| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Odszkodowania > Szkody na osobie > Dla kogo renta alimentacyjna?

Dla kogo renta alimentacyjna?

Renta alimentacyjna przewidziana jest przepisami kodeksu cywilnego (art. 446 § 2) dla osób bliskich pozostałych po śmierci poszkodowanego. Obowiązek alimentacyjny powstaje w następstwie wypadku rodzącego odpowiedzialność cywilną , którego skutkiem jest śmierć osoby bezpośrednio poszkodowanej. Zatem jest to wyjątek od reguły, który przewiduje możliwość przyznania renty osobom innym (pośrednio poszkodowanym) niż sam poszkodowany. Renta jest tym roszczeniem, które przechodzi na członków rodziny.

OBOWIĄZEK ALIMENTACYJNY – RENTA OBLIGATORYJNA

Ściśle z rentą alimentacyjną związane jest pojęcie obowiązku alimentacyjnego , który to wynika bądź z szeroko rozumianego pokrewieństwa ,albo z więzów prawnych, z którymi ustawodawca wiąże jego istnienie. Natomiast zgodnie z treścią art.128 kodeksu rodzinnego obowiązek alimentacyjny to obowiązek dostarczania środków utrzymania ,a w miarę potrzeby także środków wychowania. Przepisy regulujące obowiązek alimentacyjny mają charakter bezwzględnie obowiązujący i są ściśle związane z osobą zobowiązanego i uprawnionego (legitymacja do dochodzenia alimentów). Sąd Najwyższy wyjaśniając istotę obowiązku alimentacyjnego w uchwale w składzie 7 sędziów z 24 maja 1990r. zauważył,że „obowiązek alimentacyjny z reguły polega na dostarczaniu wartości majątkowych ,ponieważ w pierwszej kolejności chodzi o ochronę sfery ekonomicznej uprawnionego poprzez zapewnienie mu środków utrzymania. Z drugiej zaś strony chodzi o ochronę samej osoby oraz interesów ściśle osobistych uprawnionego,zapewnienie mu opieki i środków wychowania. W świadczeniach tych przeplatają się elementy majątkowe z osobowymi, przyjmuje się zatem, iż prawo do alimentów ma charakter mieszany.

Powyższa teza jest potwierdzeniem stanowiska SN z 1967r. ( wyrok SN z dnia 21.03.1967r,II CR 497/66), który wypowiedział się,że zasądzenie na rzecz dziecka renty odszkodowawczej obliczonej stosownie do osobistego wkładu matki w zaspokojenie potrzeb dziecka znajduje uzasadnienie w przepisie art.446 par.2 KC. Jest to zgodne z kodeksem rodzinnym ,gdzie osobiste starania matki posiadają – oprócz niewymiernej wartości moralnej i uczuciowej dla dziecka – określoną wartość materialną,dającą się przeliczyć na rentę pieniężną.

POJĘCIE STANU NIEDOSTATKU

Judykatura i praktyka wypracowały co należy rozumieć pod pojęciem stanu niedostatku. Przez stan niedostatku rozumie się sytuację,gdy osoba uprawniona do alimentacji nie ma w ogóle środków utrzymania ,a także sytuację,gdy nie jest w stanie w pełni zaspokoić swoich usprawiedliwionych potrzeb. Za osoby w niedostatku należy uznać osoby, które nie posiadają własnych środków w postaci wynagrodzenia za pracę, emerytury czy renty,ani też dochodów z własnego majątku. Jednak do środków własnych nie zalicza się tych środków, które zostały uprawnionemu do żądania alimentów dostarczone przez inne osoby bez obowiązku prawnego.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Celichowscy Służewska-Woźnicka Spółka Partnerska Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK