| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Na jakich warunkach mogą przejść na wcześniejszą emeryturę osoby, które prowadzą pozarolniczą działalność

Na jakich warunkach mogą przejść na wcześniejszą emeryturę osoby, które prowadzą pozarolniczą działalność

Osoby ubezpieczone z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności lub współpracujące przy prowadzeniu tej działalności, urodzone po 31 grudnia 1948 r., a przed 1 stycznia 1969 r., mogą przejść na emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym po spełnieniu określonych w ustawie warunków.

Z możliwości wcześniejszego przejścia na emeryturę - w wieku podanym wyżej, uzależnionym od rodzaju wykonywanej działalności twórczej lub artystycznej - mogą skorzystać osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r., które 1 stycznia 1999 r. miały wymagany okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, w tym co najmniej 15 lat wykonywania działalności artystycznej. Dodatkowy warunek do spełnienia, to nieprzystąpienie do otwartego funduszu emerytalnego i rozwiązanie stosunku pracy (dla osób pozostających w stosunku pracy).

(?) W styczniu 2008 r. ukończę 46 lat. Przez całe swoje życie zawodowe, tj. przez 28 lat, jestem ubezpieczony z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności, w ramach której wykonuję prace cykliniarskie. Rodzaj takiej pracy jest wyszczególniony w rozporządzeniu w sprawie wieku emerytalnego z tytułu pracy w szczególnych warunkach i uprawnia do wcześniejszego przejścia na emeryturę. Kiedy spełnię takie warunki?

Nie uzyska Pan prawa do wcześniejszej emerytury z tytułu wykonywania pracy w szczególnych warunkach. Wykonywanie pracy wymienionej w wykazie A, który jest załącznikiem do rozporządzenia w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, nie w każdym przypadku uprawnia do wcześniejszego przejścia na emeryturę. Warunkiem uznania takiej pracy za pracę w szczególnych warunkach jest wykonywanie jej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy. Oznacza to, że praca ta musi być wykonywana przez całą dniówkę roboczą i w ramach umowy o pracę.

Jeżeli praca w szczególnych warunkach jest wykonywana w ramach prowadzenia działalności gospodarczej, to okres wykonywania takiej pracy nie uprawnia do skorzystania z prawa do wcześniejszej emerytury. Dlatego prawo do emerytury uzyska Pan dopiero po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego, który w przypadku mężczyzn wynosi 65 lat.

• art. 29, art. 46 w zw. z art. 29 i art. 32, art. 184 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.),

• § 4, § 12 rozporządzenia z 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (DzU nr 8, poz. 43 ze zm.).

Agata Konarska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »