REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Chwiejna szala z surowcami

Wierzyciele z Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego stawiają Grecji warunki, którym kraj ten może nie być w stanie sprostać.
Wierzyciele z Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego stawiają Grecji warunki, którym kraj ten może nie być w stanie sprostać.

REKLAMA

REKLAMA

Na początku tygodnia ropa naftowa drożała o 5,6 proc., ale już dzisiaj rano potaniała o 2 proc. Ceny czarnego złota od kilku dni nie są stabilne. To znak, że hossa dobiega końca – zarówno na rynku surowców, jak i akcji.

REKLAMA

Pierwsze godziny handlu na Wall Street upłynęły w poniedziałek na martwieniu się o to, czy Grecja będzie w stanie spełnić warunki pomocy, udzielonej jej przez międzynarodowe instytucje finansowe. Agencja Standard & Poor's dała wczoraj jednoznaczny sygnał inwestorom, stwierdzając, że prawdopodobieństwo restrukturyzacji greckiego zadłużenia rośnie, a na tym posunięciu wierzyciele mogą stracić 50-70 proc. zaangażowanych w tym kraju kwot. S&P spełnia więc swoją rolę, ostrzegając przed ryzykiem, z którego zdają też sobie sprawę inwestorzy, żądając bardzo wysokiego wynagrodzenia za pożyczki, udzielane kandydatowi na bankruta i płacąc coraz wyższe koszty ubezpieczenia na wypadek niewypłacalności Grecji. Sam dłużnik, podobnie jak jego finansowi ratownicy z Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, gra na czas. Lepiej byłoby nie zwlekać, bo wszystko wskazuje na to, że taka gra skończy się porażką. Jak w greckiej tragedii, potrzebne jest rynkom katharsis, czyli uwolnienie od dręczącej inwestorów obawy.

REKLAMA

Wczoraj amerykańskich inwestorów uwolnił od niej wzrost cen surowców. Ta pigułka nie pomoże rynkom na grecką grypę, ale wczoraj odwróciła od niej uwagę. W efekcie Dow Jones wzrósł o 0,36 proc., a S&P500 o 0,45 proc. Niczego nie zmieniło to w obrazie rynku. Można mówić jedynie o dwu-sesyjnej przerwie w spadkowej korekcie.

Dowiedz się także: Jakie konsekwencje pociągnęła za sobą wyprzedaż na rynkach surowców?

Surowcowy impuls dziś już będzie działać w przeciwnym kierunku. Po wczorajszym skoku cen ropy naftowej o 5,6 proc. i miedzi o ponad 2 proc., dziś rano notowania surowców zdecydowanie spadały. Reagowanie na taką huśtawkę jest domeną daytraderów, ale – nie wiedzieć czemu – do gry włącza się spora grupa inwestorów. Z pewnością kosztuje ich to dużo emocji, bo o zarobek w takich warunkach trudno. Powodem obniżki cen surowców były dane z Chin. W kwietniu zanotowano znaczący spadek aktywności w handlu zagranicznym. Dynamika wzrostu eksportu zmniejszyła się z 35,8 proc. w marcu do 29,9 proc. w kwietniu. Inwestorów bardziej zmartwił import, który zwiększył się o zaledwie 21,8 proc., podczas gdy miesiąc wcześniej rósł o ponad 27 proc. i spodziewano się niewielkiej zwyżki.

Polecamy serwis: Kredyty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z giełd azjatyckich nie płyną dziś wyraźne wskazówki. Na większości z nich zmiany indeksów nie przekraczały 0,5 proc., z przewagą wzrostów. Za to kontrakty na amerykańskie indeksy spadały rano po 0,2 proc., sugerując nie najlepszy początek handlu w Europie. Na naszym rynku od kilku dni widać, że końcowy fixing nie jest już wykorzystywany do robienia dobrego wrażenia, czyli podciągania kursów akcji. Wręcz przeciwnie, i w ubiegły piątek, i w poniedziałek finisz przynosił negatywne niespodzianki. Warto też zwrócić uwagę na wzrost obrotów w trakcie ostatnich, spadkowych sesji.

Roman Przasnyski, Open Finance

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA