| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty gotówkowe i konsumpcyjne > Na czym polegają limit w koncie, kredyt na karcie i usługa CashBack?

Na czym polegają limit w koncie, kredyt na karcie i usługa CashBack?

Kredyt gotówkowy nie jest jedynym sposobem na zdobycie pieniędzy na wakacje. Ekspert przypomina, że równie dobrze możemy skorzystać z limitu w koncie lub karty kredytowej. A gdy już wyjedziemy na urlop, warto pamiętać o tanich wypłatach w sklepie dzięki usłudze CashBack. Jak to działa?

Limit w koncie (kredyt w rachunku)

Jedną z zalet kredytu gotówkowego jest to, że pieniądze można dostać szybko, teoretycznie nawet w ciągu kilku minut. W praktyce tak szybkie załatwienie wszystkich formalności jest możliwe tylko w tym banku, w którym mamy konto. Jednak w swoim banku najczęściej równie szybko możemy uzyskać kredyt w rachunku (kredyt odnawialny). Często ma on niższe oprocentowanie (z wyjątkiem tradycyjnego debetu) i dodatkowo daje o wiele większą swobodę działania.

Z limitu w koncie możemy korzystać wielokrotnie, czyli spłacać go w dowolnym momencie i powtórnie zaciągać. Dodatkowo odsetki płacimy tylko od wykorzystanej części kredytu, a nie od całej przyznanej kwoty. Jedyną wadą tego rozwiązania jest to, że prowizję płacimy co roku, a nie tylko raz, przy udzielaniu kredytu. Jednak wysokość takiej prowizji wynosi zwykle 1-1,5%. W przypadku kredytów gotówkowych potrafi ona sięgać nawet 5%.

Karta kredytowa

Tańszym rozwiązaniem niż kredyt gotówkowy czy kredyt w rachunku może być karta kredytowa. Przez ok. 54 dni daje nam ona nieoprocentowany kredyt. Warunek otrzymania tego przywileju stanowi spłata całego długu przed upływem terminu podanego na wyciągu. Wadą karty jest jednak to, że okres bezodsetkowy nie obejmuje wypłat gotówki, a jej oprocentowanie bywa zwykle bardzo wysokie.

Dowiedz się także: Kiedy nie opłaca się robić nadpłaty kredytu?

Karta może być jednak źródłem taniego kredytu nawet w dłuższym okresie. Wiele banków pozwala bowiem na rozłożenie na raty operacji, dokonanych kartą. Koszty, związane z takim kredytem ratalnym w kacie, są zwykle bardzo niskie. Zdarza się, że bank w ogóle nie nalicza prowizji lub kredyt jest nieoprocentowany, a jedynym kosztem staje się prowizja. W rezultacie taki kredyt stanowi jeden z najtańszych sposobów na sfinansowanie swoich wydatków.

Mamy już pieniądze i co dalej?

Gdy zdobędziemy już środki niezbędne na wyjazd, warto również przypomnieć sobie, co można zrobić w razie braku bankomatu. Na wakacjach, w małych miejscowościach, od najbliższej maszyny, wypłacającej pieniądze, może nas dzielić nawet kilkadziesiąt kilometrów. Jeśli więc zabraknie nam gotówki, pojawia się problem. Często da się go łatwo rozwiązać. Wiele osób nie wie o tym, że do wypłaty pieniędzy z konta wcale nie jest potrzebny ani bankomat, ani oddział banku.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Usługa CashBack

Pieniądze można również wypłacić w sklepie dzięki usłudze CashBack. Sklep musi jednak akceptować płatności kartą i obsługiwać wspomnianą usługę. My natomiast powinniśmy coś w nim kupić.

Korzystanie z usługi CashBack jest bardzo proste – płacąc za swoje zakupy kartą, wystarczy poinformować sprzedawcę, że chcemy również wypłacić gotówkę. Wielkość zakupów może być dowolna. Można więc kupić np. gazetę za 1,5 zł i przy okazji wypłacić 100 zł. Jedyne ograniczenie stanowi fakt, że wypłacana kwota nie może być wyższa niż 200 zł. Zwykle nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wykonać kilka takich wypłat.

Z usługi CashBack warto korzystać nie tylko podczas wakacji. Okazuje się ona przydatna zawsze, kiedy nie możemy znaleźć bankomatu. Dotarcie do sklepu jest bowiem znacznie łatwiejsze. Poza tym zdarza się, że w pobliżu znajduje się bankomat obcego banku, a skorzystanie z niego wiąże się z koniecznością zapłaty prowizji. Często wynosi ona ok. 5 zł. Tymczasem większość banków nie nalicza opłaty za korzystanie z usługi CashBack. Jeśli natomiast taka oplata jest pobierana, to nie przekracza 1 zł.

Polecamy artykuły

Ekspert:

Jarosław Sadowski

Analityk Expandera, ekspert w dziedzinie produktów bankowych i funduszy inwestycyjnych.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Istnieje szereg produktów bankowych, które stanowią alternatywę dla kredytów gotówkowych i wypłat z bankomatu.
Istnieje szereg produktów bankowych, które stanowią alternatywę dla kredytów gotówkowych i wypłat z bankomatu.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

S&P Audyt Sp. z o.o.

Podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK