| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Opodatkowanie usług zakupionych od zagranicznego podmiotu

Opodatkowanie usług zakupionych od zagranicznego podmiotu

Od rodzaju usługi zależy opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Wiele polskich firm korzysta z usług doradczych świadczonych przez podmioty zagraniczne. Usługi takie podlegają opodatkowaniem podatkiem dochodowym. 

Aktualny stan prawny

 
Nierezydenci podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Polski.-art.3 ust.2 ustawy o CIT


Generalna zasada wynikająca z art. 21 ust.2a ustawy o CIT stanowi, że podatek z tytułu uzyskanych na terytorium Polski przez podmiot zagraniczny przychodów z tytułu świadczeń doradczych,księgowych,badania rynku,usług prawnych,usług reklamowych,zarządzania i kontroli,przetwarzania danych,usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu,gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze ustala się w wysokości 20 proc. przychodów.


Przepisy stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu,których stroną jest Polska.

 
Należy wskazać, że opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym dotyczy tylko przychodów z tytułu świadczeń wymienionych ściśle w tym przepisie. Jeśli zagranicznemu podmiotowi zostaną wypłacone należności za usługi nie wymienione w powyższym przepisie to takie przychody nie będą podlegały opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

 
Przykład

 
Spółka z o.o. mająca siedzibę w Polsce kupuje od zagranicznego podmiotu usługi doradcze w zakresie reklamy. Jak opodatkować uługi świadczone przez podmiot zagraniczny?

 
W myśl art. 26 ust.1 i 3 ustawy o CIT m.in.osoby prawne, które dokonują wypłat należności z tytułu przychodów uzyskanych na terenie Polski przez nierezydentów mają obowiązek jako płatnicy pobierać w dniu wypłaty należności zryczałtowany podatek dochodowy.


Tak więc  podmiot, który dokonał wypłaty należności z tytułu zakupionej usługi doradczej jest obowiązany jako płatnik pobrać i  wpłacić w terminie do 7 dnia następnego miesiąca podatek do urzędu skarbowego właściwego dla opodatkowania osób zagranicznych w wysokości 20 proc.


Zastosowanie stawki podatku wynikajacej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub niepobranie podatku jest możliwe pod warunkiem gdy płatnikowi zostanie dostarczony certyfikat rezydencji w którym podatnik udokumentuje miejsce swojej siedziby.

 
Zobacz: VAT 2014 od samochodów osobowych - zmiany w odliczeniach

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bridgestone

To czołowy światowy producent opon do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, motocykli, maszyn rolniczych, samolotów oraz maszyn do robót ziemnych, a także dostawca rozwiązań w zakresie bieżnikowania Bandag dla samochodów ciężarowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK