REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dalszy ciąg zniżek na GPW

W dniu dzisiejszym indeks warszawskich blue chipów zaliczył wyraźne spadki.
W dniu dzisiejszym indeks warszawskich blue chipów zaliczył wyraźne spadki.

REKLAMA

REKLAMA

Przez trzy dni obserwowaliśmy odreagowanie na europejskich giełdach. We wtorek można było zauważyć pierwsze symptomy spadków, które dzisiaj są już wyraźne. Najbardziej tracił na wartości WIG20.

REKLAMA

Poniedziałkowa słabość naszego rynku na tle pozostałych europejskich giełd nie była jednorazowym wypadkiem przy pracy. Dziś miała swoją kontynuację. WIG20 rozpoczął sesję od spadku o 0,3 proc. i systematycznie powiększał jego skalę. Tuż po południu dotarł on w okolice 2760 punktów, tracąc niemal 1 proc. Wczorajsze niezdecydowanie byków wyraźnie zemściło się na uczestnikach rynku dzisiaj. Cofnęły się przed atakiem na poziom 2800 punktów i nie robią wrażenia, jakby nabierały sił przed skokiem. A stopniowe pogarszanie się sytuacji na światowych giełdach jeszcze bardziej zdeprymowało kupujących. Gdy główne europejskie indeksy znalazły się pod kreską, szanse na ruch w górę stopniały do zera.

REKLAMA

Graczom nie sprzyjały też informacje na temat spółek. Niższe niż się spodziewano okazały się zysk netto i przychody ze sprzedaży PGE. Reakcją na tę wiadomość był spadek kursu akcji tej spółki o ponad 2 proc. Przeceną, sięgającą chwilami ponad 4 proc., inwestorzy skwitowali informację o błyskawicznie przygotowywanej przez Skarb Państwa sprzedaży prawie 12 proc. pakietu akcji firmy. Walory GTC zniżkowały o ponad 3 proc. Tyle samo w dół szły papiery Bogdanki. Analitycy Deutsche Banku obniżyli rekomendację dla tej spółki, podtrzymując cenę docelową na poziomie 130 zł. Nie zachwycały papiery Pekao, PKO i KGHM, zniżkujące po 1 proc. Nieznacznie nad kreską trzymały się akcje zaledwie 4-5 spółek, wchodzących w skład WIG20.

Przeczytaj również: Czy decyzja SNB skłoni nowych kredytobiorców do zadłużania się we franku?

Indeksy na głównych europejskich giełdach niemal do południa znajdowały się kilka dziesiątych procent nad poziomem poniedziałkowego zamknięcia. Później jednak wyraźnie osłabły, tracąc po około 0,5 proc. Najdłużej bronił się przed spadkiem paryski CAC40, ale i on dał za wygraną wczesnym popołudniem. Na dwie godziny przed końcem handlu na plusie znajdowało się zaledwie kilka indeksów mniej znaczących giełd, takich jak Sofia czy Bukareszt.

Polecamy serwis: Karty kredytowe

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Danych makroekonomicznych było dziś niewiele, a te, które pojawiły się, nie były korzystne. Inflacja w Wielkiej Brytanii wzrosła w lutym z 4 do 4,4 proc. Indeks aktywności gospodarczej Fed z Richmond okazał się znacznie gorszy niż się spodziewano. Indeks cen nieruchomości spadł o 0,3 proc., podczas gdy oczekiwano zniżki o 0,2 proc. Źródłem niepokoju stały się też doniesienia o możliwości dymisji mniejszościowego rządu Portugalii, gdyby parlament nie przyjął w środę nowego planu oszczędności, mającego na celu obniżenie deficytu budżetowego. Handel na Wall Street rozpoczął się od niezdecydowanych wahań w okolicach poniedziałkowego zamknięcia. Z czasem jednak indeksy kierowały się lekko w dół, pogarszając nastroje w Europie.

Ostatecznie WIG20 stracił 0,88 proc., WIG spadł o 0,72 proc., mWIG40 o 0,46 proc., a sWIG80 o 0,37 proc. Obroty wyniosły 880 mln zł.

Roman Przasnyski, Open Finance

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA