki jakie obciążają wspólnika, raczej nie mają zdolności zastawniczej.
Uprawnienia korporacyjne, które trudno wycenić, jak i obowiązki jakie obciążają wspólnika, raczej nie mają zdolności zastawniczej.

CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Bator

Adwokat, publicysta i szkoleniowiec; absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowego Studium Prawa Własności Intelektualnej UW. Był przedstawicielem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, prawnikiem w renomowanych warszawskich kancelariach oraz w Biurze Polskiej Izby Rzeczników Patentowych. Pracował dla instytucji publicznych m.in. Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, Teatru Polskiego w Warszawie czy Urzędu m.st. Warszawy. W obszarze jego szczególnych zainteresowań znajduje się prawo nieruchomości i doradztwo w procesie inwestorskim. Ponadto w obszarze jego zainteresowań jest prawo autorskie a także prawo mediów i reklamy, postępowanie administracyjne i dostęp do informacji publicznej, zarządzanie w sektorze publicznym i organizacjach pozarządowych. W bieżącej działalności adwokackiej w szerokim zakresie zajmuje się prawem i procedurą cywilną (w tym prawem spadkowym), prowadzeniem sporów sądowych a także doradza małym i średnim przedsiębiorcom. Współpracował z Dziennikiem Polska Europa Świat, portalem dziennik.pl, Dziennikiem Finansowym The Wall Street Journal, TVP 1, TVN Warszawa. W latach 2013-2016 autor i prowadzący poradnikową audycję prawną w Programie 1 Polskiego Radia. Stały komentator Dziennika Gazety Prawnej. Wykładowca Krajowej Szkoły Administracji Publicznej i Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji z siedzibą w Warszawie, Londynie i Brukseli. Członek Izby Adwokackiej w Warszawie oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Ochrony Własności Intelektualnej (AIPPI).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK