REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sytuacja w Irlandii zniechęca inwestorów

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

REKLAMA

REKLAMA

Sytuacja w Irlandii i Grecji została dziś skomentowana przez Jean-Claude Junckera, stojącego na czele Eurogrupy, do której należą ministrowie finansów strefy euro. Oprócz zapewnień o tym, że władze troszczą się o redukcję długoterminowego długu, z wypowiedzi nie wynikało wiele.

REKLAMA

Szef Eurogrupy krytycznie odniósł się też do ostatniej decyzji FED, która jego zdaniem nie musi przyczynić się do rozwiązania problemów, trapiących amerykańską gospodarkę. Wcześniej agencje opublikowały nieco zaskakujące słowa szefa Europejskiego Banku Centralnego, które padły po zakończonym spotkaniu szefów głównych banków centralnych w szwajcarskim BIS. Jean-Claude Trichet przyznał, iż nie można mówić o tzw. wojnie walutowej, gdyż żaden z krajów nie prowadzi aktywnej polityki osłabiania własnej waluty. 

REKLAMA

Ciekawe czy szef ECB zapomniał o Chinach, czy też celowo zostały one pominięte. W każdym razie można sobie już teraz wyobrazić, jakie będzie rzeczywiste znaczenie szczytu G-20, zaplanowanego na koniec tygodnia w Korei Południowej. Mówiąc wprost, ubocznym skutkiem może być wzrost światowego protekcjonizmu, głównie ze strony nowych graczy na globalnym rynku (Chiny, Brazylia) oraz wprowadzenie mechanizmów kontroli kapitału, co ma na celu zniechęcenie zagranicznego, spekulacyjnego kapitału.

Dowiedz się także: Jak wybrać najlepszą kartę kredytowa?

REKLAMA

Szef FED, podczas spotkania ze studentami w Jacksonville w ostatni piątek, zdawał się bronić decyzji o zwiększeniu skali zakupów obligacji, co wcale nie zmniejszyło krytycznego nastawienia osób, które najbardziej na tym ucierpią. Tym samym stwierdzenia Bena Bernanke, iż powrót USA na ścieżkę wzrostu jest kluczowy dla globalnej gospodarki, a także z punktu widzenia siły dolara, są jak najbardziej słuszne, tylko metoda dojścia do nich dość dyskusyjna.

Dzisiaj w południe napłynęły słabsze dane z Niemiec nt. produkcji przemysłowej we wrześniu. Spadek o 0,8 proc. m/m nie jest jeszcze czymś negatywnym, ale może być pewnym ostrzeżeniem, że tempo wzrostu gospodarki lidera Eurolandu wyraźniej przyhamuje w 2011 r. W kraju złoty pozostał słaby – po południu euro było warte powyżej 3,93 zł. Widać, że temat Irlandii wpływa na wzrost ryzyka inwestycyjnego w całej Europie. Złotemu w pewnym sensie mogą też szkodzić wspomniane dane z Niemiec.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Kursy walut

EUR/USD: Strefa wsparcia na 1,3880-1,3900 była dzisiaj testowana, ale wybroniła się. Nie oznacza to jednak, iż nie zostanie podjęta kolejna próba, gdyż presja na sprzedaż euro jest dość widoczna. Złamanie 1,3880 powinno otworzyć drogę do testu 1,3800-1,3830. W krótkim terminie silny opór to 1,3940-50.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

REKLAMA

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

REKLAMA

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA