REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracownika

Konstancja Gierba
Konstancja Gierba
Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL
firma, ludzie, konkurencja, praca
firma, ludzie, konkurencja, praca

REKLAMA

REKLAMA

Do jednych z wielu obowiązków pracodawcy w relacji z pracownikiem należy ułatwianie podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Obowiązek ten można realizować na kilka sposobów, zarówno w ścisłej współpracy z pracownikiem, jak i zachowując bierną postawę wobec aktywności pracownika.

Uprawnienia pracownika, który podnosi swoje kwalifikacje, są różne w zależności od tego, czy pracodawca wyraża na to zgodę i sam inicjuje rozwój pracownika, czy po prostu zezwala na pewne dodatkowe aktywności pracownika. Pracodawca może bowiem zarówno sam finansować pewne szkolenia, tworzyć pracownikowi możliwości do udziału w kursach, lecz także po prostu dostosować czas pracy pracownika do jego nowych zajęć, ewentualnie tymczasowo zwalniać lub usprawiedliwiać nieobecności w pracy, spowodowane podnoszeniem kwalifikacji.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Urlopy szkoleniowe

REKLAMA

Najbardziej widoczną różnicą w tych dwóch postawach jest prawo pracownika do wynagrodzenia. Gdy podnoszenie kwalifikacji odbywa się z aprobatą pracodawcy, urlop udzielony pracownikowi na przystąpienie do poszczególnych egzaminów (maturalnego, potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, obrona dyplomowa) jest płatny. Jednak jeśli pracodawca nie podejmuje inicjatywy w zakresie podnoszenia szkoleń pracownika, urlop udzielany jest bezpłatnie.

Urlopy tego typu nie podlegają tym samym regulacjom, co urlop wypoczynkowy. Pracownikowi nie należy się ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop szkoleniowy, a niewykorzystany nie przechodzi na następny rok. Jedynie wynagrodzenie przysługujące za dni urlopu szkoleniowego oblicza się analogicznie dla urlopu wypoczynkowego.

Mobbing jako zjawisko szkodliwe dla pracownika i pracodawcy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warunki na piśmie

W celu uniknięcia późniejszych nieporozumień, szczegółowe warunki, na jakich odbywa się kształcenie pracownika, powinny być zawarte w dodatkowej umowie, sporządzonej na piśmie. Taka forma jest istotna zwłaszcza, jeśli pracodawca zamierza pokryć wydatki na szkolenie pracownika, gdyż stanowi to pewne odzwierciedlenie sumy i ułatwia ewentualne rozliczenie z pracownikiem.

Wyjątkowo nie trzeba sporządzać pisemnej umowy w sytuacji, gdy pracownik od końca okresu szkoleniowego będzie pracował u danego pracodawcy krócej niż 3 lata.

Gry szkoleniowe metodą podnoszenia kwalifikacji w firmie

Składki i podatki

Jeśli pracownik kształci się za zgodą i z inicjatywy pracodawcy, a inicjatywa ta wyraża się w formie dodatkowego dofinansowania, zwiększa się wówczas przychód ze stosunku pracy. Suma ta jest jednak zwolniona z odprowadzania podatku dochodowego, nie wpływa także na wysokość odprowadzanych składek na ubezpieczenie. Zwolnienie to jednak nie przysługuje, gdy pracownik podnosi swoje kwalifikacje bez inicjatywy pracodawcy i zdobywa pieniądze z niezależnych źródeł.

Rozliczenie z pracownikiem

Nie zawsze wydatki poniesione przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji będą dane na zawsze. Prawo przewiduje sytuacje, gdy pracownik może być zobowiązany do zwrotu tej sumy. Dzieje się to, gdy:

- pracownik bez uzasadnionych przyczyn nie podejmie podnoszenia kwalifikacji zawodowych albo przerwie ich podnoszenie,

- pracodawca rozwiąże stosunek pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika lub za wypowiedzeniem w terminie krótszym niż 3 lata od ukończenia podnoszenia kwalifikacji,

- pracownik rozwiąże stosunek pracy bez wypowiedzenia ze względu na orzeczenie lekarskie o szkodliwości wykonywanej pracy, a pracodawca w określonym czasie nie przeniesie pracownika do innej pracy; rozwiązanie umowy musi nastąpić w terminie krótszym niż 3 lata od ukończenia podnoszenia kwalifikacji.

Dofinansowanie do urlopu wypoczynkowego pracownika

Zakaz dyskryminacji

Pracodawca ma zakaz dyskryminacji pracowników w zakresie udzielania swojej zgody i aprobaty na podnoszenie ich kwalifikacji. Stosując dobór pracowników wysyłanych na szkolenia, powinien opierać się na jawnych, obiektywnych i merytorycznych kryteriach. Stosunki osobiste między pracownikiem i pracodawcą nie powinny mieć żadnego wpływu na kształt personalny zespołu udającego się na dodatkowe kursy. Nie dotyczy to oczywiście sytuacji, gdy szkolenie jest formą nagrody lub trzeba wykazać się specjalistycznymi umiejętnościami, by zostać jego słuchaczem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

REKLAMA

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

REKLAMA

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

REKLAMA