REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Załączniki do PIT-37 za 2013 rok

Załączniki do PIT-37
Załączniki do PIT-37

REKLAMA

REKLAMA

Załączniki do PIT-37 za 2013 rok. Rozliczenie roczne wiąże się nie tylko ze sporządzeniem i złożeniem odpowiedniego formularza. Oprócz wypełnienia właściwego druku, w niektórych wypadkach do zeznania podatkowego należy dodać załączniki. To o tyle istotne, że brak takiego załącznika skutkuje koniecznością złożenia korekty zeznania. O dołączenie których z najbardziej popularnych załączników przedsiębiorcy powinni zadbać?

PIT/O – jeden z najpopularniejszych załączników

Każda osoba, która zabiera się do wypełnienia rozliczenia rocznego za 2013 r., powinna sprawdzić czy musi dołączyć do niego określony załącznik. W myśl przepisów załącznik jest bowiem nieodłącznym elementem zeznania podatkowego i obydwa dokumenty należy złożyć razem. Z jakimi załącznikami najczęściej można się spotkać?

REKLAMA

Jedynym z najpopularniejszych jest PIT/O, który wypełniamy w sytuacji, gdy przysługuje nam co najmniej jedna ulga podatkowa.

W PIT/O wykazuje się m.in.:

  • ulgę internetową;
  • ulgę na dzieci;
  • dokonane darowizny;
  • ulgę rehabilitacyjną;
  • wpłaty na IKZE;
  • ulgę z tytułu pracy za granicą.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

REKLAMA

PIT/O jest załącznikiem do zeznania PIT-37, PIT-36 oraz PIT-28. W przypadku rozliczających się wspólnie małżonków wypełniają oni jeden PIT/O. Takiego załącznika nie mają szans wypełnić przedsiębiorcy rozliczający się liniowo, jako że nie korzystają oni z żadnych ulg.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W tym załączniku nie wykazuje się odliczeń z tytułu składek ZUS, zdrowotnych, a także kosztów uzyskania – wykazywane są bowiem bezpośrednio na poszczególnych deklaracjach. Korzystając z PIT/O konieczne jest odpowiednie udokumentowanie poszczególnych ulg. Dokumentów z tym związanych nie trzeba jednak dołączać do zeznania, ale jedynie przechowywać na wypadek kontroli.

Przed wypełnieniem PIT warto sprawdzić wszystkie informacje

Najważniejszy załącznik do zeznania podatkowego? PIT/B

Dla osób prowadzących własne firmy ważniejszy jednak od załącznika PIT/O jest PIT/B, czyli informacja o wysokości dochodu (straty) działalności gospodarczej w danym roku podatkowym. Formularz ten stanowi załącznik do zeznań PIT-36 i PIT-36L. Załącznik należy wypełnić w oparciu o Księgę Przychodów i Rozchodów.

W PIT/B wpisuje się m.in. dane dotyczące:

  • prowadzonej indywidualnie działalności gospodarczej;
  • spółki cywilnej lub osobowej, w której jest się wspólnikiem;
  • wartości przychodów i kosztów z tytułu działalności.

W przypadku małżonków PIT/B należy złożyć odrębnie nawet w przypadku, gdy składają łączne zeznanie podatkowe.

Czy urząd skarbowy rozliczy za podatnika PIT za 2014 r.?

Rozliczasz ulgi budowlane z lat ubiegłych? Musisz złożyć PIT/D

REKLAMA

W kontekście rozliczenia podatkowego nie wolno zapomnieć o PIT/D. To informacja o odliczeniu wydatków mieszkaniowych składana przez osoby rozliczające nabyte w latach ubiegłych ulgi budowlane. Do tego załącznika dołączyć należy również oświadczenie PIT-2K (w przypadku odliczeń wydatków poniesionych na spłatę odsetek na cele mieszkaniowe – tzw. ulga odsetkowa). Tak jak PIT/D, tak i PIT-2K jest załącznikiem do formularzy: PIT-28, PIT-36 i PIT-37. Dołącza się go do zeznania tylko w pierwszym roku odliczania ulgi odsetkowej. W latach kolejnych składa się PIT/D.

W odróżnieniu od załącznika PIT/B, małżonkowie niezależnie od tego, czy składają rozliczenie roczne wspólnie czy oddzielnie, muszą dołączyć do zeznania tylko jeden PIT/D. Zasada ta nie dotyczy małżeństw w stosunku do których sąd orzekł separację.

Należy również pamiętać, że załącznik PIT/D nie jest przeznaczony dla osób korzystających ze zwrotu VAT w związku z wydatkami na cele mieszkaniowe.

Rozliczenie roczne PIT zamiast zaliczki


Jeśli niepełnoletnie dziecko osiąga dochody, konieczny może się okazać PIT/M

Wśród obowiązków podatników widnieje nie tylko rozliczenie własnych dochodów, ale również tych, które dotyczą ich niepełnoletnich dzieci. W tym celu należy złożyć załącznik PIT/M, w którym wskazuje się wartość zarobków dziecka. W takiej sytuacji nie składa ono deklaracji za siebie samego. Taki druk składa się wyłącznie z deklaracją PIT-36. Osoby normalnie rozliczające się na PIT-37 muszą zmienić deklaracje podatkową i wypełnić PIT-36 oraz wyliczyć przychody małoletniego.

A co z podatnikami rozliczającymi się na zasadach liniowych, którzy nie składają w ogóle PIT-36? Powinni oni w związku z przychodami małoletniego dziecka wypełnić, oprócz swojego PIT-u, dodatkowo PIT-36 wraz z załącznikiem PIT/M, na którym wykazują dochody dziecka.

W PIT/M należy wykazać dochody dzieci pochodzące m.in. z:

  • rent krajowych i zagranicznych;
  • najmu lub dzierżawy;
  • praw majątkowych.

Do dochodów rodziców nie dolicza się dochodów dzieci np. z pracy czy niektórych rodzajów stypendiów. W tej sytuacji dziecko ma obowiązek wypełnić swój własny PIT, a rodzice takie zeznanie podpisać w jego imieniu i złożyć do urzędu skarbowego do końca kwietnia.

Warto wiedzieć, że dochody małoletnich dzieci nie wpływają na prawo do ulgi prorodzinnej ani na możliwość skorzystania ze wspólnego rozliczenia z dzieckiem.

Czy fiskus umorzy dług powstały podczas zawieszenia firmy?

Kiedy obowiązkowy jest PIT/ZG?

Innym załącznikiem, którego złożenie może okazać się konieczne, jest PIT/ZG (dołączany do formularza PIT-36). Jest on przeznaczony tylko dla osób, które osiągały dochody poza granicami kraju. Należy w nim wykazać wysokość:

  • dochodu z zagranicy;
  • pobranych z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy.

Wszystkie kwoty wpisane do PIT/ZG muszą zostać przeliczone na złotówki. Druk ten składa się jako załącznik do deklaracji PIT-36, PIT-36L, PIT-38 i PIT-39. Jest on składany odrębnie dla każdego państwa, z którego uzyskiwało się przychody. W przypadku małżeństw druk składa się odrębnie – nawet przy łącznym rozliczeniu podatkowym.

Obcokrajowiec, który pracuje w Polsce, nie musi składać PIT/ZG. Załącznika nie wypełnia także osoba, która przebywając za granicą uzyskuje przychody z tytułu stosunku pracy zawartego w Polsce (np. w przypadku delegacji).

Czy ulga na dzieci obniży podatek?

Sebastian Bobrowski – dyrektor finansowy inFakt.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA