| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Sekretariat > Organizacja pracy > Warsztaty i kursy jako forma zebrań

Warsztaty i kursy jako forma zebrań

Bardzo popularną formą zebrania są znane wszystkim szkolenia. Każdy z nas, przynajmniej raz w życiu brał w nich udział. Jeśli nie chcemy by były one nudne i nie przypominały przydługiego wykładu, można zastosować kilka sztuczek.

Dzięki udziałowi w szkoleniu można zdobyć wiele nowych umiejętności i poszerzyć swoją wiedzę. Niestety, te niewłaściwie zorganizowane, są często zwykłą stratą czasu, a osoby w nich uczestniczące, po ich zakończeniu czują się jak po przebiegnięciu maratonu.

Dlatego, oprócz poziomu merytorycznego szkolenia, tak ważny jest odpowiedni układ miejsc, zarówno dla prowadzącego, jaki i uczestników. Najlepiej sprawdza się w takich sytuacjach ustawienie siedzeń w tzw. „podkowę”.

Dzięki niemu, biorący udział w szkoleniu będą mogli nawiązać kontakt wzrokowy zarówno z prowadzącym, jak i między sobą. Ten szczególny rodzaj interakcji osiągnięty zostaje dlatego, że wszyscy siedzą ze sobą twarzą w twarz.

Polecamy: Odprawa jako jedna z form prowadzenia zebrań

Taki układ pozwala też na szybką zmianę stylu prowadzonego spotkania w dogodnym dla prowadzącego czasie, np. po fazie prowadzenia zebrania w formie odprawy, można przejść do konwersacji, dzięki czemu szkolenie nie będzie nudne.

Wprowadzenie elementów dyskusji, czy też możliwości zadawania pytań pozwoli prowadzącemu na wyjaśnienie wszelkich niejasności, czy też niezrozumiałych kwestii. Uczestnicy zaś dzięki swojej aktywności mogą zasygnalizować prowadzącemu, nad jakiego typu problematyką powinien szczególnie się skupić.

Układ podkowy ma jeszcze jedną zaletę – pozwala jego uczestnikom zwracać się do konkretnych osób. Tak samo prowadzący szkolenie ma możliwość indywidualnego zwracania się do uczestników, a co więcej łatwiej mu będzie przerwać bezsensowną, czy zbyt „gorącą” wymianę zdań pomiędzy uczestnikami przez zablokowanie kontaktu wzrokowego między nimi.

Polecamy: Jak nie dopuścić do zakłócenia obrad?

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wprowadzenie elementów dyskusji, czy też możliwości zadawania pytań pozwoli prowadzącemu na wyjaśnienie wszelkich niejasności, czy też niezrozumiałych kwestii.
Wprowadzenie elementów dyskusji, czy też możliwości zadawania pytań pozwoli prowadzącemu na wyjaśnienie wszelkich niejasności, czy też niezrozumiałych kwestii.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Katarzyna Kalata

Ekspert z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK