| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Samochód > Eksploatacja > Opodatkowanie VAT nieodpłatnego udostępniania samochodu na czas urlopu

Opodatkowanie VAT nieodpłatnego udostępniania samochodu na czas urlopu

Pracodawcy nieodpłatnie udostępniają samochody pracownikom na czas urlopu. Jest to forma nieodpłatnego świadczenia. Ekspert wyjaśnia jak opodatkowane jest nieodpłatne udostępnianie samochodu na czas urlopu.

Nieodpłatne udostępnienie samochodu na czas urlopu to dla pracownika gratyfikacja. Niektórzy pracodawcy chcąc okazać pracownikowi, że jest on dla korporacji kimś ważnym, wyrażają zgodę lub wręcz sami proponują, aby ten pojechał na wymarzony urlop wakacyjny służbowym samochodem. Jest to forma nieodpłatnego świadczenia na rzecz pracownika, która ma dodatkowo zacieśnić więź emocjonalną między pracownikiem a firmą oraz niejako wynagrodzić nadgodziny spędzone w biurze zamiast z rodziną.

Zgodnie z art. 8. ust. 1. Ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2004 Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 tejże ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
3) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Za odpłatne świadczenie usług w myśl art. 8 ust. 2 znowelizowanej ustawy o VAT uznaje się również użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Jednak w art. 5 ustawy z 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym ustawodawca zawarł wyłączenie postanowień art. 8 ust. 2 ustawy o VAT w okresie od 1 stycznia 2011 do 31 grudnia 2012 r. Przepis ten dotyczy wyłącznie samochodów osobowych, przy nabyciu których kwotę podatku naliczonego stanowiło 50% lub 60% kwoty podatku: określonej na fakturze lub podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, lub kwoty podatku wynikającej z dokumentu celnego, z uwzględnieniem kwot wynikających z decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz art. 34 ustawy o VAT.

Polecamy: Samochody osobowe w najmie i leasingu – zaliczanie do kosztów

Czytaj także

Autorzy:

Doradca Podatkowy

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Opodatkowanie VAT nieodpłatnego udostępniania samochodu na czas urlopu
Opodatkowanie VAT nieodpłatnego udostępniania samochodu na czas urlopu

Samochód w firmie69.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Cafe Finance

Ogólnopolskie biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK