| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Samochód > Najczęstsze problemy > Samochód jako składnik majątku spółki cywilnej

Samochód jako składnik majątku spółki cywilnej

Spółka cywilna jest umownym stosunkiem prawnym (zawartą pomiędzy stronami umową), w ramach którego wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego, przez działanie w oznaczony sposób, w szczególności przez wniesienie wkładów.

Niepodzielność oznacza, iż wyłączona jest możliwość dysponowania przez współwłaścicieli (wspólników) udziałami we wspólnym majątku oraz poszczególnych jego składnikach (w tym przypadku w samochodzie), a także, iż w czasie trwania spółki cywilnej wspólnik nie może domagać się podziału wspólnego majątku.

Bezudziałowy charakter oznacza, iż wspólnicy spółki cywilnej nie posiadają udziałów w samochodzie będącym „majątkiem” spółki (udziały nie są określone - w przeciwieństwie do współwłasności w częściach ułamkowych).

Niesamoistność współwłasności łącznej majątku oznacza, iż jest ona ściśle związana ze stosunkiem podstawowym, jakim jest umowa spółki cywilnej. Rozwiązanie spółki, zmiany w jej składzie osobowym powodują zmiany dla współwłasności łącznej samochodu - rozwiązanie powoduje, iż współwłasność łączna przekształca się we współwłasność w częściach ułamkowych, zaś zmiana składu osobowego - zmianę osób współuprawnionych do majątku.

Polecamy: Zakup samochodów oraz paliwa a prawo do odliczenia VAT 2012

Przemysław Skipor, prawnik w Kancelarii Smaga Jaroszyński Sp.J.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Samochód jako składnik majątku spółki cywilnej
Samochód jako składnik majątku spółki cywilnej

Samochód w firmie69.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK