| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Kwota wolna od podatku 2013

Kwota wolna od podatku 2013

Kwota wolna od podatku w 2013 roku wynosi 3091 zł. Kwota ta nie zmieniła się już od 4 lat, czyli od 2009 roku. Z czego wynika kwota wolna od podatku?

Maksymalny dochód osoby fizycznej niepowodujący obowiązku zapłacenia podatku dochodowego w 2013 rok wynosi 3091 zł. 


W przypadku, gdy podatnik osiągnął taki albo niższy dochód w 2013 roku i nadal obejmuje go obowiązek złożenia zeznania rocznego. Najczęściej jest to dla podatnika korzystne, gdyż pozwala na uzyskanie zwrotu uiszczonych w trakcie 2013 roku zaliczek na PIT. Najczęściej z możliwości tej korzystają ludzie młodzi, w szczególności studenci. 


Skala podatkowa


Kwota wolna od podatku wynika ze skali podatkowej. Skala podatkowa nie zmieniła się w porównaniu z zeszłym rokiem. 


Zgodnie ze skalą podatkową od kwoty poniżej 85 528 zł podatek wynosi 18 % minus kwota zmniejszajaca podatek, która wynosi 556 zł i 2 grosze. 


Gdy podstawą do obliczenia stanowi kwota przekraczająca 85 528 zł podatek wynosi 14 839,02 zł plus 32 % nadwyżki ponad wskazane 85 528 zł.

 
Podstawiając kwotę wolną od podatku, czyli 3091 zł pod skalę podatkową w zaookrągleniu do pełnych złotych otrzymujemy podatek w wysokości 0 zł. Własnie dzięki temu jest to kwota wolna od podatku


Zobacz: Koszty uzyskania przychodu w czasie zawieszenia działalności


Należy w tym miejscu przywołać art. 63 Ordynacji podatkowej kwoty podstaw opodatkowania (czyli w przypadku PIT kwoty dochodu), a także kwoty podatków, odsetek za zwłokę, opłat prolongacyjnych, oprocentowanie nadpłat oraz wynagrodzenia przysługujące płatnikom i inkasentom zaokrągla się do pełnych złotych w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych. Zaokrąglania podstaw opodatkowania i kwot podatków nie stosuje się jedynie do opłat, o których mowa w przepisach o podatkach i opłatach lokalnych.

 
Zobacz: Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mirek Gumula

Szkoła Jazdy Subaru

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK