| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > VAT 2014 od samochodów osobowych - zmiany w odliczeniach

VAT 2014 od samochodów osobowych - zmiany w odliczeniach

Posiadanie firmowego samochodu jest koniecznością w dużej części firm, niekoniecznie transportowych. Dlatego też wielu przedsiębiorców mogą zainteresować planowane zmiany, związane z podatkiem VAT, które miałyby zacząć obowiązywać od 2014 roku.

O modyfikacje w kwestii VAT-u dyskutuje się już od dłuższego czasu, jednak dopiero w styczniu bieżącego roku Ministerstwo Finansów zwróciło się do Komisji Europejskiej o zgodę na wprowadzenie zmian w ograniczeniach.


Przede wszystkim modyfikacje miałyby dotyczyć podatku, który jest rozliczany przy zakupie lub leasingu samochodu osobowego. Przy takiej operacji przedsiębiorca będzie mógł rozliczyć już nie 60, ale 50% całego podatku. Jednocześnie jednak, zwiększony został limit kwotowy takiego odliczenia - z 6000 do 8000 zł.


Także w dalszej eksploatacji kierowców firmowych aut czekają zmiany. W kwestii paliwa do samochodów osobowych wykorzystywanych w działalności przedsiębiorca będzie miał prawo do odliczenia 50% podatku - obecnie nie ma możliwości odliczania VAT-u w takiej sytuacji. Jednocześnie jednak taką samą wielkość podatku - 50% - będzie należało rozliczać przy innych wydatkach na eksploatację samochodu - serwis, opony, płyny do spryskiwaczy, olej itp.W chwili obecnej w tej kwestii nie zastosowano ograniczeń i podatek VAT rozliczany jest w całości.


Należy tu zwrócić uwagę, że zmiany te będą dotyczyły wyłącznie samochodów osobowych - o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 ton. Przy zakupie i eksploatacji samochodów ciężarowych, (powyżej 3,5 ton) lub też specjalnych (np. wielozadaniowych, do przewozu więcej niż 10 osób łącznie z kierowcą czy służących do utrzymania czystości dróg) przedsiębiorca ma prawo odliczyć VAT w całości.


Zobacz: Wzrósł VAT na kawę latte i niektóre usługi

 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Bierła

Ekspert Aferry.pl, specjalista ds. marketingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK