| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Odszkodowania > Szkody komunikacyjne > Odpowiedzialność za nieopłaconą składkę OC przy sprzedaży pojazdu

Odpowiedzialność za nieopłaconą składkę OC przy sprzedaży pojazdu

Zgodnie z zasadą odpowiedzialności solidarnej dłużników, wyrażonej w art. 366 kodeksu cywilnego, odpowiedzialność za nieopłaconą składkę rozkłada się na zobowiązane osoby. Oznacza to, że wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna. Zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych.

Wobec powyższego należy stwierdzić, że nowy właściciel pojazdu mechanicznego, ponosi odpowiedzialność solidarną wraz ze zbywcą pojazdu za zapłatę składki należnej z tytułu umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Przedmiotowa odpowiedzialność solidarna istnieje w okresie od dnia nabycia własności pojazdu do dnia poinformowania towarzystwa ubezpieczeń o fakcie zbycia pojazdu i przekazania danych osobowych nabywcy.

Sprzedaż pojazdu - ubezpieczeniowe prawa i obowiązki stron

Podwójne obowiązkowe ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów - problem wciąż aktualny

Do danych osobowych należą:

1) imię, nazwisko, adres zamieszkania oraz numer PESEL, o ile został nadany

2) w wypadku firmy: nazwa, siedziba, i numer REGON.

Wyłączna odpowiedzialność za zapłatę należnej składki do dnia zbycia pojazdu spoczywa na sprzedającym. Natomiast za okres od dnia poinformowania towarzystwa ubezpieczeń o zmianie właściciela, odpowiedzialność za zapłatę składki spoczywa wyłącznie na nabywcy pojazdu.

Podsumowując: przy zakupie samochodu posiadającego umowę ubezpieczenia OC pojazdów mechanicznych, w której nie została opłacona składka, zakład ubezpieczeń ma prawo zwrócić się z żądaniem zapłaty zarówno do zbywcy, jak i nabywcy pojazdu mechanicznego. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest uregulowanie kwestii związanych z zapłatą należnej składki za ubezpieczenie w umowie sprzedaży pojazdu mechanicznego poprzez dopisanie do umowy odpowiedniej klauzuli.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Vaillant Sp. z o.o.

Producent kompletnych rozwiązań systemów grzewczych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK