REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Testy psychologiczne sposobem na wyłowienie najlepszego kandydata

Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
Testy psychologiczne sposobem na wyłowienie najlepszego kandydata
Testy psychologiczne sposobem na wyłowienie najlepszego kandydata

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawcy, a przede wszystkim działający w ich imieniu rekruterzy, coraz częściej posiłkują się przy naborze nowych pracowników testami psychologicznymi. Testy osobowości, inteligencji i zainteresowań pozwalają bowiem na lepsze dopasowanie predyspozycji pracownika do potrzeb firmy.

Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną to często tylko przepustka do kolejnego etapu postępowania kwalifikacyjnego. Rekruterzy przygotowują kandydatom do pracy swoiste tory przeszkód…

REKLAMA

Wszystko po to, by wybrać najwłaściwszą osobę na dane stanowisko. Życiorys zawodowy i list motywacyjny mogą dawać tylko ogólne wyobrażenie o osobie odpowiadającej na ogłoszenie. Rozmowa kwalifikacyjna pozwala na lepsze poznanie konkretnego kandydata, ale nie od dziś wiadomo, że można wypaść świetnie podczas takiego spotkania, a następnie niezbyt odnajdywać się w przydzielonych obowiązkach.

REKLAMA

Wielu pracodawców decyduje się więc dziś na testy psychologiczne w nadziei, że pomoże im to znaleźć kandydata skrojonego na miarę. Od dawna przeprowadza się takie testy wśród kandydatów do służby w policji czy ogólnie wśród osób chcących podjąć pracę w zawodach szczególnie trudnych i niebezpiecznych.

 Z testami psychologicznymi w rekrutacji można spotkać się tam, gdzie rekrutacja prowadzona jest przez agencję rekrutacyjną, a także w firmach, które zatrudniają psychologa w dziale personalnym. Jedynie psycholog jest bowiem uprawniony do przeprowadzenia testów psychologicznych. Metoda jest dość kosztowna, lecz ponoć skuteczna. Zresztą wydatki poniesione na etapie rekrutacji mogą wyeliminować koszty, jakie mogłyby zostać poniesione w przyszłości, w przypadku błędnej decyzji rekrutacyjnej. Wówczas bowiem cały proces rekrutacyjny trzeba byłoby uruchamiać od nowa.

Przetestuj się

Testy psychologiczne są zestandaryzowanymi narzędziami, badającymi określone cechy kandydata. Takie narzędzie z założenia ma być obiektywne. Oczywiście rodzaj testu zależy od stanowiska na jakie aplikujemy, a przynajmniej z założenia powinno tak być. Dzięki zastosowaniu odpowiednich testów osoby rekrutujące są w stanie spośród kandydatów wyróżnić osoby odpowiadające wymaganiom.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W zależności od tego, na jakie stanowisko jest prowadzona rekrutacja, będą pożądane różne kombinacje cech u kandydata. Uzyskane przez pretendentów do pracy wyniki mogą być porównane z wynikami osób o podobnych cechach, umiejętnościach i zdolnościach, których wymaga pracodawca na określonym stanowisku, np. systematyczność, cierpliwość, kreatywność, energiczność, umiejętność planowania, odporność na stres, samoocena, motywacja i determinacja w osiąganiu sukcesu, umiejętność współpracy w grupie.

Łowienie talentów w sieci – nowoczesne trendy w rekrutacji

REKLAMA

Specjaliści twierdzą, że nie da się oszukać przy wypełnianiu tego rodzaju testów, ich konstrukcja to uniemożliwia. Nawet jeśli próbujemy „przechytrzyć” test, możemy wyrządzić krzywdę sobie. Nieraz kandydaci próbują udzielać takich odpowiedzi, jakich – ich zdaniem – oczekuje pracodawca czy zgadując, jakie cechy mogłyby być pożądane na danym stanowisku. Jeżeli jednak nie mamy predyspozycji osobowościowych do pracy na danym stanowisku, będziemy się zwyczajnie męczyć.

Przed wypełnieniem testu czytamy zwykle instrukcję do niego: często znajduje się tam informacja o tym, że nie ma odpowiedzi złych i dobrych, a jedynie odpowiedzi najlepiej pasujące dla danej osoby. Odpowiedź dobra to przede wszystkim odpowiedź szczera. Zaleca się, by nie zastanawiać się zbyt długo nad odpowiedziami: często pierwsza, spontaniczna odpowiedź jest tą właściwą. Nieraz też czas przeznaczony na wypełnienie testu jest ograniczony.

Osoba rekrutująca powinna spytać kandydatów o to, czy wyrażają zgodę na udział w takim teście. Każdy ma prawo do braku zgody, jednak w praktyce oznacza to najczęściej rezygnację z rekrutacji. Trzeba wziąć pod uwagę, że tego rodzaju testy są raczej narzędziem wspomagającym rekrutację, dostarczającym o kandydacie dodatkowych informacji. Błędem jest opieranie się jedynie na wynikach testów. Znaczący i decydujący może być jednak wynik testu umiejętności.

Pierwsza rozmowa rekrutacyjna

Bywa, że tego rodzaju testy przeprowadza się wśród osób już zatrudnionych. Po co? Ich wyniki mogą stanowić dla pracodawcy cenną wskazówkę co do tego, w jakim kierunku szkolić danego pracownika, kogo awansować, kogo przenieść na inne stanowisko, komu jaką rolę w zespole przydzielić itd. Takie testy mogą pokazać, jak pracownik radzi sobie ze stresem, z wykonywaniem codziennych obowiązków itp. Nie oznacza to, że wyniki tych testów mają być przyjmowane całkowicie bezkrytycznie, jak wyrocznia. Często bywają wręcz źródłem obaw pracowników, stanowią przyczynek do licznych porównań z innymi osobami. Trzeba więc być przy ich stosowaniu wyjątkowo ostrożnym.


Rodzaje testów

Rodzaj testu dobiera się w zależności od tego, jakimi cechami powinien wyróżniać się kandydat odpowiedni na dane stanowisko. Wśród testów kwalifikacyjnych możemy wyróżnić testy osobowości, testy inteligencji, osiągnięć, zdolności i zainteresowań.

Testy osobowości

Za ich pomocą jest oceniana osobowość kandydata. Możemy na przykład określić jego style reagowania w określonych sytuacjach, relacje z otoczeniem oraz skłonności do reakcji emocjonalnych. Nie da się ukryć, że pewne cechy osobowości mogą ułatwić nawiązywanie kontaktów czy wykonywanie określonych zadań.

Testy inteligencji

Testy te sprawdzają głównie umiejętność analitycznego, logicznego myślenia, chociaż oczywiście inteligencja to nie tylko zdolności analityczne, lecz także np. zdolności językowe. Pracodawcy często jednak wychodzą z założenia, że pomyślne wykonanie takiego testu gwarantuje sukces w życiu zawodowym. Zdarza się, że jest limit czasowy na rozwiązanie takiego testu. Firmy nieraz na własne potrzeby tworzą testy oceniające zdolność analitycznego myślenia. W zależności od rodzaju stanowiska można spotkać się też z testami badającymi umiejętności językowe.

Testy osiągnięć

Mają one mierzyć zakres wiedzy i możliwości wykonywania zadań wchodzących w zakres danego stanowiska. Badają umiejętności i zdolności nabyte w trakcie wcześniejszych doświadczeń zawodowych. Tutaj także rodzaj testu zależy od stanowiska, o jakie kandydat się ubiega: można być poproszonym np. o sporządzenie jakiegoś raportu.

Testy zdolności

Sprawdzanie umiejętności i zdolności odbywa się w warunkach zbliżonych

do warunków pracy. Niekiedy zadania te mogą być bardziej skomplikowane. Jeśli chodzi o formę, przypominają metodę z Assessment Center – tzw. koszyk zadań. Zadania często dotyczą takich uzdolnień jak zręczność, zdolności manualne.

Testy zainteresowań

Kwestionariusze zainteresowań mogą być uzupełnieniem innych testów. Sprawdzają one preferencje i obszary zainteresowań, a także skłonności do pewnych czynności. Tego typu testy wykorzystywane są jednak częściej w instytucjach zajmujących się pośrednictwem pracy i doradztwem zawodowym.

Agnieszka Jastrzębska (Zielona Linia)

19524 - infolinia urzędu pracy
www.zielonalinia.gov.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA