| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Czy przedsiębiorca może opłacić niższe składki, jeśli był chory?

Czy przedsiębiorca może opłacić niższe składki, jeśli był chory?

Prowadzę jednoosobową firmę na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Uzyskałem prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy. Z tytułu działalności zgłosiłem się do ubezpieczeń społecznych, w tym do ubezpieczenia chorobowego. Czy uzyskane prawo do renty wpływa na mój obowiązek opłacania składek? Czy jeśli zachoruję, będę miał prawo do zasiłku chorobowego i czy będę mógł płacić za miesiące choroby niższe składki

Oznacza to, że dopiero po przyznaniu przez ZUS zasiłku chorobowego przedsiębiorca może pomniejszyć podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne proporcjonalnie do okresu, w którym wykonywał działalność.

WAŻNE!

Jeśli przedsiębiorca jest chory, ale nie ma prawa do zasiłku, musi opłacić składki od pełnej podstawy wymiaru.

Proporcjonalne zmniejszenie podstawy wymiaru składek polega na podzieleniu miesięcznej podstawy przez liczbę dni kalendarzowych miesiąca, a następnie pomnożeniu wyniku przez liczbę dni, przez które przedsiębiorca wykonywał działalność. Proporcjonalnemu pomniejszeniu nie podlega podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne, która jest miesięczna i niepodzielna.

Przedsiębiorca, który nie ma prawa do zasiłku chorobowego, przy dłuższej niezdolności do pracy może zawiesić prowadzenie działalności gospodarczej. Bezwzględnym warunkiem jest jednak faktyczne zaprzestanie jej prowadzenia.

Dowodem stwierdzającym niezdolność przedsiębiorcy do pracy jest zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA. To na jego podstawie i tylko za okres w nim wskazany ZUS może wypłacić zasiłek chorobowy (jeśli istnieje do niego prawo). Nie ma tu znaczenia fakt, że przedsiębiorca był niezdolny do pracy również w innych okresach, skoro nie posiada na nie zwolnień lekarskich. Oznacza to jednocześnie, że osoba prowadząca działalność gospodarczą nie może zmniejszyć podstawy wymiaru składek za okres nieobjęty zaświadczeniem lekarskim, ponieważ za okres ten nie ma możliwości uzyskania zasiłku chorobowego.

Podstawa prawna:

• art. 9 ust. 4c, art. 11 ust. 2, art. 18 ust. 8, ust. 9 i ust. 10 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),

• art. 53 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.).

Joanna Grzelińska-Darłak

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Łukaszewicz

Ekspert z zakresu zamówień publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »