REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązek przeprowadzenia szkolenia BHP

Joanna Kuzub
Obowiązek przeprowadzenia szkolenia BHP / Fot. Fotolia
Obowiązek przeprowadzenia szkolenia BHP / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Warunkiem rozpoczęcia pracy jest odbycie szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Przeprowadzenie szkolenia bhp jest obowiązkiem pracodawcy. Kto w firmie powinien odbyć szkolenie i dlaczego jest ono takie ważne?

Szkoleniu BHP w firmie podlegają wszyscy pracownicy, bez względu na stanowisko i rodzaj wykonywanej pracy. Obowiązek ten dotyczy również osób zatrudnionych na podstawie umów prawa cywilnego, praktykantów jak i samego pracodawcy.

REKLAMA

Rodzaje szkoleń

Przepisy prawa pracy przewidują dwa rodzaje szkoleń bhp: wstępne i okresowe. Pierwsze szkolenie pracodawca zobowiązany jest przeprowadzić przed dopuszczeniem pracownika do pracy.

Zgodnie z  Kodeksem pracy pracownika nie wolno dopuścić do pracy, do której wykonywania nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracodawca jest obowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zobacz również: Obowiązki pracodawcy w zakresie BHP podczas zimy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Szkolenie wstępne powinno składać się z instruktażu ogólnego i stanowiskowego. Podczas instruktażu ogólnego pracownik powinien zapoznać się z przepisami dotyczącymi bhp znajdującymi się w Kodeksie pracy oraz regulaminie pracy, jeśli pracodawca takowy posiada. Również w trakcie tego instruktażu pracownik zapoznaje się z zasadami udzielania pierwszej pomocy. Czas szkolenia nie może być krótszy niż 90 minut. Instruktaż stanowiskowy, jak nazwa wskazuje, powinien odbywać się na stanowisku pracy, na którym dany pracownik ma pracować. W jego trakcie pracownik zapoznaje się z metodami bezpiecznego wykonywania pracy, zagrożeniami występującymi na tym stanowisku oraz sposobami ochrony przed nimi. Czas trwania szkolenia powinien być uzależniony od przygotowania zawodowego pracownika, stażu pracy, rodzaju pracy oraz występujących na stanowisku zagrożeń.

Szkolenia okresowe przeprowadzane są w trakcie zatrudnienia. Mają one na celu usystematyzowanie uzyskanej wcześniej wiedzy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zapoznanie z nowymi przepisami. Częstotliwość szkoleń uzależniona jest od rodzaju i warunków wykonywanej pracy. Mogą one być przeprowadzane w formie kursu, seminarium lub samokształcenia kierowanego.

Zwolnienie ze szkolenia

Osoby, które w okresie do 6 lub 12 miesięcy odbyły szkolenie okresowe wymagane dla osób zatrudnionych na stanowiskach należących do innej grupy stanowisk, jeżeli zakres tematyczny programu szkolenia na stanowisku dotychczasowym odpowiada programowi szkolenia obowiązującego na nowym stanowisku pracy, podlegają zwolnieniu ze szkolenia. Zwolnione są również osoby, które przedstawią aktualne zaświadczenie o odbyciu w ww. okresie u innego pracodawcy wymaganego szkolenia okresowego. Niemożliwe jest natomiast zwolnienie ze szkolenia wstępnego.

REKLAMA

Odbycie szkolenia przez pracownika powinno zostać odnotowane na piśmie i przechowywane w jego aktach osobowych. Szkolenie wstępne powinno być udokumentowane oświadczeniem pracownika o jego odbyciu, okresowe zaś zaświadczeniem wydanym przez organizatora szkolenia w przypadku pozytywnego wyniku egzaminu.

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy wszystkie szkolenia powinny odbywać się w godzinach pracy. Szkolenie poza normalnymi godzinami pracy traktowane jest jako praca w godzinach nadliczbowych.

Zobacz: Kary za fałszowanie dokumentacji o odbyciu szkolenia BHP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

REKLAMA

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

REKLAMA

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

REKLAMA