| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Kiedy za pracownika niepełnoetatowego nie opłaca się składki na Fundusz Pracy?

Kiedy za pracownika niepełnoetatowego nie opłaca się składki na Fundusz Pracy?

Składki na Fundusz Pracy opłaca się od podstaw wymiaru składek emerytalno-rentowych, wynoszących w przeliczeniu na okres miesiąca co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę (w 2015 r. – 1750 zł) lub 80% minimalnego wynagrodzenia u pracowników będących w pierwszym roku pracy (w 2015 r. – 1400 zł). Czy za pracownika zatrudnionego na 3/4 etatu z wynagrodzeniem 1313 zł brutto należy odprowadzać składki na FP? Jest to jego jedyna praca.

Przykład

Krzysztof B. prowadzi działalność na podstawie wpisu do CEIDG. Od 1 września 2014 r. zatrudnił trzech zleceniobiorców. Dwóch z nich z tytułu umowy zlecenia podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym, a przychody uzyskiwane ze zlecenia co miesiąc przekraczają kwotę minimalnego wynagrodzenia. Od 1 stycznia 2015 r. Krzysztof B. zawarł z jednym ze zleceniobiorców umowę o pracę w wymiarze 1/2 etatu.

W okresie od 1 września do 31 grudnia 2014 r. przedsiębiorca nie miał obowiązku opłacania składek na FP za swoich zleceniobiorców, mimo że uzyskiwali oni przychód przekraczający minimalne wynagrodzenie. W tym okresie zleceniodawca nie był pracodawcą (w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy), gdyż nie zatrudniał na podstawie umowy o pracę ani jednej osoby. Od 1 stycznia 2015 r. sytuacja uległa zmianie. Zleceniodawca zatrudnił osobę w ramach stosunku pracy. Tym samym stał się pracodawcą i od tego momentu jest zobowiązany do opłacania składek na FP nie tylko za pracownika, ale również za zatrudnionych zleceniobiorców.

Przykład

Delta sp. z o.o. zatrudnia 3 zleceniobiorców, którzy podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tytułu zawartej umowy. Podstawa wymiaru składek tych osób jest miesięcznie wyższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia. Oprócz zleceniobiorców spółka nie zatrudnia innych osób. Zleceniodawca jest zobowiązany do opłacania składki na FP za swoich zleceniobiorców jako „inna jednostka organizacyjna”, mimo że nie jest pracodawcą w rozumieniu ustawy (art. 104 ust. 1 pkt 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).

Składki na FP opłaca się wyłącznie za okres trwania obowiązkowych ubezpieczeń emerytalno-rentowych. Jeżeli ubezpieczony podlega im na zasadzie dobrowolności, wówczas – niezależnie od poziomu uzyskiwanego przychodu – składka na FP nie jest należna.

Wstępne badania lekarskie pracowników - zmiany w kodeksie pracy w 2015r.

Składki na FP nie opłaca się, niezależnie od wysokości osiągniętego dochodu, za osoby, które:

● powróciły z urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego lub urlopu wychowawczego – przez okres 36 miesięcy kalendarzowych, od pierwszego miesiąca po powrocie z urlopu,

● ukończyły 50. rok życia i w okresie 30 dni przed zatrudnieniem pozostawały w ewidencji bezrobotnych powiatowego urzędu pracy – przez okres 12 miesięcy, począwszy od pierwszego miesiąca po zawarciu umowy o pracę,

● za skierowanych zatrudnionych bezrobotnych, którzy nie ukończyli 30. roku życia, przez okres 12 miesięcy, począwszy od pierwszego miesiąca po zawarciu umowy o pracę.

Niezależnie od formy zatrudnienia, składki na FP nie odprowadza się za osoby, które osiągnęły wiek: 55 lat (kobiety) oraz 60 lat (mężczyźni).

Składki na Fundusz Pracy nie opłaca się za kobiety, które ukończyły 55 lat, oraz za mężczyzn, którzy ukończyli 60 lat.

IZABELA NOWACKA

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Redlicki

Aplikant radcowski w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »