| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Wzrost WIBOR-u wydaje się nie do uniknięcia

Wzrost WIBOR-u wydaje się nie do uniknięcia

Dzisiaj, podobnie jak wczoraj, decyzje inwestorów uwarunkowane są wiadomościami, dotyczącymi inflacji. W środę koreański bank centralny przedstawił wyższą prognozę tego wskaźnika, przewidującą, że ceny wzrosną o 3,9%, podczas kiedy wcześniej oczekiwano wzrostu rzędu 3,5%.

W Niemczech w marcu ceny hurtowników rosły najmocniej od 29 lat. W skali roku podniosły się o 10,9%. Na dziesiątą podwyżkę stóp procentowych w ciągu ostatnich 11 miesięcy zdecydował się chilijski bank centralny, by hamować oczekiwania inflacyjne. Koszt pieniądza wzrósł o 0,5 pkt. proc., do 4,5%. W marcu inflacja przyspieszała na Słowacji. Jedynie w Wielkiej Brytanii odczyty były niższe od spodziewanych.

W ogólnoświatowy trend nasilania się presji inflacyjnej wpisuje się nasz kraj, z marcową dynamiką cen rzędu 4,3% w skali roku. Tempo wzrostu cen było zaskakujące dla wszystkich. Nic więc dziwnego, że wyraźnie podskoczyły wczoraj notowania kontraktów FRA, obrazujących oczekiwania, dotyczące poziomu WIBOR w przyszłości. O wysokiej dynamice zwyżki cen zadecydowała głównie żywność. Presja ze strony cen paliw była oczywista. W takiej sytuacji Rada Polityki Pieniężnej będzie musiała dalej zaostrzać kurs. Pytanie będzie teraz brzmieć nie czy, ale kiedy i jak bardzo zwiększać koszt pieniądza.

Dowiedz się także: Dlaczego warto inwestować w srebro?

Doniesienia, związane z inflacją, na dłuższą metę nie sprzyjają giełdom. Nie widać przy tym skłonności do reagowania na dobre wyniki amerykańskich spółek za I kwartał. JP Morgan, który wczoraj pozytywnie zaskoczył, wcale nie zyskiwał wiele. To potwierdza skłonność inwestorów do realizowania zysków.

Polecamy serwis: Lokaty

Kolejny spadek odnotował indeks, obrazujący wnioski o kredyty hipoteczne w USA. W minionym tygodniu poszedł w dół o 6,7%. W większym stopniu przyczynił się do tego spadek zainteresowania kredytami, związanymi z refinansowaniem wcześniej zaciągniętych zobowiązań. W tym segmencie zniżka wyniosła 7,7%, po spadku o 6,2% tydzień wcześniej. Natomiast w przypadku kredytów na kupno mieszkania regres sięgnął 4,7%, ale tydzień wcześniej mieliśmy poprawę o 6,7%. Patrząc w dłuższym terminie, aktywność w zakresie kredytów na kupno domów pozostaje na niskim poziomie, ale wykazuje łagodną tendencję zwyżkową.

Czynsze na najbardziej prestiżowych ulicach handlowych w Londynie poszły w minionym roku w górę o 20%, do rekordowych poziomów. Chodzi o takie lokalizacje, jak Oxford Street, Bond Street czy Regent Street. Na Polach Elizejskich wzrost wyniósł 17%. Podobnie było na Russell Street w Hong Kongu oraz Piątej Alei w Nowym Jorku.

Zespół Analiz
Home Broker

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Zawadzka-Siesicka, MarokoArt.com

MarokoArt.com

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »