REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ocena wniosku na wsparcie małych przedsiębiorstw w małopolskim

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Ocena wniosku na wsparcie małych przedsiębiorstw w małopolskim
Ocena wniosku na wsparcie małych przedsiębiorstw w małopolskim

REKLAMA

REKLAMA

Udzielenie wsparcia z funduszy unijnych następuje na podstawie dokumentacji aplikacyjnej złożonej przez przedsiębiorcę w trakcie naboru wniosków. Po złożeniu wniosku możemy zostać poproszeni o jej uzupełnienie, poprawę lub udzielenie dodatkowych wyjaśnień. Wystąpienie takiej sytuacji wcale nie musi przekreślać szansy na zdobycie unijnych pieniędzy.

W ramach ogłoszonego konkursu wspierane są projekty inwestycyjne, które mogą polegać na np. przebudowie zakładu produkcyjnego w celu dostosowania systemu produkcji do wymagań rynkowych.

REKLAMA

Mały przedsiębiorca, który jest zainteresowany otrzymaniem wsparcia unijnego na tego typu inwestycje składa w terminie naboru wniosku (do 19 maja br.) dokumentację aplikacyjną, co należy rozumieć jako wniosek wraz wymaganymi załącznikami.

Dokumentacja ta podlega ocenie zgodnie z określonymi kryteriami wyboru projektów. Najpierw dokonywana jest ocena formalna – o zasadach tej oceny pisałem w poprzednim artykule. Po pozytywnie zakończonej ocenie formalnej, dokumentacja jest przekazywana do oceny pod kątem spełniania kryteriów merytorycznych. Zarówno na etapie oceny formalnej jak i merytorycznej istnieje możliwość uzupełnienia, poprawienia lub udzielania dodatkowych wyjaśnień do złożonej dokumentacji. Może to nastąpić na wezwanie za pośrednictwem faksu i/lub e-maila.

Przeczytaj także Dotacje unijne na rozwój przedsiębiorczości na Mazowszu

Ocena merytoryczna wniosku o dofinansowanie

REKLAMA

Ocena merytoryczna składa się z dwóch etapów: z oceny technicznej oraz właściwej oceny merytorycznej. Ocena techniczna ma na celu sprawdzenie opracowanej przez projektodawcę dokumentacji pod kątem spełnienia kryteriów technicznych. Co ważne - niespełnienie jednego z warunków powoduje odrzucenie wniosku z dalszej procedury. Podczas oceny technicznej badana jest kwalifikowalność kosztów projektu, wykonalność projektu z punktu widzenia finansowego, w tym prawidłowość przygotowania analiz finansowych, zgodność projektu z wymaganiami w zakresie ochrony środowiska, charakterystyka projektu pod kątem jego szczegółowej oceny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podczas oceny technicznej może nastąpić sytuacja, gdy Komisja Oceniająca Projekt stwierdzi, że część wydatków zadeklarowanych przez wnioskodawcę nie kwalifikuje się do wsparcia unijnego. Wówczas KOP może podjąć decyzję o obniżeniu kwoty wydatków kwalifikowanych maksymalnie o 10%. O takiej propozycji wnioskodawca jest informowany pisemnie. 

Po uzyskaniu pozytywnej decyzji odnośnie oceny technicznej, dokumentacja aplikacyjna kierowana jest do właściwej oceny merytorycznej. Ocena ta jest oceną punktową. Czyli szczegółowo badane jest spełnianie przez projekt każdego z kryterium i w zależności od tego, w jakim stopniu projekt ten spełnia/nie spełnia wymagań danego kryterium przyznawane są punkty. Podczas oceny merytorycznej badane jest m.in. potencjał i doświadczenie wnioskodawcy na rzecz realizacji projektu, lokalizacja projektu, innowacyjny charakter projektu, zatrudnienie, gotowość projektu do realizacji.

REKLAMA

Co ważne, gdy dokumentacja wymaga złożenia wyjaśnień, dokonania uzupełnienia lub poprawy Komisja Oceniająca Projekt może wezwać wnioskodawcę w trakcie oceny technicznej i/lub w trakcie właściwej oceny merytorycznej do złożenia wyjaśnień, uzupełnienia lub poprawy dokumentacji. 

Wnioskodawca może zostać wezwany do poprawy, uzupełniania lub złożenia dodatkowych jeden raz na etapie oceny technicznej oraz jeszcze raz na etapie oceny merytorycznej. W przypadku otrzymania takiego wezwania przedsiębiorca powinien niezwłocznie udzielić wyjaśnień, nanieść poprawki lub uzupełnienia do złożonej dokumentacji w terminie nie dłuższym niż 5 dni roboczych, liczonych z początkiem następnego dnia od daty doręczenia faksu lub maila.

Po przeprowadzeniu każdego etapu oceny projektów, wnioskodawca jest pisemnie informowany o wynikach oceny jego projektu, w tym o odrzuceniu projektu (na etapie oceny formalnej i merytorycznej). W przypadku odrzuceniu projektu taka informacja powinna zawierać wskazanie przyczyn, dlaczego wniosek został odrzucony i na jakim etapie.

Wniosek zostanie odrzucony, jeżeli pomimo jego uzupełnienia lub uzupełnienia załączonej dokumentacji do wniosku, stwierdzone zostaną błędy lub jeśli dodatkowe wyjaśnienia na piśmie są niewystarczające. Analogicznie, wniosek zostanie odrzucony, gdy np. nie zostanie poprawiony / uzupełniony w wymaganym terminie lub na etapie właściwej oceny merytorycznej uzyska poniżej 60% maksymalnej liczby punktów.

Wybór projektów dokonywany jest przez Zarząd Województwa Małopolskiego. Lista projektów wybranych do dofinansowania publikowana jest na stronie internetowej www.mcp.malopolska.pl.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

REKLAMA

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

REKLAMA