REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga za złe długi od lipca 2015 roku

 Kancelaria Prawna - Inkaso WEC S.A.
Obsługa wierzytelności
Ulga za złe długi od lipca 2015 roku/ Fot. Fotolia
Ulga za złe długi od lipca 2015 roku/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 lipca tego roku weszła w życie nowelizacja ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. 2004 nr 54 poz. 535). Jednymi z istotniejszych zmian są te, dotyczące ulgi za złe długi.

Definicja

Ulga za złe długi jest to pomniejszenie podatku należnego, z którego podatnik może skorzystać w stosunku do wierzytelności (np. za wystawione faktury VAT), które nie zostały zapłacone, lub zbyte w terminie 150 dni od upływu terminu płatności. Termin 150 dni Ustawa wprost określa w art. 89a ust. 1a.

REKLAMA

Jednocześnie dłużnik zobowiązany jest do pomniejszenia odliczonego od tych zobowiązań podatku naliczonego.

Warunki skorzystania z Ulgi

Podatnik, który chce skorzystać z ulgi za złe długi musi spełniać warunki:

  1. należność nie została uregulowana lub zbyta,
  2. skorzystanie z ulgi następuje w rozliczeniu za okres, w którym upłynął termin 150-dniowy, liczony od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze,
  3. dostawa towaru lub świadczenie usług muszą być dokonane na rzecz podatnika VAT zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, niebędącego w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji,
  4. na dzień poprzedzający dzień złożenia deklaracji podatkowej, w której dokonuje się korekty:
    1. wierzyciel i dłużnik muszą być podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni,
    2. dłużnik nie może być w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji,
  5. od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie mogą upłynąć 2 lata, licząc od końca roku, w którym została wystawiona.

Zobacz: Ustanowienie hipoteki a podatek od czynności cywilnoprawnych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Od 1 lipca 2015 roku nie obowiązuje już zakaz stosowania ulgi za złe długi, w sytuacji, gdy między wierzycielem a dłużnikiem istnieje związek, o którym mowa w art. 32 ust. 2-4.

Do powiązań tych należą związki:

  1. kapitałowe,
  2. majątkowe,
  3. rodzinne (nie tylko małżeństwo, ale również pokrewieństwo oraz powinowactwo do 2 stopnia),
  4. z tytułu przysposobienia,
  5. wynikające ze stosunku pracy.

Zobacz: Odsetki od niezwróconej w terminie nadpłaty podatku

Istnienie tych powiązań nie stanowi już zatem przeszkody w skorzystaniu przez wierzyciela z ulgi na złe długi.

Obowiązek po stronie dłużnika

Art. 89b Ustawy wprowadza obowiązek dłużnika do korekty odliczonej kwoty podatku wynikającej z tej faktury, w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 150 dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze, w przypadku nieuregulowania należności wynikającej z faktury w terminie 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności.

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, Urząd Skarbowy nakłada karę w wysokości 30% kwoty podatku wynikającego z nieuregulowanych faktur.

Zobacz: Czy ulga na dzieci obniży podatek?

REKLAMA

Do 1 lipca br. Od powyższego obowiązku istniał jeden wyjątek, dla dłużnika, który uregulował należność najpóźniej w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego, w którym upłynął 150 dzień od dnia upływu terminu płatności tej należności.

Od 1 lipca br. Istnieje także drugi wyjątek, dla dłużnika, który w ostatnim dniu miesiąca, w którym upływa 150 dzień od dnia upływu terminu płatności, jest w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji.

Powyższa zmiana jest o tyle istotna, że wcześniej wierzyciele mieli problem ze skorzystaniem z ulgi za złe długi w przypadku, gdy dłużnik  jest w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji. Zdaniem organów podatkowych dłużnik w takiej sytuacji nadal był obowiązany do dokonania korekty podatku naliczonego. Dokładnie przeciwstawne stanowisko zajęły sądy administracyjne. NSA w wyroku z dnia 1 lipca 2014 r. (sygn. akt I FSK 641/14) wskazał, że dłużnik, który znajduje się w upadłości, nie ma obowiązku korygowania podatku naliczonego. Z uwagi na powyższe, wierzyciel nie mógł dokonać korekty podatku z uwagi na to, że dłużnik był w trakcie postępowania upadłościowego i naprawczego.

Zobacz też: Błędy w rozliczaniu PIT

Obecnie, w przypadku gdy w ostatnim dniu miesiąca, w którym upłynie 150. dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze, dłużnik będzie pozostawał w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji, wyłączony zostanie obowiązek dokonania przez niego korekty podatku naliczonego. Umożliwia to Wierzycielom skorzystanie z Ulgi.

Obowiązywanie nowelizacji

Omawiana nowelizacja weszła w życie z początkiem lipca tego roku. Pomimo tego, zmiany mają zastosowanie także do wierzytelności powstałych przed dniem wejścia w życie ustawy, o ile ich nieściągalność została uprawdopodobniona po dniu 31 grudnia 2012 r (zgodnie z art. 89a ust. 1a Ustawy).

Zobacz serwis: Firma

Autor: Adam Jarosławski – Aplikant Radcowski - Kancelaria Prawna WEC Sroczyński i Wspólnicy Sp. k.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

REKLAMA

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

REKLAMA