| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Deklaracja Ministra Skarbu po myśli skarbowych gigantów

Deklaracja Ministra Skarbu po myśli skarbowych gigantów

Łatwo można było przewidzieć, że odnotowane w piątek zwyżki na WIG20 nastąpiły w konsekwencji rozliczania instrumentów pochodnych. Faktycznie, zwyżkujący indeks blue chipów nie miał nic wspólnego z realnym popytem. Notowania z końca tygodnia okazały się być efektem czysto technicznego zabiegu.

Z tego właśnie powodu poniedziałkowe otwarcie sprowadziło indeks w okolice 2850 pkt., gdzie rynek stał przez całą sesję. Zmiany, i to na gorsze, przyszły dopiero na fiksingu.

Częściowo rynkowy zastój można tłumaczyć brakiem danych makro i wciąż do znudzenia powtarzanym tematem bankructwa Grecji. Problem Aten został już omówiony na wszystkie możliwe sposoby i trudno sobie wyobrazić, aby cokolwiek mogło jeszcze zaskoczyć rynki, jednak przy braku innych wiadomości ten wątek wydaje się nie mieć końca. Rynki walut i surowców też wykazały się dzisiaj wyjątkową stabilnością, więc znikąd nie płynęły impulsy do podejmowania decyzji.

Przeczytaj również: Czy nastąpi poprawa koniunktury?

Poniedziałki nadal kontynuują swoją sławę spokojnych i mało aktywnych dni. Tym razem obrót i tak nie wypadł wyjątkowo źle, bo zatrzymał się na 800 mln złotych. Bardzo słabo zaprezentował się rynek w samej końcówce, kiedy podaż ściągnęła WIG20 do poziomu najniższego od końca maja. Spadki w ostatniej części handlu nie muszą jednak być zapowiedzią przeceny we wtorek, a nawet niższy punkt odniesienia staje się ciekawym pułapem dla byków.

Polecamy serwis: Kursy walut

Co więcej, w poniedziałek gracze nie zdążyli zareagować na słowa Ministra Skarbu, Aleksandra Grada, który zapowiedział, że w bieżącym roku Skarb Państwa przekroczy 4 mld złotych w dywidendach. Po tej deklaracji jutrzejsza sesja powinna zakończyć się dobrze dla skarbowych gigantów, bo chętni do udziału w zyskach na pewno się znajdą. Ponadto, poziom 2800 pkt. jest już na tyle blisko, że kapitał, grający na utrzymanie się rynku w trendzie wzrostowym, powinien już się uaktywniać. Choć będzie to zwiększać obrót, trzeba pamiętać, że po przełamaniu tej okrągłej bariery sprzedający mogą wpaść w krótkoterminową panikę.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Arkadiusz Foryś

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »