REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kradzież zdjęć ze stron internetowych a ochrona praw autorskich

Monika Pązik
Kradzież zdjęć ze stron internetowych a ochrona praw autorskich.
Kradzież zdjęć ze stron internetowych a ochrona praw autorskich.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Osoby publikujące zdjęcia na stronach internetowych często narażone są na kradzieże ze strony innych użytkowników, którzy następnie zamieszczają je na innych serwisach. Czy zdjęcia w internecie objęte są ochroną przepisami prawa autorskiego? Jak należy postąpić w przypadku kradzieży?

Metodą najczęściej wykorzystywaną na portalach internetowych jest zastrzeganie prawa do wykorzystywania utworów, zdjęć, artykułów poprzez zaakceptowanie regulaminu serwisu, w którym najczęściej można spotkać się z zapisem dotyczącym korzystania z praw autorskich do danego dzieła na podstawie udzielanej licencji przez jego twórcę. Niezwykle istotne jest zatem zapoznanie się dokładnie z zamieszonym regulaminem serwisu. Inaczej przedstawia się sytuacja, gdy użytkownicy zamieszczają własne zdjęcia na stworzonym przez siebie blogu bądź portalu. Wówczas, w przypadku używania danego zdjęcia przez innych użytkowników bez podania źródła oraz autora można znacznie skuteczniej dochodzić swoich racji i szybciej uzyskać stosowne zadośćuczynienie w wyniku kradzieży.

REKLAMA

Co zrobić, gdy znajdziemy własne zdjęcie na innym portalu?

W przypadku znalezienia zdjęcia własnego autorstwa należy od razu reagować. W tym przypadku należy odwołać się do przepisów ustawy o prawach autorskich. W odniesieniu do zdjęć zastosowanie znajdą przepisy dotyczące ochrony osobistych praw autorskich, czyli takich, które powstają w chwili tworzenia danego dzieła, w tym przypadku zdjęcia. Są to prawa niezbywalne, a ich ochrona nie jest ograniczona w czasie. Nie można zatem ich zbyć ze względu na osobistą więź łącząca autora ze zdjęciem. Przede wszystkim wyraża się to w oznaczeniu dzieła imieniem, nazwiskiem bądź pseudonimem autora. W przypadku kradzieży zastosowanie będzie miał art. 78 ustawy.

Zobacz również: Kto może korzystać z prawa przedruków w Internecie?

Ochrona osobistych praw autorskich

REKLAMA

W przypadku jakiegokolwiek naruszenia prawa do zdjęcia (kradzieży) autorowi służą odpowiednie roszczenia, wynikające z mocy samego prawa. W pierwszej kolejności autor może żądać od osoby, która dopuściła się naruszenia wykonania odpowiednich czynności potrzebnych do usunięcia skutków naruszenia, w tym publicznego oświadczenia. Ponadto autorowi służy roszczenie o pieniężne zadośćuczynienie bądź uiszczenie odpowiedniej kwoty sumy pieniężnej na wskazany przez autora cel społeczny. Ważne jest jednak, że do możliwości istnienia roszczenia konieczne jest wykazanie winy drugiego użytkownika. Jednakże nie ma to odniesienie do roszczenia o usunięcie skutków naruszenia, bowiem z takim roszczeniem twórca może wystąpić niezależnie od zawinienia sprawcy.

Autor zdjęć może ponadto domagać się na drodze cywilnej ustalenia istnienia bądź nieistnienia prawa do danego zdjęcia. Dodatkowo autorskie prawa osobiste nie wygasają z chwilą śmierci autora. Zgodnie z art. 78 § 2 ustawy, jeżeli twórca nie wyraził innej woli, po jego śmierci z powództwem o ochronę autorskich praw osobistych zmarłego może wystąpić małżonek, a w jego braku kolejno: zstępni, rodzice, rodzeństwo, zstępni rodzeństwa. Należy jednak pamiętać, że rozporządzanie po śmierci autora jego dziełem nie uprawnia spadkobierców do działania, które mogłoby naruszyć treść bądź formę danego dzieła (zdjęcia). Zatem podsumowując spadkobiercy mają prawo dochodzić wszelkich roszczeń, jakie przysługiwały autorowi z tytułu naruszenia bądź kradzieży. Warto również zaznaczyć, iż w przypadku kradzieży podstawą do działania może być także pociągnięcie osoby posługującej się zdjęciem do odpowiedzialności karnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

REKLAMA

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

REKLAMA