| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Więcej kobiet w zarządach spółek giełdowych

Więcej kobiet w zarządach spółek giełdowych

Liczby mówią same za siebie – większa liczba kobiet na kierowniczych stanowiskach przekłada się na większe zyski firmy. Fakt ten docenił rząd Niemiec, który chce wyperswadować na spółkach giełdowych, aby potroiły liczbę kobiet w swoich zarządach.

W myśl rządowych zmian 10 proc. składu zarządów spółek giełdowych będą stanowiły kobiety. Niemcy nie mają wyboru. Jeżeli do połowy 2013 roku dobrowolnie nie dopuszczą większej ilości kobiet do władzy w firmach, zostaną do tego zmuszeni na drodze ustawowej.

- Myślę, że i w naszym kraju nadszedł czas na odważne zmiany. Wykluczanie kobiet z piastowania najwyższych stanowisk w firmach jest marnotrawstwem ich ogromnej wiedzy i kompetencji - podkreśla Henryka Bochniarz, prezydent PKPP Lewiatan.

Dowiedz się także: Dlaczego do końca drugiego kwartału 2011 r. będziemy budować mniej mieszkań?

Amerykanie wykazali, że te przedsiębiorstwa, które są współzarządzane przez kobiety, lepiej radzą sobie na rynku. Tymczasem w naszym kraju w zarządach spółek giełdowych zaledwie ok. 8 proc. stanowią kobiety. Jeszcze gorzej jest w innych krajach europejskich. Jednak w tej kwestii coś zaczyna się wreszcie zmieniać. Nad zobowiązaniem dużych firm do zatrudniania w zarządach większej liczby kobiet (30 proc. w 2015 roku i 40 proc. w 2020 roku) zastanawia się Komisja Europejska.

Polecamy serwis: Budżet domowy

- W marcu br. francuski parlament przyjął ustawę, w myśl której duże firmy mają zapewnić kobietom co najmniej 40 proc. miejsc w swoich zarządach. Wcześniej zrobiła to Hiszpania i Norwegia – dodaje Henryka Bochniarz.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Z amerykańskich badań wynika, że firmy, które są zarządzane przez kobiety i mężczyzn, lepiej prosperują na rynku.
Z amerykańskich badań wynika, że firmy, które są zarządzane przez kobiety i mężczyzn, lepiej prosperują na rynku.

e-wydanie Dziennika Gazety Prawnej276.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Trusiński

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK