| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Miejsce wypłaty wynagrodzenia – jak określić?

Miejsce wypłaty wynagrodzenia – jak określić?

Miejscem wypłaty wynagrodzenia będzie wskazany przez pracodawcę adres, pod którym musi stawić się pracownik w celu odebrania wypłaty. Co w przypadku, gdy miejsce nie jest określone w regulaminie pracy? Jak prawidłowo powinno się je określić?

Inspektor pracy podczas kontroli zarzucił nam, że w regulaminie pracy nie wskazaliśmy miejsca wypłaty wynagrodzenia. W jaki sposób powinniśmy je określić – pyta Czytelnik z Gdańska.

Powinni Państwo określić w regulaminie pracy, że pensja będzie wypłacana pracownikom w siedzibie firmy lub w miejscu wykonywania pracy przez pracownika.

Najczęściej będzie to pomieszczenie, w którym pracodawca umożliwia pracownikowi odbiór pensji, tj. w którym wypłata następuje do rąk pracownika, np. kasa.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Adres pracodawcy

Miejscem wypłaty wynagrodzenia jest adres pracodawcy, do którego pracownik ma się zgłosić w celu osobistego odbioru wynagrodzenia za pracę. Jeśli takie określenie miejsca nie jest wystarczające ze względu na dużą liczbę budynków czy pomieszczeń administracyjnych firmy, należy wskazać dokładną lokalizację umożliwiającą dotarcie pracowników do osób dokonujących wypłaty wynagrodzenia. Kwestia dotycząca miejsca wypłaty wynagrodzenia jest elementem, który musi być uregulowany w treści regulaminu pracy (uchwała SN z 15 marca 2001 r., III ZP 1/2001, OSNP 2001/24/706 w zw. z art. 1041 § 1 pkt 5 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, dalej: k.p.).

Jeżeli miejsce wypłaty wynagrodzeń nie zostało określone w regulaminie pracy lub w innych aktach wewnętrznych firmy (np. w układzie zbiorowym pracy), przyjmuje się, że wypłata powinna być dokonana w siedzibie pracodawcy, gdy dotyczy to osób tam zatrudnionych, albo w miejscu świadczenia pracy przez pracowników (art. 454 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilnego w zw. z art. 300 k.p.).

Składki ZUS pracodawcy i pracownika 2014

Wysokość wynagrodzenia pracownika zatrudnionego ponownie

Agencja państwowa posiada oddziały terenowe w 16 miastach wojewódzkich. Pracodawcą wszystkich pracowników jest prezes agencji z siedzibą w Warszawie. Zgodnie z regulaminem pracy urzędu, miejscem wypłaty wynagrodzenia są kasy znajdujące się w jego oddziałach terenowych. Takie ustalenie miejsca wypłaty wynagrodzenia jest prawidłowe.

Wynagrodzenie powinno być wypłacane w formie gotówkowej. W regulaminie pracy nie można ustalić, że wynagrodzenia pracowników będą wypłacane na wskazany przez nich rachunek bankowy. Inne (niż gotówkowe) formy wypłaty wynagrodzenia są dopuszczalne wyłącznie za uprzednią zgodą pracownika wyrażoną na piśmie lub jeżeli tak stanowi układ zbiorowy pracy (art. 86 § 3 k.p.). Są to zatem wyjątki od zasady, że wynagrodzenie musi być wypłacane do rąk zatrudnionego. W przypadku wypłaty wynagrodzenia w formie przelewu w regulaminie pracy nie można wskazać, że miejscem wypłaty wynagrodzenia jest rachunek bankowy pracownika. Byłoby to niezgodne z definicją miejsca wypłaty i formą, w jakiej powinna nastąpić wypłata wynagrodzenia. Należy zatem, po wskazaniu konkretnego pomieszczenia, w którym pracownik będzie mógł odebrać wynagrodzenie, zawrzeć w regulaminie pracy klauzulę o dopuszczalności przelewu pensji na rachunek bankowy pracownika.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »