| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Korekta nie tylko na GPW

Korekta nie tylko na GPW

We wtorek na giełdach w dalszym ciągu przeważały spadki. Korekta nabiera coraz większego rozmachu. Parkiety na Wall Street i we Frankfurcie, a także polski indeks dwudziestu największych spółek, od początku maja są już ok. 3 proc. na minusie.

Poniedziałkowa siła naszego indeksu największych spółek okazała się jednorazowym epizodem. We wtorek na otwarciu tracił on 0,2 proc., pozostałe indeksy zaczęły dzień w okolicach wczorajszego zamknięcia. Powodów pogorszenia się nastrojów nie brakowało. Jednym z nich było spadkowe zakończenie poniedziałkowego handlu na Wall Street. Przez kilka pierwszych godzin WIG20 poruszał się w wąskim przedziale 2830-2840 punktów, a dwie próby wyjścia nad kreskę zakończyły się niepowodzeniem. Losy sesji rozstrzygnęły się tuż po publikacji danych z amerykańskiego rynku nieruchomości. W kwietniu rozpoczęto budowę 523 tys. domów, o ponad 60 tys. mniej niż w marcu i o prawie 50 tys. mniej niż się spodziewano. Z 574 do 551 tys. spadła też liczba wydanych pozwoleń na budowę. Po tych informacjach indeks blue chipów pogłębił spadek do 2820 punktów, tracąc 0,9 proc. Rozczarowały także dane o dynamice produkcji przemysłowej za oceanem. Pozostała ona na tym samym poziomie co w marcu, podczas gdy spodziewano się jej wzrostu o 0,4 proc. Z 77,7 do 76,9 proc. Ponadto zmniejszyło się wykorzystanie mocy produkcyjnych. To jeszcze bardziej pogorszyło nastroje.

Dowiedz się także: Czy 80 mld euro dla Portugalii i pozwoli ustabilizować sytuację finansową strefy euro?

Przez większą część dnia nieźle trzymały się walory Bogdanki, zyskujące chwilami ponad 2 proc. po zaleceniu ich kupna wydanym przez Deutsche Bank i ustaleniu ceny docelowej na 130 zł. Po ponad 1 proc. szły w górę także akcje PGE i PGNiG. Posiadacze pozostałych walorów spółek, wchodzących w skład WIG20, mieli mniej powodów do radości. Wśród najmocniej przecenianych znalazły się papiery GTC i PBG, spadające po ponad 5 proc. Po ponad 2 proc. w dół szły akcje Banku Handlowego i Kernela. Po południu dołączyły do nich walory PZU i Asseco, a niewiele im ustępowały walory PKO.

Polecamy serwis: Lokaty

W kiepskich humorach zaczęli dzień inwestorzy na głównych parkietach europejskich. Indeksy w Paryżu i Frankfurcie traciły na otwarciu po 0,5 proc., a londyński FTSE spadał o 0,2 proc. Po południu DAX zniżkował o 1,5 proc., a CAC40 o prawie 1 proc. Dane z naszego kontynentu także nie nastrajały optymistycznie. Wskaźnik nastrojów w niemieckiej gospodarce spadł z 7,6 do 3,1 punku, zaś w kwietniu inflacja w Wielkiej Brytanii skoczyła do 4,5 proc. Po udanych aukcjach papierów skarbowych nieźle radziły sobie indeksy w Atenach i Madrycie, trzymając się w okolicach poziomu z poniedziałkowego zamknięcia. Po południu wskaźnik w Atenach zwyżkował o ponad 1 proc.

Handel na Wall Street zaczął się od spadku indeksów po 0,5-0,7 proc. Skala przeceny zwiększyła się tuż przed zakończeniem sesji w Europie, powodując pogorszenie się nastrojów. WIG20 ostatecznie stracił 1,41 proc., utrzymując się jednak nad poziomem 2800 punktów. WIG spadł o 1,34 proc., mWIG40 o 1,11 proc., a sWIG80 o 1,29 proc. Obroty wyniosły 960 mln zł.

Roman Przasnyski, Open Finance

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Kliś

Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa handlowego - m.in rejestracje, szeroko pojęte zmiany w spółkach oraz zdarzenia restrukturyzacyjne - przekształcenia, podziały oraz połączenia spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK