| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Odszkodowania > Szkody komunikacyjne > Odpowiedzialność za nieopłaconą składkę OC przy sprzedaży pojazdu

Odpowiedzialność za nieopłaconą składkę OC przy sprzedaży pojazdu

Zgodnie z zasadą odpowiedzialności solidarnej dłużników, wyrażonej w art. 366 kodeksu cywilnego, odpowiedzialność za nieopłaconą składkę rozkłada się na zobowiązane osoby. Oznacza to, że wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna. Zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych.

Wobec powyższego należy stwierdzić, że nowy właściciel pojazdu mechanicznego, ponosi odpowiedzialność solidarną wraz ze zbywcą pojazdu za zapłatę składki należnej z tytułu umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Przedmiotowa odpowiedzialność solidarna istnieje w okresie od dnia nabycia własności pojazdu do dnia poinformowania towarzystwa ubezpieczeń o fakcie zbycia pojazdu i przekazania danych osobowych nabywcy.

Sprzedaż pojazdu - ubezpieczeniowe prawa i obowiązki stron

Podwójne obowiązkowe ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów - problem wciąż aktualny

Do danych osobowych należą:

1) imię, nazwisko, adres zamieszkania oraz numer PESEL, o ile został nadany

2) w wypadku firmy: nazwa, siedziba, i numer REGON.

Wyłączna odpowiedzialność za zapłatę należnej składki do dnia zbycia pojazdu spoczywa na sprzedającym. Natomiast za okres od dnia poinformowania towarzystwa ubezpieczeń o zmianie właściciela, odpowiedzialność za zapłatę składki spoczywa wyłącznie na nabywcy pojazdu.

Podsumowując: przy zakupie samochodu posiadającego umowę ubezpieczenia OC pojazdów mechanicznych, w której nie została opłacona składka, zakład ubezpieczeń ma prawo zwrócić się z żądaniem zapłaty zarówno do zbywcy, jak i nabywcy pojazdu mechanicznego. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest uregulowanie kwestii związanych z zapłatą należnej składki za ubezpieczenie w umowie sprzedaży pojazdu mechanicznego poprzez dopisanie do umowy odpowiedniej klauzuli.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Dyja

Ekspert w zakresie giełdy i rynków kapitałowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »