| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Podatki

Kiedy reklama i promocja są objęte VAT

Aktualizacja: 20.12.2007

Wszyscy przedsiębiorcy przekazujący towary i usługi na cele reklamy i promocji muszą naliczać VAT, jeśli nie są zwolnieni przedmiotowo lub podmiotowo z tego podatku. Ponadto tego rodzaju działania nie mogą być związane z prowadzonym przedsiębiorstwem. »

Jakie są skutki niezapłacenia odroczonego podatku lub podatku rozłożonego na raty

Aktualizacja: 17.12.2007

Podatnik, który otrzymał decyzję o odroczeniu terminu zapłaty podatku lub też decyzję o rozłożeniu podatku na raty, powinien skrupulatnie przestrzegać terminów wpłat. Dokonanie wpłaty po terminie wiąże się bowiem z poważnymi konsekwencjami finansowymi. »

Kiedy należy przenieść się do urzędu skarbowego właściwego do obsługi dużych podatników

Aktualizacja: 14.12.2007

W związku z przekroczeniem progu obrotu przechodzimy pod właściwości tzw. urzędu skarbowego do obsługi dużych podatników. Prosiłbym o podanie, jakich formalności i w jakich terminach musimy dokonać w związku ze zmianą? »

Jak ustalić koszt poniesiony i dzień zapłaty

Aktualizacja: 14.12.2007

Podatnicy, którzy otrzymują faktury na kwoty opiewające w walucie obcej, mają wątpliwości, czy dla obliczenia różnic kursowych przyjąć kurs waluty obcej z dnia poprzedzającego dzień fizycznego otrzymania faktury, czy też z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury. »

Księga zamiast ryczałtu

Aktualizacja: 14.12.2007

Utrata prawa do ryczałtu z powodu przekroczenia limitu przychodów oznacza konieczność zaprowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. »

Po co i jak potwierdzać fakt nadania numeru identyfikacji podatkowej

Aktualizacja: 11.12.2007

Od pięciu lat prowadzę działalność gospodarczą. Miesiąc temu mój kontrahent (polski przedsiębiorca) poprosił mój urząd skarbowy o przedstawienie potwierdzenia nadania mi numeru identyfikacji podatkowej. Spotykam się z tym po raz pierwszy.Po co kontrahentowi takie potwierdzenie? Czy ja sam mógłbym o takie potwierdzenie wystąpić »

Jak starać się o odroczenie terminu złożenia deklaracji

Aktualizacja: 10.12.2007

Podatnik, który nie ma możliwości złożenia zeznania podatkowego w ustawowym terminie, może przed jego upływem zwrócić się do urzędu skarbowego z wnioskiem o jego odroczenie. »

Święta w firmie a VAT

Aktualizacja: 07.12.2007

Okres przedświąteczny wiąże się w przypadku wielu podatników z różnymi świątecznymi zakupami, jak również ze świątecznymi świadczeniami. W poniższym tekście zostaną omówione skutki, jakie wywołują takie zdarzenia w VAT. »

Podatek liniowy pozbawia prawa do większości ulg podatkowych

Aktualizacja: 06.12.2007

Przedsiębiorcy, którzy wybrali 19-proc. jednolitą stawkę, nie mogą korzystać z ulg podatkowych z wyjątkiem możliwości odliczenia od dochodu składek na ubezpieczenie społeczne oraz odliczenia od podatku składek na powszechne ubezpieczenie zdrowotne (maksymalnie 7,75 proc. podstawy wymiaru składki). »

Kiedy traci się prawo do ulgi na zakup nowych technologii

Aktualizacja: 06.12.2007

Korzystam z ulgi na zakup nowych technologii. Proszę o wyjaśnienie, w jakich okolicznościach mógłbym utracić prawo do tego rodzaju odliczeń? »

Kiedy nie trzeba ustalać dochodu przy zmianie organizacyjnoprawnej

Aktualizacja: 06.12.2007

Likwidując działalność gospodarczą, trzeba sporządzić remanent. Spis z natury musi zostać uwzględniony w księdze podatkowej. Przedsiębiorca ma obowiązek ustalić też dochód i opodatkować go PIT. »

Czy warto wybrać liniowy PIT

Aktualizacja: 04.12.2007

Przedsiębiorcy jako samozatrudnieni podlegający PIT mogą wybrać opodatkowanie w wysokości 19-proc. Dzięki temu przez cały rok będą płacić podatek według takiej samej stawki. Nie mogą jednak skorzystać z wielu preferencji. »

Czy bon to dobry prezent

Aktualizacja: 04.12.2007

Przekazanie bonu towarowego na rzecz pracowników powoduje konieczność opodatkowania jego wartości podatkiem dochodowym od osób fizycznych. »

Kiedy mamy do czynienia z działalnością gospodarczą

Aktualizacja: 03.12.2007

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają dochody z działalności gospodarczej oraz z działalności wykonywanej osobiście. Są to dwa źródła przychodów, które mają wpływ na rozliczenie podatku. »

Aport pozwoli uniknąć podatku dochodowego i VAT

Aktualizacja: 03.12.2007

Nie można bezpośrednio przekształcić jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę prawa handlowego. Osiągnięcie korzyści podatkowych przy takiej transakcji zapewnia wniesienie aportem przedsiębiorstwa do spółki. Dokonując aportu trzeba powiadomić naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji jednoosobowej firmy. »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stawski Syty Adwokacka Spółka Partnerska

Specjalista w dziedzinie prawa inwestycji budowlanych, zamówień publicznych, nieruchomości, procesu zarządzania i transakcji nieruchomościami oraz prawa autorskiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK