REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedzialność za naruszenie praw autorskich

Kamila Mazurek
Odpowiedzialność za naruszenie praw autorskich/ Fot. Fotolia
Odpowiedzialność za naruszenie praw autorskich/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prawo autorskie zawsze przysługuje twórcy utworu, który jest opatrzony jego nazwiskiem lub osobie, której przypisuje się autorstwo i której dane, w związku z rozpowszechnianiem utworu podano do publicznej wiadomości. Każda ingerencja w cudzy utwór – a zatem przypisywanie sobie jego autorstwa, zmienianie treści lub formy czy użytkowanie go bez uzyskania odpowiedniej zgody albo bez przeniesienia praw podlega sankcjom – cywilnym, karnym, dyscyplinarnym.

Odpowiedzialność zaistnieje zawsze wtedy, gdy osoba trzecia narusza więź łączącą autora z jego utworem, niezależnie od korzyści majątkowej, jaką z tego tytułu uzyskuje (a więc np. udostępniając nagranie muzyczne w Internecie szerokiemu gronu odbiorców bez pobierania za to opłaty).
Odpowiedzialność karna łączy się z popełnieniem przestępstwa w związku za nielegalne wykorzystywanie cudzego utworu, za które przewidziana jest kara grzywny bądź pozbawienia wolności do lat 2, a w razie czerpania stałego dochodu z takiej praktyki – kara pozbawiania wolności do lat 5. Nie dotyczy to takich form wyrażania jak:
odkrycia, idee, procedury, metody i zasady działania, koncepcje, matematyczne, postaci sceniczne i kabaretowe, proste informacje prasowe, opisy patentowe, które są wyłączone z ochrony prawa autorskiego.

REKLAMA

POLECAMY: E - wydanie Dziennika Gazety Prawnej

Naruszenie praw autorskich osobistych – odpowiedzialność cywilna

W przypadku prawa autorskiego osobistego już samo stworzenie zagrożenia dla utworu twórcy cudzym działaniem jest chronione i można żądać jego zaniechania. Jeśli dojdzie do wyrządzenia szkód, naruszyciel musi zniwelować skutki naruszania – doprowadzić do przywrócenia stanu poprzedniego np. poprzez publiczne złożenie sprostowania czy przeprosin. W razie zawinionego naruszenia, sąd może również orzec sumę pieniędzy będącą zadośćuczynieniem za doznaną krzywdę (z uwzględnieniem rozmiaru krzywdy i formy naruszenia) bądź na żądanie twórcy określoną kwotę pieniężną na określony przez niego cel społeczny.
Prawa autorskie osobiste są nieograniczone w czasie, co oznacza, że również po śmierci twórcy, w ramach przysługującej mu ochrony, określony krąg podmiotów (
małżonek i w razie jego braku kolejno: zstępni, rodzice, rodzeństwo, zstępni rodzeństwa; stowarzyszenie twórców właściwe ze względu na rodzaj twórczości; organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi zmarłego twórcy) może zwrócić się o rekompensatę za ich naruszenie.

Zobacz serwis: Prawo autorskie

Naruszenie praw autorskich majątkowych – odpowiedzialność cywilna

W przypadku naruszenia prawa autorskiego majątkowego, za wkroczenie w uprawnienia twórcy do utworu, przewidziana jest sankcja cywilna bądź karna. Od naruszyciela, niezależnie od poniesionej przez niego winy, można żądać:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- zaniechania naruszania;

- usunięcia skutków naruszenia;

- naprawienia wyrządzonej szkody – ten, który posiada uprawnienie jest zobligowany do udowodnienia, że szkoda zaistniała, określenia jej wysokości i stwierdzenia winy naruszyciela. Osoba, której prawa zostały naruszone może także domagać się zapłaty sumy pieniężnej w wysokości dwukrotności, a w przypadku zawinionego naruszenia trzykrotności stosownego wynagrodzenia. Za takie, w myśl ustawy z 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych rozumie się, stawkę pieniężną, którą, wypłacałby naruszający prawo w razie zawarcia z autorem umowy o korzystanie z utworu w zakresie dokonanego naruszenia.

- wydania uzyskanych korzyści.

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. 1994 nr 24 poz. 83 z późn. zm)

Zobacz serwis: Prawo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

REKLAMA

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

REKLAMA