REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Właściwe kierowanie zespołem

Anna Marta Wilczkowska
Nowe Horyzonty®-Szkolenia dla Biznesu
Ludzie z silnie rozwiniętą samoświadomością rozmawiają bez oporów o swych atutach i ograniczeniach, nie bojąc się krytyki i porażki. W przypadku pojawiania się możliwości zmian, nie poddają się emocjom.
Ludzie z silnie rozwiniętą samoświadomością rozmawiają bez oporów o swych atutach i ograniczeniach, nie bojąc się krytyki i porażki. W przypadku pojawiania się możliwości zmian, nie poddają się emocjom.

REKLAMA

REKLAMA

Menadżer w swojej pracy powinien stosować twórcze i świadome kierowanie, które dotyczyłoby własnych zachowań oraz pracy kierowanego przez niego zespołu.

Warto poznać cechy oraz przesłanie twórczego i świadomego kierowania. Zachowania kierowników wobec podwładnych i zachowania wobec swoich zadań są, przede wszystkim, uzależnione od potencjału kierownika i potencjału podwładnych oraz od warunków, w których współpracują.

REKLAMA

Kierowanie a kreatywność

Kreatywność w kierowaniu powinna polegać na sięganiu po wszystkie środki pomagające w osiąganiu samoświadomości. Kierowanie kreatywne to dorastanie do własnej indywidualności. D. Goleman – autor „Inteligencji emocjonalnej" w swoich pracach tak charakteryzuje samoświadomość: „Oznacza ona głębokie zrozumienie swoich atutów, słabości, emocji, potrzeb i motywów. Ludzie o dużej samoświadomości nie są ani nadmiernie pesymistyczni, ani nie żywią nadmiernych nadziei. Można powiedzieć, że są uczciwi sami wobec siebie i wobec innych". 

Polecamy: Atmosfera w pracy - działanie we wspólnym celu

REKLAMA

Zauważają także, w jaki sposób ich odczucia wpływają na nich samych i na inne osoby oraz na ich osiągnięcia w pracy. Ludzie z silnie rozwiniętą samoświadomością rozmawiają bez oporów o swych atutach i ograniczeniach, nie bojąc się krytyki i porażki. W przypadku pojawiania się możliwości zmian, nie poddają się emocjom.
Samoświadomość jest więc jednym z kryteriów wysokiego poziomu inteligencji duchowej oraz otwartości na uczenie się. Mogę przyjąć, że samoświadomość, jest efektem „procesu uczenia się siebie" w dążeniu do samorealizacji.

Dotyczyć winna ona oczywiście nie tylko kierownictwa, ale także pracowników, co podnosić będzie świadomość zbiorową, najważniejszy współcześnie element w nowoczesnej organizacji. W związku z tym, nastąpić powinno odkrywanie przez kierownika potencjału twórczego i świadomości podległych mu współpracowników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Świadome kierowanie

Sztuka świadomego kierowania ludźmi polega na rozpoznawaniu ich mocnych i słabych stron oraz szukaniu twórczych sposobów, by zrobić użytek z czyichś talentów. W ten sposób można zbudować zespół będący subtelną kompozycją umiejętności, talentów i osobowości jednocześnie starannie korygując jego słabości.

Gdy współpracownicy są pozytywnie umotywowani, nastawieni i utożsamiają się z grupą - tworzą zgrany zespół, który może sprawnie realizować stawiane przed nim zadania. Zachęcanie zespołu do twórczości i pokierowanie nią może zaistnieć tylko wtedy, gdy sami kierownicy rozumieją i czują twórcze procesy.

Skoordynowanie procesów twórczych grupy pracowniczej jest zadaniem kierowania. Ten zaś powinien być uczciwy i twórczy zarówno wobec siebie, jak i wobec współpracowników.

To unikatowa i rzadka zdolność, a warunkowana w olbrzymiej mierze, samoświadomością. Jak do niej docierać? Jak ją osiągać, budować? Przede wszystkim kontaktem z samym sobą. Aby ten kontakt osiągnąć trzeba wyjść poza kulturowe uwarunkowania i role. Daleko poza stereotypy myślenia, działania, przekroczyć własne bariery w relacjach z innymi ludźmi, w myśleniu o problemach do rozwiązania, zbadać i przeanalizować własny zestaw mocnych i słabych stron, zdiagnozować szanse rozwoju i zagrożenia. 

Polecamy: Szef, który chce wszystko kontrolować

Analiza SWOT? – czemu nie? Praca jest wielka i piękna i… powiem szczerze, że zajmuje całą resztę naszego życia, ale w zamian daje największą chyba satysfakcję twórczą… Dobrze, mocno budowana samoświadomość pozwala w dalszych etapach rozwijać intuicję, komunikować się z impulsami i wizjami twórczymi i budować z nich skrystalizowane koncepcje innowacyjne. Posiadający te umiejętność menedżer będzie potrafił stworzyć, zbudować zespół oparty o pozytywne relacje między członkami, zespół o możliwie najwyższych dla danego doboru osób zdolnościach myślenia i działania twórczego, o dużej skuteczności działania, otwartości na zadania i wyzwania zawodowe.

Warsztaty

Dobrze jest zainicjować ten proces odpowiednim szkoleniem. Wówczas w bezpiecznych warunkach grupy treningowej można zacząć lub pogłębiać budowanie świadomości siebie i własnych zasobów, własnego potencjału.

REKLAMA

Zespoły pracownicze, którym stwarza się podobne warunki sprzyjające kreatywnemu rozwiązywaniu problemów stanowią siłę napędową, wartość i kulturę organizacji, gdzie najważniejszy jest proces budowania koncepcji i poglądów w oparciu o wyobraźnię umożliwiającą opracowanie własnych, twórczych zamysłów, przy pełnym zaufaniu do swojej kreatywności i… swojego szefa.

Jeśli więc wpisać proces świadomego i kreatywnego kierowania niczym kwadrat w koło twórczej świadomości zespołu, otrzymamy mocno i pewnie zbudowane świadome przywództwo kierownicze. Czyż nie jest to wymarzony model?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

REKLAMA

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

REKLAMA