| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek finansowy > Perspektywy chińskiej gospodarki w 2012 roku

Perspektywy chińskiej gospodarki w 2012 roku

W roku 2011 chińska gospodarka zanotowała dynamiczny rozwój. Wzrost PKB w 2011 r. wyniósł 9,2%, według wstępnych szacunków, co plasuje Państwo Środka na drugim miejscu wśród światowych potęg gospodarczych. Najbardziej chińskiej gospodarce służą przemysł, odpowiedzialny za 47% PKB i usługi, generujące 43% PKB.

Chiny są magnesem dla inwestorów zagranicznych. W 2011 roku w Państwie Środka powstało 27,7 tys. przedsiębiorstw (bez sektora finansowego) jako bezpośrednich inwestycji zagranicznych o wartości 116 mld USD. Jest to kwota o 9,7 proc. wyższa niż rok wcześniej.  Z kolei bezpośrednie inwestycje zagraniczne chińskich inwestorów sięgnęły 60 mld USD, co oznacza wzrost o 1,8% w ciągu roku.

W ubiegłym roku kontynuowana była migracja ludności. W poszukiwaniu pracy do miast przeniosło się 12,2 mln osób. Średni miesięczny dochód na głowę mieszkańca wzrósł – na wsi o 11,4% (do 1116 USD), a w miastach – o 8,4% (do 3489 USD). Mimo tego w dalszym ciągu istnieje duża rozpiętość między miastem i wsią – dochody ludności miejskiej są trzykrotnie wyższe niż wiejskiej.

Chiny rozważają udzielenie pomocy finansowej zadłużonej strefie euro poprzez zwiększenie udziału w funduszach ratunkowych EFSF i EMS. Nie czynią tego bezinteresownie, bowiem wg Międzynarodowego Funduszu Walutowego pogłębienie się kryzysu w Europie może doprowadzić do obniżenia nawet o połowę wzrostu gospodarczego Chin.

Polecamy serwis: Kursy walut

Od początku tego roku zostały obniżone w Chinach podatki od pojazdów osobowych o pojemności skokowej silnika niższej niż 2 litry. Podniesiono natomiast podatki dla aut z silnikami powyżej 2 l.

Chiny zamierzają w tym roku zwiększyć działania w zakresie eksploatacji gazu łupkowego. Do tej pory na terenie kraju zlokalizowano 172 złóż tego surowca. To pozwoli zmienić strukturę źródeł energii, zmniejszając uzależnienie od ropy naftowej, której import pokrywa 2/3 zużycia.

Od kilku lat obserwuje się w Chinach dynamiczny wzrost liczby osób zamożnych – w 2011 roku mieszkało tam 95 osób posiadających majątki finansowe, warte co najmniej miliard USD – wynika z raportu magazynu Forbes.

Chiny nie poddadzą się również w tym roku recesji. O ile z problemami będzie borykać się Europa czy Stany Zjednoczone, to Państwu Środka nie grozi kryzys, najwyżej spowolnienie. Rząd przewiduje wzrost gospodarczy na poziomie 7,7% a inflacja pozostanie pod kontrolą banku centralnego. Rosnąca konsumpcja, duże inwestycje oraz wysoka nadwyżka obrotów towarowych z zagranicą – są to silne filary, na których opiera się chińska gospodarka. Mimo to będziemy mieli do czynienia z hamującą gospodarką.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magda Słomska

Kancelaria zajmująca się kompleksową obsługą przedsiębiorców i pracodawców oraz prowadzeniem postępowań sądowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »