| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Odszkodowania > Szkody na osobie > Dla kogo renta alimentacyjna?

Dla kogo renta alimentacyjna?

Renta alimentacyjna przewidziana jest przepisami kodeksu cywilnego (art. 446 § 2) dla osób bliskich pozostałych po śmierci poszkodowanego. Obowiązek alimentacyjny powstaje w następstwie wypadku rodzącego odpowiedzialność cywilną , którego skutkiem jest śmierć osoby bezpośrednio poszkodowanej. Zatem jest to wyjątek od reguły, który przewiduje możliwość przyznania renty osobom innym (pośrednio poszkodowanym) niż sam poszkodowany. Renta jest tym roszczeniem, które przechodzi na członków rodziny.

Kolejnym problemem jaki się wyłonił to kwestia czasu, do kiedy należy się renta wdowie, która zajmuje się wychowaniem małoletnich dzieci. Obecnie przeważył pogląd, że renta powinna być płacona wdowie co najmniej do czasu uzyskania samodzielności przez dzieci. W innym wyroku SN zauważa, że w sytuacji gdy pozostaje żona i dorosłe dzieci to pod uwagę przy określaniu wysokości renty należy brać tylko te usprawiedliwione potrzeby tej żony, a nie ewentualne potrzeby jej pełnoletnich dzieci, które mogłyby liczyć w pewnej mierze na pomoc ze strony zmarłego , gdyby żył i tą pomoc świadczył ( wyrok SN z 27.02.1975r., III PR 11/75). Natomiast nie była podważana zarówno w orzecznictwie jak i doktrynie sprawa pozostania małoletnich dzieci.

Zobacz: Doznałeś uszczerbku w nadzwyczajnej sytuacji? Sprawdź jakie świadczenia przysługują w tej sytuacji

Zdominował pogląd, że utrata żywiciela wywołuje pogorszenie sytuacji życiowej, w tym ściśle materialnej dzieci i nie da się tej straty wyrównać wypłatą jednorazowego odszkodowania, dlatego przyznanie renty jest jak najbardziej uzasadnione. Ma to ścisły związek z zasadą tzw. równej stopy życiowej, która znajduje zastosowanie na gruncie prawa rodzinnego, a w konsekwencji może mieć zastosowanie do renty. W czasie trwania małżeństwa i rodziny potrzeby są dostosowane do możliwości zarobkowych i majątkowych członków tej rodziny, w momencie śmierci jednego z nich utrzymanie standardu życia na dotychczasowym poziomie jest niemożliwe, dlatego zdaniem SN renta ma pomóc w utrzymaniu dotychczasowego poziomu życia dla pozostałych członków rodziny.

ODWOŁANIE RENTY 

Na podkreślenie zasługuje fakt,że w sytuacji kiedy zachowanie uprawnionego do świadczenia alimentacyjnego jest rażące lub sprzeczne z zasadami współżycia społecznego żaden sąd nie podejmie się zasądzenia na jego rzecz renty. Zachowanie naganne może polegać na lekceważącym i zawinionym zachowaniu się uprawnionego uniemożliwiającym samodzielne utrzymanie się własnymi siłami bądź nadmierne żądanie zasądzenie wygórowanej kwotowo renty. To uregulowanie odpowiada społecznemu poczuciu sprawiedliwości i jednocześnie chroni interes zobowiązanego przed żądaniem niezasługującym na ochronę.

Reasumując prawo do alimentacyjnej renty odszkodowawczej jest związane ściśle z osobą poszkodowanego i gaśnie wraz z jego śmiercią. Wysokość renty może podlegać zmianom stosownie do art. 907 par. 2 KC w razie zmiany stosunków. Zmianą stosunków zaś w rozumieniu art 907 KC jest – poza wzrostem hipotetycznych zarobków, jakie zmarły osiągałby pracując w określonym charakterze- okoliczność usamodzielnienia się dzieci, na rzecz których płacona była renta (vide wyrok SN z 21.09.1977r., III PR 110/77).

Zobacz serwis: Prawo autorskie


Artykuł prezentuje tezy aktualnie przygotowywanej przez mgr Edytę Ryś pracy doktorskiej pt. „Odpowiedzialność cywilna z tytułu śmierci osoby bliskiej”.

Edyta Ryś

Autorka jest prawnikiem w kancelarii odszkodowawczej Adiutor Centrum sp.j.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Jarosz

specjalista ds. controllingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK