| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Opodatkowanie usług zakupionych od zagranicznego podmiotu

Opodatkowanie usług zakupionych od zagranicznego podmiotu

Od rodzaju usługi zależy opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Wiele polskich firm korzysta z usług doradczych świadczonych przez podmioty zagraniczne. Usługi takie podlegają opodatkowaniem podatkiem dochodowym. 

Aktualny stan prawny

 
Nierezydenci podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Polski.-art.3 ust.2 ustawy o CIT


Generalna zasada wynikająca z art. 21 ust.2a ustawy o CIT stanowi, że podatek z tytułu uzyskanych na terytorium Polski przez podmiot zagraniczny przychodów z tytułu świadczeń doradczych,księgowych,badania rynku,usług prawnych,usług reklamowych,zarządzania i kontroli,przetwarzania danych,usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu,gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze ustala się w wysokości 20 proc. przychodów.


Przepisy stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu,których stroną jest Polska.

 
Należy wskazać, że opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym dotyczy tylko przychodów z tytułu świadczeń wymienionych ściśle w tym przepisie. Jeśli zagranicznemu podmiotowi zostaną wypłacone należności za usługi nie wymienione w powyższym przepisie to takie przychody nie będą podlegały opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

 
Przykład

 
Spółka z o.o. mająca siedzibę w Polsce kupuje od zagranicznego podmiotu usługi doradcze w zakresie reklamy. Jak opodatkować uługi świadczone przez podmiot zagraniczny?

 
W myśl art. 26 ust.1 i 3 ustawy o CIT m.in.osoby prawne, które dokonują wypłat należności z tytułu przychodów uzyskanych na terenie Polski przez nierezydentów mają obowiązek jako płatnicy pobierać w dniu wypłaty należności zryczałtowany podatek dochodowy.


Tak więc  podmiot, który dokonał wypłaty należności z tytułu zakupionej usługi doradczej jest obowiązany jako płatnik pobrać i  wpłacić w terminie do 7 dnia następnego miesiąca podatek do urzędu skarbowego właściwego dla opodatkowania osób zagranicznych w wysokości 20 proc.


Zastosowanie stawki podatku wynikajacej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub niepobranie podatku jest możliwe pod warunkiem gdy płatnikowi zostanie dostarczony certyfikat rezydencji w którym podatnik udokumentuje miejsce swojej siedziby.

 
Zobacz: VAT 2014 od samochodów osobowych - zmiany w odliczeniach

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Daniela Wybrańczyk

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK