| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Okresy wypowiedzenia umowy o pracę

Okresy wypowiedzenia umowy o pracę

Wypowiedzenie umowy o pracę jest to oświadczenie złożone przez jedną ze stron stosunku pracy celem rozwiązania umowy z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Długość okresu wypowiedzenia zależy od rodzaju umowy.

Okres wypowiedzenia to czas, po upływie którego ustaje stosunek pracy z mocy oświadczenia wypowiadającego umowę o pracę. Okres wypowiedzenia nie może być  krótszy niż przewiduje to Kodeks pracy. Dopuszczalne jest natomiast wydłużenie okresu wypowiedzenia dla obydwu stron, jak również zamieszczenie w umowie o pracę klauzuli umożliwiającej wyłącznie pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę z zachowaniem krótszych okresów wypowiedzenia.

Długość okresu wypowiedzenia zależy od rodzaju umowy, a ponadto, w przypadku umów o pracę na czas nieokreślony, zależy od stażu pracy u danego pracodawcy. Okres wypowiedzenia umowy zawartej na okres próbny wynosi:

♦ 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni;

♦ 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie;

♦ 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Jak pracownik może wypowiedzieć umowę o pracę?

Okres wypowiedzenia umowy zawartej na czas określony na zastępstwo pracownika podczas jego usprawiedliwionej nieobecności wynosi 3 dni robocze. Okres wypowiedzenia umowy zawartej na czas określony wynoszący co najmniej 6 miesięcy, w której przewidziano możliwość rozwiązania za wypowiedzeniem, wynosi 2 tygodnie.

Okres wypowiedzenia umowy zawartej na czas nieokreślony wynosi:

♦ 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy u danego pracodawcy;

♦ 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy u danego pracodawcy;

♦ 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata u danego pracodawcy.

Do stażu pracy u danego pracodawcy wlicza się pracownikowi okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła w trybie przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę, a także w innych przypadkach,  gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez  pracodawcę poprzednio zatrudniającego tego pracownika. Jeżeli pracownik był zatrudniony na stanowisku związanym z odpowiedzialnością materialną za powierzone mienie,  strony mogą ustalić w umowie o pracę, że w przypadku, gdy pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy, okres wypowiedzenia wynosi 1 miesiąc, a w przypadku, gdy pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy, okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące. Strony mogą po dokonaniu wypowiedzenia umowy o pracę przez jedną z nich ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy. Ustalenie takie nie zmienia jednak sposobu rozwiązania umowy o pracę.

Jak wypowiedzieć umowę na okres próbny?

Termin wypowiedzenia

Termin wypowiedzenia jest to dzień, w którym kończy się  okres wypowiedzenia. Okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność  kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca. Oznacza to, że oświadczenie o wypowiedzeniu  umowy z zachowaniem okresu określonego w tygodniach złożone nie w sobotę, lecz w innym dniu tygodnia (np. w poniedziałek), wywiera zamierzony skutek po dłuższym okresie niż przewiduje to Kodeks pracy. To samo dotyczy okresów określonych w miesiącach.

Wypowiedzenie umowy na czas określony

Źródło: Praca - poradnik dla osób starszych

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Cyran

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK