| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Wysokość zasiłku chorobowego dla przedsiębiorcy

Wysokość zasiłku chorobowego dla przedsiębiorcy

Ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorcy jest nieobowiązkowe. Opłacanie go umożliwia jednak pobieranie zasiłku chorobowego. Na jaką wysokość zasiłku chorobowego może liczyć przedsiębiorca?

Wysokość zasiłku chorobowego

Wysokości zasiłku chorobowego zależy od jego podstawy. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego ubezpieczonego niebędącego pracownikiem (przedsiębiorcy) stanowi przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

W przypadku, gdy przedsiębiorca opłaca ubezpieczenie zdrowotne krócej niż przez 12 miesięcy, podstawa zostanie obliczona na podstawie okresu opłacania składki. Podstawą będzie średnia wyliczona z faktycznego okresu ubezpieczenie przedsiębiorcy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zakład Ubezpieczeń Społecznych, podczas ustalania podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, doda do siebie podstawy wymiaru składek, a następnie podzieli przez okres miesięcy faktycznego opłacania składki na ubezpieczenie chorobowe.

Zobacz: Faktura uproszczona - czy można ją wystawić konsumentowi?

Wypłacenie zasiłku chorobowego

Zasiłek chorobowy dla przedsiębiorcy zostanie wypłacony po dostarczeniu do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zwolnienia lekarskiego ZUS ZLA oraz ZUS Z-3b.

W przypadku pozostawania na zwolnieniu lekarskim przedsiębiorca ma prawo do zmniejszenia opłacanych składek na ubezpieczenie społeczne. Pomniejszone składki odnoszą się do okresów pobierania zasiłku chorobowego lub wypadkowego. Nie ulega za to pomniejszeniu składka na ubezpieczenie zdrowotne. Spowodowane jest to tym, że pomimo pozostawania na zwolnieniu lekarskim jest ona niezależna od okresu niezdolności do pracy.

Zobacz: Łączenie własnej działalności z pracą na etacie

Gdy przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność jest niezdolny do pracy tylko przez cześć miesiąca, powinien w deklaracji ZUS DRA  wykazać składki na ubezpieczenia społeczne pomniejszone o czas niezdolności do pracy oraz pełną składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

Należy również wskazać, że prawo do zasiłku, które powstaje lub kończy się w trakcie miesiąca, to podstawa składek na ubezpieczenia społeczne za dany miesiąc pomniejszają się w sposób proporcjonalny. Dzieje się tak poprzez dzielenie podstawy wymiaru składek za konkretny miesiąc na liczbę dni kalendarzowych w tym miesiącu i pomnożenie wyniku przez liczbę dni przypadających przed powstaniem niezdolności do pracy lub po zakończeniu niezdolności do pracy.

Zobacz: Jak założyć własną firmę - poradnik Ministerstwa Gospodarki

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Meritus

Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. jest kontynuatorem działalności firmy Meritus 2 Spółka Jawna, działającej od 1990 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK