REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Udany dzień dla byków

Kolejna seria publikacji makroekonomiczna w USA wypadła lepiej od oczekiwań.
Kolejna seria publikacji makroekonomiczna w USA wypadła lepiej od oczekiwań.

REKLAMA

REKLAMA

W środę na większości europejskich parkietów prym wiodły byki. Z grupy giełd, odnotowujących wzrosty, nie wyłamała się również polska GPW. WIG20 zajął miejsce w czołówce najlepszych.

REKLAMA

Początek środowej sesji na warszawskim parkiecie nie zapowiadał większych emocji. Pojawiły się one jednak dość szybko i były przyjemne dla posiadaczy akcji. Wskaźnik szerokiego rynku i indeks największych spółek zaczęły dzień od wzrostów po około 0,3 proc. Bliskość poziomu 2400 punktów, wbrew obawom, nie sprowokowała podaży. Wręcz przeciwnie, jego pokonanie już w trakcie pierwszej godziny handlu podziałało mobilizująco na kupujących. WIG20 bez przeszkód szedł w górę, docierając wczesnym popołudniem do prawie 2440 punktów i zyskując 1,9 proc. Wskaźniki małych i średnich firm pozostawały daleko w tyle, idąc w górę po zaledwie 0,4-0,5 proc.

REKLAMA

W gronie blue chipów do nielicznych spadkowiczów należały akcje PGNiG, przeceniane o ponad 4 proc. po publikacji rozczarowujących wyników finansowych. O prawie 5 proc. w dół szły też z tego samego powodu walory Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Na drugim biegunie znalazły się akcje Bogdanki, zyskujące ponad 5 proc. Niewiele ustępowały im papiery Asseco, a tuż za nimi plasowały się rosnące o 4 proc. walory Pekao. Po ponad 2,5 proc. zyskiwały akcje obu naszych rafinerii oraz KGHM. Szerokość rynku idących w górę papierów oraz większe niż ostatnio obroty każą przypuszczać, że możemy mieć do czynienia z poważniejszym ruchem.

Przeczytaj także: Jak zrobić konwersję funduszu?

Na głównych giełdach europejskich także utrzymywały się bardzo dobre nastroje, ale do południa zwyżki nie były imponujące. Indeksy w Paryżu, Londynie i Frankfurcie zyskiwały po ponad 1 proc. i po kilkugodzinnym marazmie mocniej ruszyły w górę dopiero około godziny 14.00, zwiększając skalę wzrostu do ponad 2 proc. Dane makroekonomiczne nie stanowiły zbyt wielkiej zachęty do kupowania akcji. W Niemczech w lipcu sprzedaż detaliczna nie zwiększyła się, w porównaniu do czerwca, zaś w skali roku była niższa o 1,6 proc. Te wyniki okazały się i tak nieco lepsze niż się spodziewano. Nie wzrosła stopa bezrobocia, jednak w strefie euro wyniosła 10 proc. i była nieznacznie wyższa niż oczekiwano. Rozczarowały nieco informacje o spadku liczby wniosków o kredyt hipoteczny za oceanem i mniejszy szacowany wzrost liczby etatów w sektorze prywatnym. Nie popsuło to jednak nastrojów.

Polecamy serwis: Kursy walut

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na Wall Street indeksy na otwarciu zyskiwały po 0,7-0,8 proc. Kolejna seria danych makroekonomicznych dostarczyła bykom impulsu do działania. Wskaźnik aktywności gospodarczej w rejonie Chicago obniżył się z 58,8 do 56,5 punktu, jednak był to spadek znacznie mniejszy niż się obawiano. Zamówienia na dobra trwałego użytku zwiększyły się o 4,1 proc., nieco mocniej niż się spodziewano. I wreszcie pozytywnie zaskoczyła dynamika zamówień amerykańskiego przemysłu, sięgając 2,4 proc. Te informacje przyczyniły się do zwiększenia skali wzrostów w Europie.

WIG20 zyskał ostatecznie 2,5 proc., WIG wzrósł o 2,23 proc., mWIG40 o 2,45 proc., a sWIG80 o 1,04 proc. Obroty wyniosły ponad 1,6 mld zł.

Roman Przasnyski, Open Finance

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA